گردشگری غار؛ گرایش جدید طبیعت گردی در میان مسافران

زینب موحدی
سه شنبه، ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۵
گردشگری غار؛ گرایش جدید طبیعت گردی در میان مسافران

هندوستان، ویتنام، اروپا، آمریکا و یا هر جای دیگری که باشید فرقی نمی‌کند، غارهای زیرزمینی همیشه این ارزش را دارند که آن‌ها را در برنامه‌ی تعطیلات خود بگنجانید.

غارگردی نوعی سرگرمی تفریحی با هدف کاوش در سیستم‌های غارهای وحشی است. امروز، گردشگری غار با بررسی سیستم‌های غارهای وحشی و همچنین غارهایی که توسط انسان‌ها حفر شده‌اند و دارای اهمیت تاریخی هستند، مرتبط است.

غارگردی را «غارشناسی» و مطالعه‌ی غارها هم می‌نامند. علاقه‌مندان به ماجراجویی، طبیعت‌گردان و کسانی که با سری نترس به دنبال موضوعات بدیع می‌گردند به شدت در جستجوی زوایای تنگ و تاریک دنیای زیرزمینی هستند. بررسی سیستم‌های غارهای وحشی چالش‌هایی متفاوت با ماجراجویی‌های دیگر دارد: تاریکی محض در غارها که از چند قدم بعد از ورودی غار آغاز می‌شود، همهمه‌هایی که از عمق زمین به گوش می‌رسد، تنگناها و خطرات ناشی از آب.

برخی از معروف‌ترین غارها به نقاط گردشگری تبدیل شده‌اند و درون آن‌ها، مسیری را با استفاده از لامپ‌هایی که سازه‌های جالب و فسیلی را نورانی می‌کنند، مشخص کرده‌اند. هر غاری دارای سطح دسترسی متفاوتی است؛ یعنی مسافرین می توانند غار مقصد خود را بر اساس میزان ظرفیت خود برای ماجراجویی و تمایل خود برای خزیدن در میان فضاهای تنگ انتخاب کند.

غار آبی، ایتالیا

غار آبی ایتالیا

غار آبی یک غار دریایی در ساحل جزیره کاپری در جنوب ایتالیا است. این غار معروف‌ترین غار در میان گردشگرانی است که از این منطقه بازدید می‌کنند. منحصربه‌فرد بودن این غار به خاطر درخشش آبی رنگی است که از دو منبع سرچشمه می‌گیرد: ورودی غار و چاله‌ی بزرگ‌تری که زیر ورودی قرار گرفته است. تنها با استفاده از یک قایق پارویی کوچک می‌توان وارد این غار شد. وقتی که از درون غار به بیرون آن نگاه می‌کنیم، ورودی آن مانند یک منبع نور سفید درخشان به نظر می‌رسد که درست بالای خط آب قرار گرفته است؛ در حالی که چاله‌ای که زیر آب هست و نورگیر بزرگ‌تری برای غار محسوب می‌شود، نور آبی تولید می‌کند.

غار کروبرا، گرجستان

غار کروبرا گرجستان

غارهای کروبرای گرجستان در سال ۱۹۶۰ کشف شدند و عمیق‌ترین غار شناخته شده‌ی زمین هستند. عمق آن بیشتر از ۲۰۰۰ متر است. نام دیگر آن غار ورونیا (Voronia) است که در زبان روسی به نام «غار کلاغ‌ها» است. به این دلیل به این اسم خوانده می‌شود که در زمان کشف آن، تعداد زیادی کلاغ در ورودی آن آشیانه ساخته بودند. اسم اصلی آن به افتخار الکساندر کروبر، یک دانشمند جغرافیدان معروف روسی، نامگذاری شده است.

غار بلور در چیواوا، مکزیک

غار بلورهای مکزیک

معدنچیان مکزیکی غار شمشیرها را در سال ۱۹۱۰ و درست در بالای غار بلورها کشف کردند. کریستال‌هایی که در غار شمشیرها وجود دارند بسیار کوچک‌تر از آن‌هایی هستند که در غار بلورها دیده می‌شوند. غار بلورها در سال ۲۰۰۰ کشف شد؛ این غار شامل بزرگ‌ترین بلورهای طبیعی سلنیت است که تا کنون یافت شده‌اند. بزرگ‌ترین کریستالی که در این‌جا کشف شده است ۱۲ متر درازا و ۴ متر قطر دارد. میانگین ​​دما در این غارها، ۵۰-۵۸ درجه‌ی سانتیگراد بود. با توجه به گرمای شدید، دانشمندان و محققان با استفاده از ابزارهای مناسب تنها ۳۰ تا ۴۵ دقیقه توانستند در این غارها دوام بیاورند. واقعیت جالبی که در مورد این غارها وجود دارد آن است که آن‌ها فقط به دلیل عملیات پمپاژ شرکت استخراج معدن که در معادن آن حوالی کار می‌کرد، قابل دسترسی بودند. هنگامی که فعالیت معدنی در این منطقه در سال ۲۰۱۷ متوقف شد، یک بار دیگر سیل این غار را فرا گرفت.

غار یخی ايس ريزن ولت در ورفن، اتریش

غار یخی ايسريزنفيلت اتریش

غار یخی آيس ريزن فيلت (Eisriesenwelt) یک غار یخی آهکی طبیعی در اتریش است که بزرگ‌ترین غار در نوع خود محسوب می‌شود. این غار دارای وسعتی برابر با ۴۲ کیلومتر در عمق زمین است. علی‌رغم وسعت زیاد این غار، ولی فقط یک کیلومتر اول آن پوشیده از یخ و به روی گردشگران باز است. بقیه‌ی بخش‌های غار فقط از سنگ‌های آهکی تشکیل شده است. اعتقاد بر این است که قدمت قدیمی‌ترین لایه‌ی یخی این غار به ۱۰۰۰ سال پیش برمی‌گردد. این غار توسط رود زالتساک (Salzach) ساخته شده است که به آرامی از میان کوه‌ها می‌گذرد.

غار فونگ نها، ویتنام

غار فونگ نها ویتنام

غار فونگ نها (Phong Nha) در «پارک ملی فونگ نها–که بانگ» در ویتنام واقع شده است و یک سایت میراث جهانی یونسکو است. این غار،‌ ۷۷۲۹ متر درازا دارد و شامل ۱۴ غار و یک رودخانه‌ی ۱۳۹۶۹ متری زیرزمینی است. این پارک نزدیک به ۳۰۰ غار دارد، ولی فقط تعداد کمی از غارها به طور دقیق مورد بررسی قرار گرفته‌اند. سنگ‌های آهک با انواع دیگر سنگ‌ها درهم آمیخته‌اند و مکانی ساخته‌اند که برای هر کسی که کمی دانش زمین شناسی دارد، مکانی جذاب به شمار می‌آید. فقط یک مایل اول از این غار برای بازدید گردشگران آزاد است. غار فونگ نها به خاطر داشتن طولانی‌ترین رودخانه‌ی زیرزمینی، چشم‌نوازترین دریاچه‌ی زیرزمینی، بلندترین و عریض‌ترین ورودی، زیباترین و عریض‌ترین غار خشک، مسحورکننده‌ترین شن‌ها و ماسه‌ها و صخره‌ها و همچنین به خاطر دیدنی‌ترین استالاکتاتی ها، استالاگمیت ها و طولانی‌ترین غارهای آبی که دارد؛ به عنوان عنوان یکی از جذاب‌ترین غارها شناخته شده است.

جی کانتاوالا از WIYO Travel معتقد است که ما غارهای زیادی در سرتاسر جهان داریم و گردشگری غار یکی از محبوب‌ترین شیوه‌های گردشگری محسوب می‌شود. سفر در برخی از غارها، تجربیات هیجان‌آوری را برای مسافر عرضه می‌کند. برخی از آن‌ها در مواقع خاصی در سال باز هستند و برخی از آن‌ها هیچ زیرساخت خاصی ندارند. در صورت گردش در این غارها، تجربه‌های منحصر به فردی را به دست خواهید آورد. این‌ها مکان‌های جذابی هستند که حتما باید از آن‌ها بازدید کرد.

برچسب‌ها غار توریسم

دیدگاه  

    تبلیغات