فرودگاه رامسر ؛ معرفی فرودگاه های ایران و جهان

سعیده خلیلی‌صفا
دوشنبه، ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۰
فرودگاه رامسر ؛ معرفی فرودگاه های ایران و جهان

فرودگاه رامسر یکی از فرودگاه‌های ایران است که در دوران پهلوی ساخته شده و تا به امروز به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

رامسر یکی از شهرهای محبوب استان مازندران در شمال ایران است که به که به‌دلیل برخورداری از چشم‌اندازهای طبیعی و مسحورکننده، دیدنی‌های متعدد و طبیعتی افسانه‌ای به عروس شهرهای ایران شهرت دارد. تلاقی جنگل و دریا در این شهر زیبایی ویژه‌ای به این شهر بخشیده ‌است و به همین دلیل یکی از محبوب‌ترین مقصدهای سفر در طول سال مخصوصا بهار و تابستان به شمار می‌رود.

اگرچه بازدید از جاذبه های رامسر به‌صورت زمینی انجام می‌شود، ولی این شهر دارای فرودگاهی است که در دوران پهلوی ساخته شده و تا به امروز به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

تاریخچه فرودگاه

فرودگاه رامسر

در سال ۱۳۰۴، پس از تصویب انحلال سلسله قاجار توسط مجلس شورای ملی وقت شرایط برای تاج‌گذاری مهیا شد و رضاخان رسما پادشاه ایران شد. از آنجایی که رضاخان مازندرانی بود، با نگاهی ویژه به مازندران برای اجرای طرح‌های عمرانی در این خطه با شرکت‌‌های آلمانی مذاکراتی انجام داد که احداث فرودگاه رامسر نیز دستاوردهای آن قراردادها است.

در ابتدا از فرودگاه رامسر به‌عنوان یک فرودگاه تشریفاتی استفاده می‌شد و پذیرای هواپیماهای (پاسارگاد) ویژه خاندان سلطنتی، مهمانان ویژه وسپس مسافران خارجی، از جمله افراد انگلیسی بود که هتل قدیم رامسر را به‌صورت کامل اجاره کرده بودند.

پس از انقلاب شکوهمند اسلامی، فرودگاه رامسر مورد استفاده عموم مردم قرار گرفت و با روند افزایشی پروازی هم‌اکنون روزانه چندین پرواز مسافربری دارد. در ماه‌های مختلف سال تعداد پرواز متفاوت بوده و در ایام خاص (برای مثال تعطیلات نوروز و ...) تعداد پروازها با صورت فوق‌العاده افزایش یافته و حتی ۱۶ پرواز رفت و برگشت روزانه نیز انجام شده است.

پایانه‌‌ها و امکانات رفاهی

فرودگاه رامسر دارای یک پایانه برای مسافران پروازهای ورودی و خروجی است. از جمله امکانات این پایانه می‌توان به غرفه‌‌های تجاری، شعبه‌های بانکی، رستوران و بوفه اشاره کرد.

مشخصات فرودگاه

نوع فرودگاه: همگانی (مسافری)

کد یاتا: RZR

کد ایکائو: OINR

ارتفاع از سطح دریا: ۲۱ متر

فاصله هوایی رامسر تا تهران: ۱۴۹ کیلومتر معادل ۴۰ دقیقه پرواز

موقعیت جغرافیایی و شماره‌های تماس

فرودگاه رامسر در جنوب شرقی این شهر قرار دارد.

شماره‌های تماس در روزهای اداری: ۵۵۲۲۱۹۴۶ (۰۱۱)

پست الکترونیک: ramsar.info@airport.ir

وب‌سایت:  ramsar.airport.ir

 وضعیت پروازها

فرودگاه رامسر

مسیر های پروازی فرودگاه رامسر به شرح زیر است:

  • مسیر تهران - رامسر - تهران همه روزه با هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران ایر)
  • مسیر رامسر - اصفهان - رامسر روزهای یکشنبه و چهارشنبه با هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران ایر)

 

دیدگاه