از پاریس تا سئول: ۹ شهر برای عاشقان کتاب

بهاره غنچه
شنبه، ۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۰
از پاریس تا سئول: ۹ شهر برای عاشقان کتاب

سفر کردن به زادگاه بزرگ‌ترین نویسندگان و مشهورترین کتاب‌های جهان برای هر خوره‌ی کتابی آرزو است. اگر شیفته کتاب هستید، این ۹ شهر جهان را از دست ندهید.

شهرهای جهان جاذبه‌های گردشگری متفاوتی را نسبت به سلایق مسافران ارائه می‌دهند. گروهی از گردشگران مخاطبان و طرفداران خاص ادبیات هستند که ممکن است به‌دنبال مکان‌هایی ویژه برای لمس دنیای ادبیات باشند. اگر شما عاشق خواندن کتاب‌های مختلف هستید و با غرق شدن در کتاب‌های خود ماجراجویی‌های بسیاری را زندگی کرده‌اید و کتاب خواندن بخشی از عادت روزانه‌ی شما است و در هر مکان و زمانی کتابی به دست دارید، احتمالا باید به این نه شهر جهان سفر کنید.

۱. پاریس

پاریس

نام نویسندگان داستان‌های عاشقانه بسیاری در تاریخ با پاریس گره خورده و تا امروز شهرت بسیاری برای این شهر به ارمغان آورده است. آلبرکامو، ویکتور هوگو و سیمون دوبووار از نویسندگان پر آوازه فرانسوی هستند که خواندن کتاب‌های آن‌ها در کافه‌ها یا پارک‌های شهر پاریس خالی از لطف نخواهد بود. در این شهر می‌توانید به بازدید از موزه مونتمارت که سابقا منزل نویسنده‌ی بزرگ فرانسوی جورج سند بوده است، بروید یا از آرامگاه اسکار وایلد و گرترود استاین دیدن کنید و در کافه‌های دفلور و لس‌دوکس ماگوت که از سال ۱۲۹۹ هجری شمسی (۱۹۲۰ میلادی) میزبان هنرمندان برجسته‌ای بوده‌اند، قهوه بنوشید.

۲. مکزیک

مکزیک

در گذشته مکزیک پایتخت ادبیات آمریکای لاتین بوده است. روبرتو بولانو و گابریل گارسیا مارکز هر دو در این شهر ساکن بودند و لئون تروسکی نیز هنگامی که از روسیه تبعید شد، به این شهر نقل مکان کرد. کافه دل‌کازادور در گذشته محل تجمع هنرمندان در این شهر بوده است. در این شهر می‌توانید در کافه‌های محلی به گردش بپردازید تا با فرهنگ و ادبیات کهن این منطقه آشنا شوید. کتابفروشی ال‌پندولو در این شهر از جاذبه‌های جذاب برای عاشقان کتاب است که می‌توانید در آن با خواندن اشعار اکتاویو پاز به تقویت زبان اسپانیایی خود مشغول شوید.

۳. لس‌‌آنجلس

لس آنجلس

شاید خیلی‌ها نیویورک را پایتخت فرهنگ آمریکا معرفی کنند، اما لس‌آنجلس شهری ملموس‌تر برای معرفی فرهنگ و ادبیات این کشور است. نویسندگان معاصر بزرگی چون ایمی بندر، میراندا ژوئیه و فرانچسکا لیابلاک نمایی شگفت‌انگیز برای لس‌آنجلس پدید آوردند. در سالن پولو در هتل بورلی هیلز می‌توانید آثاری از برت ایستون الیس نویسنده آمریکایی مواجه شوید. همچنین این شهر زادگاه برخی از مهم‌ترین کتابفروشی‌ها است. کتابفروشی بوک‌سوپ در غرب هالیوود، کتابفروشی ایلیاد در شمال هالیوود و کتابفروشی لست بوک استور در مرکز شهر واقع شده‌اند. بهترین روش برای بازدید و گردش در شهر، رانندگی است؛ پس بهترین زمان است که در لس‌آنجلس در ماشین به کتاب‌های صوتی ژوان دیدون و جیمز الوری گوش فرا دهید.

۴. سئول

سئول

موج کره‌ای یا کی‌پاپ منجر شده است تا مردم جهان از این کشور تنها با سرگرمی‌های شاد و مفرح یاد کنند؛ اما این کشور برای ادبیات نیز ارزش ویژه‌ای قائل است. کیوبو از کتابفروشی‌های برجسته سئول است که در آن هرچیزی که مرتبط با کتاب‌ها باشد، یافت می‌شود. در سئول می‌توانید دانش‌آموزانی را ببینید که در پایان ترم‌های درسی خود هم‌زمان با خوردن یک کاسه سوپ جینسینگ و مرغ به خواندن کتاب نیز مشغول هستند و معتقدند این کار آن‌ها را باهوش‌تر می‌کند. عاشقان کتاب در این شهر نباید بازدید از موزه و خانه ادبی یون دونگ جو و کتابخانه سئول را فراموش کنند.

۵. دوبلین

دوبلین

تاریخ ایرلند با نام نویسندگان مشهوری گره خورده است. موزه نویسندگان در شهر دوبلین قرار دارد. هرساله در تاریخ ۱۶ ژوئن عاشقان کتاب از سراسر جهان در دوبلین گردهم می‌آیند تا بزرگ‌ترین رمان انگلیسی قرن بیستم، اولیس نوشته جیمز جویس را بخوانند. شما می‌توانید در شهر از زادگاه و آرامگاه‌های نویسندگان بزرگ ایرلندی چون اسکار وایلد و جاناتان سوییفت دیدن کنید و به بازدید از اولین کتاب چاپ شده جهان، کتاب کیلز در دانشگاه ترینیتی بروید.

۶. لاگوس

لاگوس

لاگوس یکی از مهم‌ترین مرکزهای ادبی در آفریقا است که انجمن نویسندگان نیجریه در این شهر گاهی در کنار هم جمع می‌شوند و محفل‌های ادبی را برپا می‌کنند. مرکز کریمد (CRIMMD)، کتابخانه و کتابفروشی معتبر این شهر است که آثار ادبی آفریقا در آن یافت می‌شود. چیماماندا نگوزی آدیچی نویسنده‌ی نیجیریه‌ای که جایزه ادبیات داستانی زنان را برنده شده است، درباره این شهر می‌گوید:

لاگوس شهر رویاها و بی اعتمادی‌ها است. این بی اعتمادی به افراد انگیزه می‌دهد. مردم این شهر رویاهای بزرگ و جاه طلبانه‌ای دارند. لاگوس شهر مهربانی‌ها است.

۷. سائوپائولو

سائوپائولو

برزیل با فرهنگ ورزش خود شناخته شده و اخیرا نیز میزبان المپیک ۲۰۱۶ و جام جهانی فیفا ۲۰۱۴ بوده است. سائوپائولو زادگاه داستان مشهور کیمیاگر نوشته پائولو کوئلیو است. آثار کلاریس لیسپکتور نیز در بین مردم محلی این شهر محبوبیت بسیاری دارد. موزه زبان پرتغالی محل مناسبی برای بازدید عاشقان کتاب بود؛ هرچند از سال ۱۳۹۴ هجری شمسی (۲۰۱۵ میلادی) به‌دلیل وقوع یک آتش‌سوزی بسته شد و فعلا در حال بازسازی است. کتابفروشی لیوراریا نیز در این شهر در اینستاگرام شهرت بسیاری دارد.

۸. کاستریس

کاستریس

کاستریس پایتخت سنت لویسا کشوری در دریای کارائیب است که به خاطر زیبایی‌اش به هلن منطقه هند غربی شهرت دارد. درک والکات برنده جایزه نوبل که سال گذشته فوت شد، از اهالی این شهر است. او در خیابان‌های این شهر بزرگ شد و الهام گرفت. در حقیقت اطراف جزیره بهترین محل برای یادگیری و تخیل است.

۹. ژوهانسبورگ

ژوهانسبورگ

آفریقای جنوبی و ژوهانسبورگ مکانی بود که نویسندگان مبارز و بزرگ قرن بیستم آلن پیتون، نادین گوردیمر و جان ماکسول کوتسی را به جهان معرفی کرد. همراه با آثار این نویسندگان، موزه ملی آفریقای جنوبی و مرکز نلسون ماندلا مبارزات مردم این منطقه علیه تبعیض‌ها را نشان می‌دهد. کتابفروشی‌های بریج و سیرکل کپیتال این شهر روی آثار نویسندگان آفریقایی متمرکز هستند.

منبع Independent
برچسب‌ها پاریس کتاب

دیدگاه