شفق های قطبی؛ زاییده نور خورشید در آسمان شب قطب

زینب موحدی
سه شنبه، ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۵
شفق های قطبی؛ زاییده نور خورشید در آسمان شب قطب

پدیده‌های زیادی وجود دارند که کنجکاوی انسان را برمی‌انگیزند، شفق‌های قطبی هم موضوعی است که خیلی از افراد را در جهان کنجکاو دانستن کرده است. 

پدیده‌های کمی هستند که با اطمینان می‌توان گفت که به اندازه‌ی شفق شمالی می‌توانند ذهن انسان‌ها را درگیر کنند؛ نیم‌کره‌ی جنوبی هم پدیده‌ای مشابه شفق شمالی دارد که شفق جنوبی نامیده می‌شود؛ آن‌ها پرتوهایی از نورهای رنگی هستند که آسمان شب را روشن می‌کنند. آيا می‌دانید دقیقا چه عاملی باعث شکل‌گیری این پدیده می‌شود؟

از خورشید تا زمین

شفق قطبی

تاج خورشید، لایه‌ای از جو خورشید است که در زماه خورشید گرفتگی از زمین قابل مشاهده است. دمای تاج خورشید در حدود ۳٬۵۰۰٬۰۰۰ درجه‌ی فارنهایت (۳ میلیون و ۵۰۰ هزار) است. این دما به اندازه‌ای داغ است که بدن انسان را در یک لحظه ذوب می‌کند، اما در مقایسه با دمای هسته‌ی خورشید خیلی ناچیز است. دمای هسته‌ی خورشید متجاوز از ۲۷٬۰۰۰٬۰۰۰ درجه‌ی فارنهایت (۲۷ میلیون) است.

هنگامی که ذرات هسته از طریق لایه‌های اتمسفر خورشید وارد تاج می‌شوند، واکنش‌های شدیدی را طی نوسانات حرارتی از خود بروز می‌دهند که موجب کاهش انرژی تاج و تابش اشعه می‌شود. این ذرات به همه جا می‌روند، اما چرخش خورشید برخی از ذرات آزاد شده را به سوی زمین می‌فرستد. این «باد خورشیدی» وارد اتمسفر زمین ما می‌شود. وقتی که باد خورشیدی به اتم‌های اتمسفر برخورد می‌کند، الکترون‌ها با انرژی بیشتری حرکت می‌کنند. هنگامی که الکترون‌ها دوباره به وضعیت کم انرژی برمی‌گردند، فوتون‌هایی را از خود منتشر می‌کنند که نور ایجاد می‌کنند. این رویداد باعث شکل‌گیری شفق شمالی و شفق جنوبی می‌شود.

وقتی که باد خورشیدی با اکسیژن برخورد می‌کند، نورهایی به رنگ قرمز و سبز تولید می‌کند. برخورد با نیتروژن هم باعث تولید نورهایی به رنگ آبی یا قرمز می‌شود.

بهترین مکان برای دیدن شفق‌ها

مشاهده‌ی شفق‌های قطبی شمالی یکی از کارهایی است که حتما باید قبل از مرگ انجام داد و البته، دیدن آن‌ها هم کار آسانی است. به علاوه، برای این کار مجبور نیستید که حتما به پارک ملی دنالی آلاسکا بروید. اگر می‌خواهید همچنان فاصله‌ی خود را با تمدن حفظ کنید، می‌توانید برای دیدن آن‌ها به شهر فربنکس (Fairbanks) در مرکز آلاسکا بروید. اگر ایالت‌هایی غیر از آلاسکا را می‌پسندید، می‌توانید به جنگل ملی پنهندل در آیداهو (Idaho Panhandle National Forest)؛ پناهگاه ملی حیات وحش اروستوک (Aroostook National Wildlife Refuge) در ایالت مین؛ شهرستان کوک (Cook County) در شمال شرق مینه‌سوتا در نزدیکی سواحل دریاچه‌ی سوپریر (Lake Superior) (که نورها در آب‌های آن انعکاس می‌یابند)؛ بخش شمالی ایالت میشیگان (Michigan's Upper Peninsula) در ایالات متحده آمریکا یا یکی از کشورهای دانمارک، اسکاتلند، گرینلند و، البته، کانادا بروید.

برای شکار منظره‌های بهتر از شفق‌های قطبی جنوبی، لازم نیست که انتظار بهتر شدن هوا را بکشید، چرا که برای این کار فقط باید در زمستان به قطب جنوب بروید. همچنین، می‌توانید سری به جزیره‌ی ایالت جورجیای جنوبی در ایالات متحده آمریکا؛ جزیره‌ی استوارت در نیوزیلند؛ جزایر فالکلند در ساحل آرژانتین؛ اوسوایا (Ushuaia) در آرژانتین؛ و البته به قطب جنوب سر بزنید. نکته‌ی مهمی که باید بدانید این است که زمستان قطب جنوب از مارس شروع می‌شود و تا سپتامبر ادامه می‌یابد و آوریل تا اوت هم تاریک‌ترین ماه‌های سال در این مناطق هستند که می‌توانید بهترین مناظر را مشاهده کرد.

دانلود ویدیو

منبع curiosity

دیدگاه