مراسم افتتاحیه سه پروژه بزرگ در آذربایجان شرقی توسط رئیس جمهوری

مراسم افتتاحیه سه پروژه بزرگ در آذربایجان شرقی توسط رئیس جمهوری

فرناز رهبران رنجبر
| چهار شنبه, ۵ اردیبهشت ۹۷ ساعت ۰۹:۳۱

سه پروژه بزرگ هتل‌کاروانسرای یام، خانه ایرانی و موزه صدا در آذربایجان شرقی در سفر رئیس‌جمهوری افتتاح شد.

علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بعدازظهر سه‌شنبه ۴ اردیبهشت در مراسم افتتاح مجتمع اقامتی هتل‌کاروانسرای یام، خانه ایرانی و موزه صدا در محل هتل‌کاروانسرای یام گفت:

امروز شاهد افتتاح هتل‌کاروانسرای یام در منطقه مرند در دامنه کوه‌های میشو هستیم. این کاروانسرای تاریخی کاملا تخریب شده بود و از روی تصاویر موجود احیا و مرمت شده است.

او بیان کرد که این پروژه از طرف صندوق احیا و بخش خصوصی به طور مشارکتی انجام شده است و میزان سرمایه‌گذاری این پروژه را ۷۵ میلیارد ریال عنوان کرد که از سازه‌های ایرانی و صنایع‌دستی ایرانی در معماری آن به کار برده شده است.

وی افزود:

سال گذشته دستوری صادر کردیم تا در تمام پروژه‌های مشارکتی با سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برای تجهیزات داخلی هتل‌ها از صنایع‌دستی ایرانی استفاده شود تا از هنرمندان این رشته و کالای ایرانی حمایت صورت گیرد.

مونسان ادامه داد:

آذربایجان شرقی دارای ۶۷ هتل و هتل‌آپارتمان، ۷۳ میهمان‌پذیر است و هم‌اکنون ۸۴۰۰ تخت در استان فعال است. همچنین ۲۸ هتل در حال ساخت در این استان وجود دارد و موافقت اصولی ۲۵ هتل نیز صادر شده است که با تکمیل این پروژه‌ها تا پایان دولت دوازدهم ظرفیت اقامتی به ۱۳هزار و ۱۰۰ تخت می‌رسد و ظرفیت اقامتی این استان به ۶۴ درصد رشد خواهد داشت.

او اضافه کرد:

۷۰ بنای تاریخی با اعتبار یک‌هزارمیلیارد ریال در ۲۶ استان در حال مرمت است و بنا داریم با همکاری و تلاش صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن فرهنگی و تاریخی در سال ۹۷ هر ماه دو پروژه را به بهره‌برداری برسانیم.

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری درباره دیگر پروژه افتتاح‌شده یعنی «خانه ایرانی» عنوان کرد:

از سال ۹۶ به‌منظور بازاریابی و حمایت از صنایع‌دستی طرحی را در قالب خانه ایرانی مهیا کردیم. این طرح مردم را تشویق می‌کند تا از صنایع‌دستی برای تجهیز خانه‌های خود استفاده کند. در هر استان ایجاد یک «خانه ایرانی» را در دستور کار داریم و با توسعه این طرح می‌توان بازار خوبی برای صنایع‌دستی ایرانی ایجاد کرد. امروز نیز اولین نمونه الگویی خانه ایرانی در یکی از خانه‌های تاریخی آذربایجان شرقی در شهر تبریز آماده بهره‌برداری است.

وی همچنین درباره پروژه موزه صدا، خاطرنشان کرد:

یکی از خانه‌های تاریخی تبریز نیز با ادوات موسیقی ایرانی به‌عنوان موزه صدا تجهیز شده است این موزه در راستای توسعه ظرفیت موزه‌ای آذربایجان شرقی و جاذبه‌های این استان و شهر تبریز امروز به بهره‌برداری می‌رسد.

در پایان صحبت‌های معاون رئیس‌جمهوری، حسن روحانی رئیس‌جمهوری با بیان «با عنایت حق و با توجه به ایام مبارک ماه پربرکت شعبان بهره‌برداری از هتل کاروانسرای یام مرند و همچنین خانه ایرانی و موزه صدا را آغاز فرمایید. علی برکت الله» دستور افتتاح این سه پروژه را صادر کرد.

دیدگاه  

    تبلیغات