چگونه ویزای لهستان بگیریم؟

چگونه ویزای لهستان بگیریم؟

سعیده خلیلی‌صفا
| چهار شنبه, ۵ اردیبهشت ۹۷ ساعت ۲۰:۰۰

لهستان یکی از کشورهای اروپایی پیمان شینگن است و شهروندان ایرانی برای سفر به لهستان باید ویزای شینگن را از سفارت لهستان دریافت کنند.

لهستان یکی از قدیمی‌ترین کشورهای اروپایی است که به واسطه قدمت تاریخی خود دارای چهارده اثر ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است. این کشور تاریخی یکی از مقاصد گردشگری در دنیا محسوب می‌شود و جاهای دیدنی لهستان هرساله میزبانی گردشگران بسیاری را از سراسر دنیا بر عهده دارند.

اگر شما نیز قصد سفر به لهستان را دارید، در کجارو می‌توانید بهترین و ارزان‌ترین تور لهستان را در بازه زمانی مورد نظر خود جستجو کرده و تور دلخواهتان را از میان ده‌ها آژانس معتبر مسافرتی انتخاب کنید.

از طرفی، لهستان یکی از هم‌پیمانان معاهده شینگن محسوب می‌شود و از اینرو، شهروندان ایرانی که قصد سفر به این کشور را دارند، باید با مراجعه به سفارت لهستان ویزای شینگن دریافت کنند.

ویزای لهستانشرح خدمات
انواع ویزاویزای کوتاه مدت (نوع C)، ویزای ملی و ترانزیت
مراحل صدور ویزااز طریق سفارت
وقت سفارتدارد
مصاحبه و انگشت‌نگاریدارد
مدارک لازم برای صدور ویزامدارک شناسایی، مالی و...
مدت زمان لازم برای صدور ویزادو هفته
سفارت/ کنسولگریدارد

اطلاعات کلی مربوط به ویزای شینگن

ویزای شینگن (نوع C)

اگر قصد اقامت در خاک کشور لهستان و یا دیگر کشورهای عضو شنگن (در طی یک یا چند بار بازدید) حداکثر تا ۹۰ روز در یک دوره نیم ساله از تاریخ نخستین ورودتان را دارید و یا اگر قصد گذر (ترانزیت) توسط قطار، خودرو یا هواپیما را از خاک شینگن دارید، باید برای روادید شنگن نوع C درخواست دهید. روادید متحد شنگن (نوع C) امکان ورود و اقامت در خاک کلیه کشورهای عضو شینگن را برای دارنده ویزا فراهم می‌کند.

روادید ملی (نوع D)

اگر قصد اقامت در خاک کشور لهستان را برای بیش از ۹۰ روز (حداقل ۹۱ روز) در یک دوره نیم ساله که از تاریخ نخستین ورودتان را دارید، باید برای روادید شنگن نوع D درخواست دهید. روادید ملی (نوع D) این امکان را برای متقاضی فراهم می‌کند تا ضمن اقامت در خاک کشور لهستان در طول اعتبار روادید به دیگر کشورهای عضو شنگن تا مدت سه ماه در طول مدت زمان نیم ساله نیز سفر کند.

ویزای لهستان

روادید ترانزیت در فرودگاه

اگر متقاضی قصد سفر هوایی از کشور سومی به کشور سوم دیگر با توقف کوتاه در فرودگاه منطقه شینگن (در خاک کشور جمهوری لهستان) را دارد یا قصد ترک منطقه بین المللی ترانزیت فرودگاه را نداشته باشد، می‌تواند از این ویزا بهره‌مند شود.

البته در صورتی‌که متقاضی شهروند یکی از کشورهای کشورهای افغانستان، بنگلادش، جمهوری دموکراتیک کنگو، اریتره، اتیوپی، غنا، ایران، عراق، نیجریه، پاکستان، سودان یا سری لانکا باشد باید برای روادید ترانزیت در فرودگاه نوع A درخواست کند. روادید ترانزیت در فرودگاه نوع A، متقاضی را قادر به اقامت تنها در منطقه بین المللی ترانزیت می‌کند. به عبارت دیگر، با داشتن این نوع روادید، متقاضی نمی‌تواند وارد خاک شینگن شده و یا منطقه ترانزیت فرودگاه را ترک کند.

ویزای لهستان

مراحل درخواست ویزای شینگن لهستان

مرحله اول: ثبت‌نام آنلاین

نخستین مرحله برای تقاضای ویزای شینگن، ثبت‌نام و درخواست وقت ملاقات به صورت آنلاین است. کلیه متقاضیان باید به صورت انفرادی مراحل ثبت‌نام را انجام دهند. (لینک ثبت‌نام) سفارت به متقاضیان توصیه می‌کند دو تا سه ماه قبل از موعد سفر برای درخواست ویزا اقدام کنند.

مرحله دوم: مراجعه حضوری به سفارت برای تحویل مدارک

پس از ثبت‌نام آنلاین و تعیین وقت ملاقات، متقاضی برای ثبت اطلاعات بیومتریک (انگشت‌نگاری)، تحویل مدارک و هزینه ویزا باید به صورت حضوری در موعد مقرر به سفارت مراجعه کند. در صورت عدم مراجعه وقت ملاقات کنسل خواهد شد. همچنین، در صورت ناقص بودن مدارک نیز به درخواست ویزا رسیدگی نخواهد شد.

مرحله سوم: مصاحبه

این امکان وجود دارد تا سفارت از متقاضی برای انجام مصاحبه دعوت به عمل بیاورد.

مرحله چهارم: اعلام نتیجه

پس از دو هفته سفارت برای اعلام نتیجه درخواست متقاضی را به محل سفارت دعوت می‌کند.

مدارک لازم برای ویزای نوع C

ویزای لهستان

 • گذرنامه دارای اعتبار با حداقل دو صفحه خالی برای درج ویزا
 • تکمیل فرم تقاضا
 • عکس بیومتریک
 • پرداخت هزینه ویزا
 • بیمه مسافرتی به ارزش ۳۰,۰۰۰ یورو

سایر مدارک دال بر تائید:

 • هدف از سفر
 • مدارک مربوط به محل اقامت (واچر هتل)
 • مدارک مالی دال بر پوشش هزینه‌های سفر در دوره ورود، اقامت و خروج از منطقه شینگن
 • مدارک مبنی بر خروج از منطقه شینگن پس از اتمام مهلت قانونی ویزا (بلیط هواپیما)

برای ویزای ملی (نوع D) علاوه بر مدارک فوق متقاضی باید مدارکی برای اثبات ضرورت اقامت برای مدت بیش از ۹۰ روز را در منطقه شینگن ارائه کند.

ویزای لهستان

هزینه ویزای شینگن

هزینه صدور ویزای شینگن برای بزرگسالان معادل ۶۰ یورو، کودکان ۶ تا ۱۲ سال ۳۵ یورو و برای کودکان زیر شش سال رایگان است. نکته قابل توجه اینکه این هزینه غیرقابل استرداد است.

سفارت لهستان در ایران

 • نشانی: تهران، بلوار آفریقا، خیابان پیروز، پلاک ۲
 • صندوق پستی: ۳۴۸۹-۱۱۱۵۵
 • تلفن: ۶۴-۸۸۷۸۷۲۶۲ (۰۲۱)
 • نمابر: ۸۸۷۸۸۷۷۴
 • پست الکترونیک: [email protected]
 • وب‌سایت:  /teheran.msz.gov.pl/en

 

دیدگاه  

  تبلیغات