میناب بهترین مکان برای پرنده نگران اروپایی

میناب بهترین مکان برای پرنده نگران اروپایی

فرناز رهبران رنجبر
| شنبه, ۱ اردیبهشت ۹۷ ساعت ۱۷:۱۵

شهرستان میناب دارای گونه‌های مختلف پرندگان در جنوب کشور بوده و از این جهت مقصدی جذاب برای پرنده‌نگران اروپایی محسوب می‌شود.

پرنده‌نگران هلندی و آلمانی به شهرستان میناب سفر کرده بودند.

شهرزاد فتاحی، راهنمای این تیم گردشگری گفت:

گروه گردشگری که از کشورهای هلند و آلمان به ایران سفر کرده‌اند؛ برای پرنده‌نگری از قبل یکی از مقاصد خود را میناب معرفی می‌کردند. با توجه به تنوع زیستگاه‌ها و گونه‌های مختلف پرندگان مهاجر در جنوب ایران و نیز حضور دارکوب بلوچی در میناب، استان هرمزگان یکی از مکان‌های مهم برای مشاهده پرندگان محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد:

این برنامه از سمنان آغاز و بعد از شمال ایران و گذشتن از کویر مرکزی به جنوب کشور و شهرستان میناب سفر کردیم.

او بیان کرد:

پرنده‌نگری از زیرشاخه‌های مهم اکوتوریسم است که افراد علاقه‌مند به آن با داشتن یک دوربین چشمی و یک کتاب راهنما می‌توانند از این فعالیت با تماشای پرندگان در طبیعت ‌لذت ببرند.

فتاحی نهادینه شدن فرهنگ طبیعت در کشورهای اروپایی و آمریکایی را بخشی از عوامل توسعه پرنده‌نگری در این کشورها دانست و ادامه داد:

آن‌ها از دوران کودکی فرد را با طبیعت و زیبایی و جاذبه‌های آن آشنا می‌کنند، اما هنوز این شاخه در کشور ما بسیار جدید است و نیازمند توجه بیشتری به این صنعت نوپا و پردرآمد است.

سرپرست گروه پرنده نگر اروپایی گفت که تاکنون به کشورهای زیادی جهت رکورد پرندگان مسافرت کرده است، همچنین بیان کرد:

کشور ایران به دلیل وسعت و زیستگاه‌های مختلف و حضور پرندگان مهاجر، مکان مناسبی برای رکورد پرندگان به شمار می‌رود و حتی می‌تواند گونه‌ها یا زیرگونه‌های جدیدی را در این زیستگاه‌ها کشف کرد.

آرش زمانی یک عکاس طبیعت مینابی که بخشی از فعالیت حرفه‌ای خود را بر پرنده‌نگری و عکاسی از پرندگان متمرکز کرده است با اشاره به ویژگی خاص طبیعت ایران، گفت:

ایران تنها کشوری در دنیاست که از سه ناحیه زیست جغرافیایی کلان در دنیا تاثیر پذیرفته است؛ پرندگان جنوب‌شرق کشور به مانند پرندگان هندوستان و پاکستان هستند، پرندگان جنوب‌غرب شبیه به پرندگان آفریقا و پرندگان شمال کشور شبیه به پرندگان اروپا هستند، قله و کوه‌های ما برای توریست‌های کشورهای هلند و کویت که فاقد کوه بلند هستند، جاذبه محسوب می‌شود و با دیدن این حجم شگفتی حیرت‌زده می‌شوند، از سویی تالاب‌ها و سواحل، ایران را به کشوری خاص تبدیل کرده‌اند و باعث شده‌اند که هر پرنده‌نگری در هر فصلی از سال بتواند در ایران بهترین تجربه پرنده‌نگری خود را داشته باشد.

منبع ایسنا
برچسب‌ها حیات وحش

دیدگاه  

    جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

    تبلیغات