هواپیما خطرناک تر است یا هلیکوپتر؟

سودا سلیمی
پنجشنبه، ۹ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۰
هواپیما خطرناک تر است یا هلیکوپتر؟

در حادثه‌ای در گرند کنیون بعد از سقوط هلیکوپتری که منجر به کشته شدن سه بریتانیایی شد، توجه همگان به امنیت هلیکوپترها جلب شد.

شرکت هلیکوپتری پاپیلون در گرند کنیون، پروازهای گردشگری برگزار می‌کند و سالانه حدود ۶۰۰۰۰۰ مسافر ، در پارک‌های ملی آمریکا با این هلیکوپتر‌ها رفت و آمد می‌کنند.

سقوط هلیکوپتر

هلیکوپتر سقوط کرده در نیویورک

شرکت هلیکوپتری پاپیلون روز یکشنبه اعلامیه‌ای مبنی بر بررسی علل سقوط توسط کارشناسان متخصص در این امر منتشر کرد. سخنگوی گروه پاپیلون، برندا هالوورسان (Brenda Halvorson) در این باره می‌گوید:

این واقعه بسیار دلخراش بود و قلب ما همراه با خانواده‌های کشته‌شدگان این حادثه است.

او ادامه می‌دهد:

اولویت اول ما مراقبت و تامین نیازهای مسافران و خدمه است.

شرکت این بیانیه را صادر کرد که:

قوانین مربوط به امنیت پروازها بنا به درخواست اداره هواپیمایی فدرال آمریکا، سخت‌گیرانه‌تر شده است.

حوادث دیگر در گرند کنیون

گرند کانیون

گرند کنیون، یکی از مناطق محبوب گردشگری در ایالات متحده آمریکا

این حادثه، اولین حادثه‌ی رخ داده در گردش در گرند کنیون نبود. یکی از مرگبارترین حوادث گرند کنیون در سال ۱۹۸۶ رخ داد که ۲۵ نفر در برخوردی که بین یک هواپیمای دو موتوره و یک هلیکوپتر در جنوب این منطقه رخ داد، کشته شدند.

این حادثه در اوج تقاضای گردشگران یعنی در ماه ژوئن رخ داد و باعث به وجود آمدن شک و تردید در مورد امنیت هلیکوپترها شد.  این حادثه، اولین حادثه‌ی شرکت هلیکوپتری پاپیلون نبود. در آگوست سال ۲۰۰۱، یکی دیگر از هلیکوپترهای این شرکت در آریزونا سقوط کرد و خدمه و پنج مسافر آن کشته شدند. براساس گزارش دفتر امنیت ملی حمل و نقل، علت این سقوط تصمیم اشتباه خلبان بود که با سرعت زیادی ارتفاع را کم کرده بود و به صخره‌های گرند واش (Grand Wash) برخورد کرده بود.

حادثه هلیکوپتری

سقوط هواپیمای معروف در رودخانه‌ی هادسون در نیویورک در سال‌های اخیر

در سال ۱۹۹۹ میلادی هم یکی از هلیکوپترهای پاپیلون به درخت برخورد کرد و خلبان کشته شد و کمک خلبان هم به شدت آسیب دید.

احتمال وقوع حوادث هلیکوپتری

بعد از بررسی این حوادث به نظر می‌رسد که احتمال وقوع سقوط در هلیکوپترها زیاد است. در ماه گذشته، تعداد پنج مورد خرابی در هلیکوپترهایی که در مکزیک پرواز می‌کردند، گزارش شده است. از اشخاصی که در این حوادث کشته شدند، می‌توان به چارلز برنت سوم (Charles Burnett III)، یک سرمایه‌گذار انگلیسی و روی بنت (Roy Bennett)، یک فعال سیاسی زیمبابوه‌ای اشاره کرد.

برخورد هلیکوپتری با جرثقیلی که به برج واکسهال (Vauxhall Tower) متصل بود و در سال ۲۰۱۳ اتفاق افتاد، از خاطر لندنی‌ها پاک نخواهد شد. طی این حادثه دو نفر، یک خلبان و یک عابرپیاده، کشته شدند و افراد زیادی مصدوم شدند.

با توجه به آمارهای اخیر، احتمال وقوع حادثه در پروازهای هلیکوپترها کم و کم‌تر می‌شود. بر اساس گزارش امنیت پروازهای ملی آمریکا، احتمال وقوع سقوط در هلیکوپترها، ۵ پرواز از ۱۰۰۰۰۰ پرواز در سال ۲۰۱۳ و ۴ پرواز از ۱۰۰۰۰۰ پرواز در سال ۲۰۱۶ میلادی است. این بدین معنی است که تعداد حوادث از ۱۴۶ مورد به ۱۰۶ مورد و تعداد حوادث مرگبار هم از ۳۰ مورد به ۱۷ مورد در سال کاهش یافته است.

قبل از سال ۲۰۰۶، تعداد حوادث رخ داده با هلیکوپترها، سالانه ۲٫۵ درصد افزیش پیدا می‌کرد.

هلیکوپتر

تیم امنیت هلیکوپترهای اروپایی گزارش داده که در سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵، تعداد ۳۱۱ حادثه در اروپا رخ داده است، ولی تعداد حوادث در سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ به ۱۶۲ مورد کاهش پیدا کرده است.

هلیکوپتر یا هواپیما

طبق گزارشاتی که توسط سازمان امنیت ملی آمریکا انجام شده است، درصد حوادث رخ داده در هواپیما بسیار بیشتر از هلیکوپتر است. البته باید به این نکته‌ی ظریف هم توجه کرد که اکثرا از هلیکوپترها در شرایط خطرناک و نامساعد استفاده می‌شود، برای مثال در مناطق جنگی و شرایط آب و هوایی بد.

نکات مورد توجه در خرید تور هلیکوپتری

نیک ترند (Nick Trend)، متخصص مشتری‌های تلگراف در این باره می‌گوید:

در هنگام خرید تور هلیکوپتر، علاوه بر موسسه‌ای که از آن بلیط را تهیه می‌کنید، باید به مدارک و اجازه‌ی پرواز شرکت هلیکوپتری هم توجه کنید. مطالب بیشتری در این مورد در رسانه‌های اجتماعی بارها به اشتراک گذاشته شده است. البته باید این موضوع را دانست که برای یک گردشگر عادی، تصمیم‌گیری در مورد امنیت یا عدم امنیت شرکت هلیکوپتری آسان نخواهد بود.

او ادامه می‌دهد:

بهترین روش برای اطمینان این است که بلیط خود را از یک شرکت معتبر و از کشوری مطمئن بخرید. در این حالت در صورت بروز حادثه‌ای، مطمئن خواهید بود که کشور مبدا شما را بیمه کرده و پاسخگو خواهد بود.

مطالب مرتبط:

    منبع telegraph

    دیدگاه