شارجه در یک نگاه

صدیقه شجاعی
جمعه، ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۰
شارجه در یک نگاه

شهر شارجه سومین شهر بزرگ و سومین شهر پرجمعیت کشور امارات متحده عربی است که در ساحل جنوبی خلیج فارس در شبه جزیره عربستان قرار دارد.

امارات متحده‌ی عربی یکی از مقاصد محبوب گردشگری میان ایرانیان است که تور دبی در بین تورهای خارجی، طرفداران بسیاری دارد. اما امارات فقط دبی نیست. شارجه نیز از شهرهای مهم این کشور است. 

شارجه پایتخت امارات شارجه است و یکی از هفت امارت کشور امارات متحده عربی است که حکومت سلطنت مشروطه دارد. طبق آمار سال ۲۰۱۵، جمعیتی معادل یک میلیون و چهارصد هزار نفر در مساحت ۲۳۵ کیلومتر مربعی این شهر ساکن بوده‌اند. این شهر آسیایی را به عنوان پایتخت فرهنگی کشور امارات می‌شناسند که به واسطه وجود آثار تاریخی، فعالیت‌های فرهنگی متعدد و متنوع و همچنین معتبرترین دانشگاه امارات متحده عربی است. این شهر با تمامی امارات دیگر مرز مشترک دارد از جنوب با دبی، از شمال با عجمان و ام‌القوین و از شرق با راس‌الخیمه.

شارجه

در این شهر علاوه بر مراکز اداری و تجاری مهم، مجموعه‌ای از پروژه‌های فرهنگی و سنتی نظیر موزه ها وجود دارد که به باستان شناسی، تاریخ طبیعی، علم، هنر، میراث، هنر اسلامی و فرهنگ مرتبط است. شارجه در گذشته یکی از ثروتمندترین شهرهای این منطقه بوده و بیش از ۵۰۰۰ سال است که زندگی در آن جریان دارد. در اوایل قرن ۱۸ میلادی، قبیله قواسیم در شارجه مستقر شدند و در سال ۱۷۲۷ استقلال آن را علام کردند. اسم شارجه برای بسیاری از مجموعه‌دارهای تمبر، نامی آشنا است چراکه اداره پست شارجه پیش از تشکیل امارات متحده عربی، تمبرهای زیادی چاپ کرده بود.

آب و هوای بیابانی شارجه همیشه گرم و مرطوب است، به همین دلیل بهترین زمان سفر به شارجه نیز، فصول خنک‌تر سال استاستفاده از اتومبیل شخصی و تاکسی رایج‌ترین روش جابه‌جایی در این شهر است. البته تعداد قابل توجهی اتوبوس نیز به مسافران خدمات می‌دهند. پیاده‌روی و دوچرخه سواری متداول نیست. اتوبوس‌های برقی، قطار شهری و مترو در این شهر وجود ندارد.

شارجه

در تور شارجه شاهد سواحل زیبا و تفریحات متنوع ساحلی خواهید بود. خط ساحلی طولانی موجود در شارجه و وجود هتل‌های متعدد در نزدیکی دریا، این امکان را فراهم ساخته‌ تا در هر زمان به راحتی به سواحل دسترسی داشته باشید.

جشنواره‌های متعددی نظیر جشنواره نور شارجه در ماه فوریه، مسابقات قهرمانی پرش با اسب در ژانویه، جشنواره بین‌المللی اسب‌های عربی در مارس، روزهای میراث در آوریل، جشنواره غذا القصبه در نوامبر، جشن دوسالانه خوشنویسی در آوریل، جشنواره بین‌المللی کتاب شارجه در نوامبر، روز ملی در دسامبر و... می‌تواند سفری به یادماندنی برایتان بسازد.

شارجه

از جاذبه‌های شارجه می‌توان به میدان رولا، میدان به شارجه لبخند بزن، بازار طلا، پارک ملی شارجه، آکواریوم شارجه، جزیره النور، بنیاد هنر شارجه، مسجد شاه فیصل، قلب شارجه، برج ساعت، برج تاریخی الخان، شهر بازی ادونچرلند، چرخ و فلک چشم امارات، ساحل الممزر، شهربازی و پارک آبی المنتزه و... اشاره کرد. موزه‌های متعدد این شهر را هم از دست ندهید که عبارتند از موزه تمدن اسلامی، موزه دریایی، موزه منطقه میراث، موزه علوم، موزه مرکز اکتشافات، موزه خوشنویسی، موزه فضای طراحی، موزه هنر و گردشگری، موزه پلیس، قلعه موزه الحصن، موزه المحطه شارجه و....

 

 

مطالب مرتبط:

    منبع eneshat wikipedia
    برچسب‌ها امارات

    دیدگاه