دریاچه خال خالی، یک شگفتی­‌ طبیعی در کانادا

مریم آقائی
سه شنبه، ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۵
دریاچه خال خالی، یک شگفتی­‌ طبیعی در کانادا

دریاچه خال خالی، یکی از شگفتی‌های طبیعی و خارق‌العاده در کانادا است که آب آن برای مردم بومی، دارویی مقدس به‌شمار می‌رود.

تعطیلات تابستانی زمانی را برای ما فراهم می‌­آورد تا با فراغت بیشتری سفر کنیم و بنابراین سعی می­‌کنیم بهترین مقصدها را برای سفر خود بیابیم. کانادا یکی از کشورهایی است به داشتن هوایی بسیار سرد شهرت دارد. اما مناطقی در این کشور وجود دارد که در تابستان هوایی گرم و جاذبه‌­هایی شگفت‌انگیز دارد. در این نوشتار با کجارو همراه باشید تا با دریاچه‌­ی خال­‌خالی آشنا شوید. این دریاچه می‌تواند مقصد خوبی برای یک مسافرت تابستانی باشد.

زمانی که تصمیم گرفتید برای تعطیلات تابستانی خود برنامه‌ریزی کنید، می‌توانید «اوسویوس» (Osoyoos) در بریتیش کلمیبای  کانادا را در بین اولین گزینه های خود قرار دهید. اوسویوس را «گرم‌ترین سلام کانادا» هم نامیده‌­اند، چون گرم‌ترین میانگین دمای سالانه را در کانادا دارد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های اوسویوس این است که یکی از عجیب‌ترین عجایب طبیعی جهان در آن قرار دارد: دریاچه خال­‌خالی.

دریاچه‌ای خالدار، مقدس و نمکی

دریاچه خال‌­خالی بین دو دره «اوکاناگان» (Okanagan) و «سیمیکامین» (Similkameen)، در یکی از بیابان­‌های بریتیش کلمبیا قرار دارد و آب آن برای مردم بومی اوکاناگان یک داروی مقدس به شمار می­‌رود. در نتیجه این دریاچه به‌طور خصوصی در مالکیت وزارت خانه مربوط به هندی­‌ها و شمالی­‌ها در کانادا است. 

موقعیت دریاچه خال خالی روی نقشه

ساکنان اولیه اوکاناگان نام این دریاچه را «کلیلوک» (Kliluk) گذاشته بودند. بر اساس آنچه در نیویورک تایمز نوشته شده، «ریشه­‌ی این نام در مواد معدنی است که این ساکنان اولیه­‌ی اوکاناگان، هزاران سال در مراسم شفا از آن استفاده می­‌کردند.»  

در اطراف این دریاچه سنگ‌­هایی قرار دارد که مردم به عنوان سنگ قبر و برای مشخص کردن مزار درگذشتگان از آن‌ها استفاده کرده‌­اند. اما آنچه این مکان طبیعی را بسیار شگفت‌انگیز می­‌کند، در ماه­‌های تابستان رخ می­‌دهد. دریاچه شروع به ایجاد بخار می­‌کند و بستر دریاچه را خال‌های رنگی می­‌پوشاند. قسمت‌های خال مانند که توسط باریکه‌­های سفت و سخت از هم جدا می­‌شوند.

اما چرا؟ این دریاچه چیزی بیشتر از یک جاذبه طبیعی است، در واقع ثروتی معدنی در آن نهفته است. این لکه­‌های رنگی پس از آن ایجاد می‌­شوند که بخارهای ایجادشده روی دریاچه غلظت بالایی از نمک، تیتانیوم، کلسیم، سولفات‌­ها، نقره و دیگر مواد معدنی داشته باشد.

هر یک از لکه‌ها طیف رنگی خاصی از سبز، زرد و قهوه‌ای خواهد داشت. رنگ این لکه‌ها به ماده‌­ی معدنی موجود در آن و میزان بارش در آن سال بستگی دارد. به نظر می‌­رسد بهترین زمان سفر به کانادا برای رؤیت خال‌­های این دریاچه اواخر تیر و اوایل مرداد ماه باشد.

دریاچه خال خالی

اینجا کانادا است یا مریخ؟

این دریاچه جاذبه دیگری هم دارد! به دلیل شرایط نمکی دریاچه، تنها برای مدت زمان کوتاهی دوام می­‌آورد و قابل رؤیت است. بعضی دانشمندان سعی کرده­‌اند با مطالعه­‌ی دریاچه­‌ی خال‌خالی، به درک بهتری از دریاچه‌­های باستانی در سطح سیاره مریخ برسند.

بهتر است بدانید که در اطراف این دریاچه حصاری قرار دارد که اجازه نمی­‌دهند بازدیدکنندگان این دریاچه دسترسی مستقیم به آن داشته باشند. اما می‌­توانید مطمئن باشید که از جاده‌­ی کناری آن می­‌توانید خال‌­های رنگی این دریاچه را به خوبی مشاهده کنید.

وقتی از دریاچه­‌ی مقدس بازدید می­‌کنید، مراقب باشید.

دانلود ویدئو 360p | 720p

برچسب‌ها تابستان دریاچه

دیدگاه