منطقه گنو؛ چشمه های آبگرم و هوای کوهستان

منطقه گنو؛ چشمه های آبگرم و هوای کوهستان

پریسا  مرتضوی
| سه شنبه, ۱۴ فروردین ۹۷ ساعت ۱۷:۴۵

 اگر گذارتان به بندرعباس افتاد، کوه گنو را حتما در لیست بازدیدهایتان قرار دهید. این كوه و  چشمه‌های آبگرمش مکانی فراموش‌نشدنی برای گردشگران هستند.

تا به حال فكر كرده‌اید كه چرا آب و هوای شهر بندرعباس به نسبت دیگر شهرهای حاشیه خلیج فارس شرجی‌تر است؟ این اتفاق به خاطر قله بلندی است كه با یال‌هایش شمال غربی این شهر را احاطه كرده و نمی‌گذارد كه نم و شرجی هوا از این سوی شهر ساحلی خارج شود. كوه گنو كه دومین قله بلند منطقه است، در ۳۰ كیلومتری شمال غرب بندرعباس و در نزدیكی جاده سیرجان-بندرعباس قرار دارد.

موقعیت این مکان را می‌توانید در نقشه گوگل ملاحظه کنید:

این كوه مثل بسیاری از مناطق كوهستانی ایران در كوهپایه‌اش دارای چشمه‌های آبگرمی است كه ساكنان استان هرمزگان را به اینجا می‌كشاند. گنو در مركز منطقه حفاظت شده‌ای به همین نام و به وسعت ۴۵ هزار هكتار قرار گرفته است.

گنو

این منطقه كوهستانی و حفاظت‌شده به نسبت منطقه گرم جنوب، آب و هوای معتدلی دارد و این موجب شده تا بیشتر از ۳۶۰ گونه گیاهی و گونه‌های جانوری مختلف منطقه بیابانی و كوهستانی را در خود بپروراند. از اواخر ماه آذر تا اواخر اردیبهشت بسیاری به این منطقه می‌روند تا تنی به آبگرم گنو بزنند، بالای كوه بروند یا ماهی‌های اعجاب‌انگیز ساكن این آبگرم را تماشا كنند.

گنو

چند سالی هم است كه به دلیل امكانات تفریحی و گردشگری كه در اطراف چشمه‌های آبگرم بنا شده، از بازارچه گرفته تا شهربازی، بسیاری خود را برای گذراندن یك شب شاد به مجتمع آب‌درمانی گنو می‌رسانند. منطقه حفاظت‌شده گنو دارای چشمه‌های آبگرم متعددی است كه اگرچه ممكن است در بعضی از آن‌ها جای خلوتی را هم پیدا كرد، اما از همه مطمئن‌تر منطقه مجتمع آب‌درمانی گنو است كه در هر زمان از سال كه به آنجا برسید، امكانات برای شما مهیا است.

آبگرم گنو

سیرجان – بندرعباس

اگر قصد رسیدن به منطقه گنو را از تهران دارید، راحت‌ترین راه هواپیما است. می‌توانید از فرودگاه مهرآباد بلیتی تهیه كنید تا یک ساعت و ربع بعد در بندرعباس باشید. با قطار می‌توان مسیر تهران تا بندرعباس را  ۲۰ ساعته طی كرد. قطار دو بار در شبانه‌روز به سمت این شهر حركت می‌کند. با اتوبوس هم حدود ۱۸ ساعت را باید در جاده طی كنید. وقتی به بندر رسیدید، باید سراغ راه گنو را بگیرید. البته در روزهای پنجشنبه و جمعه كار آسان‌تر است. در بلوار ساحلی، میدان هنگام بندرعباس در این دو روز تاکسی‌هایی علاقه‌مندان را به سمت مجتمع آب‌درمانی گنو می‌برند. این تاکسی‌ها در كمتر از یک ساعت شما را به گنو می‌رسانند.

گنو

می‌توانید از یكی از آژانس‌های سطح شهر هم تاكسی دربست بگیرید. اگر هم ماشین شخصی دارید، نگران راه نباشید. از خروجی جاده سیرجان-بندرعباس ۱۰ كیلومتر تا روستای گنو راه است. مسیر آسفالت، نورپردازی شده و دارای پمپ بنزین است و وقتی هم كه رسیدید، در این مجتمع همه چیز مهیا است؛ از استخر جداگانه بانوان و آقایان و بخش وی‌آی‌پی گرفته تا هتل، رستوران، چایخانه، سینمای روباز، زمین ورزشی، بازارچه و حتی شهربازی. در روزهای آخر هفته اگر زود نجنبید، ممكن است نتوانید اتاقی در این هتل پیدا كنید و به همین خاطر بهتر است قبل از رسیدن به گنو شماره هتل را از اطلاعات تلفن بندرعباس گرفته و اتاق رزرو كنید.

آبتنی در آبگرم

بهترین كار بعد از آنكه در محل مستقر شدید، رفتن به طرف آبگرم است؛ چون گرمی آب خستگی راه را از تن‌تان به در خواهد كرد. بسته به اینكه كدام چشمه را انتخاب كنید، دمای آب بین ۳۵ تا ۴۱ درجه متفاوت است. آب این چشمه بی‌رنگ و شفاف اما شور و تلخ مزه است، اما اگر به بعضی مشكلات گوارشی دچار هستید، بهتر است مزه بد آن را تحمل كنید و چند جرعه‌ای هم بنوشید. خوردن این آب به دلیل داشتن مقدار زیاد كلرید سدیم، موجب افزایش ترشح بزاق و بالا رفتن حركات معده می‌شود و در نهایت اثر ملین بر دستگاه گوارش دارد. علاوه بر تمام این‌ها شناور شدن در این آب باعث باز شدن رگ‌ها می‌شود و گوگرد و املاح دیگر محلول در آن برای درمان بیماری‌های تنفسی، پوستی و رماتیسم هم مناسب است.

ابگرم گنو

بعد از اتمام آبتنی می‌توانید مسیر خروج آب چشمه را دنبال كنید كه شما را به نقاط دیدنی خواهد كشاند. آب بعد از خروج از چشمه به سمت نخلستانی می‌رود كه درختان ۵۰۰ ساله در آن وجود دارند و سال‌ها است كه از آب همین چشمه‌ها سیراب می‌شوند. در پایین دست چشمه‌ها و پیش از رسیدن به نخلستان چند آسیاب آبی وجود دارد كه سال‌ها قبل بومیان از آن استفاده می‌کرده‌اند، اما امروزه بازسازی شده و برای عكاسی در گنو یكی از بهترین محل‌ها است. اگر باغ راه تازه ساخت را به سمت ارتفاعات طی كنید، آلاچیق‌های چوبی و سایه‌بان محیط خوبی را برای استراحت فراهم كرده‌اند كه می‌توان غذا را در سایه یكی از آن‌ها صرف كرد.

گنو

به سوی قله

برای بسیاری آبگرم مقصد سفر نیست و قله گنو پایان راه است. البته خود قله منطقه نظامی است و نمی‌توان به نوک آن رسید. آب و هوای كوهستان در تابستان، مطبوع و در زمستان سرد است و گاه‌گاهی برف‌گیر می‌شود؛ به همین خاطر اگر پیاده قصد بالا رفتن كرده‌اید، نیاز به تجهیزات كوهنوردی و لباس گرم و البته راهنما دارید.

می‌توانید از جاده آسفالت استفاده كنید كه شما را مستقیم به كوه می‌رساند، اما این راه شیب‌های تندی دارد و ناگفته پیدا است كه این مسیر چندان لطفی برای شما نخواهد داشت. معمولا كوهنوردان از چهار جبهه جنوبی، غربی، شرقی و شمال شرقی وارد این كوهستان می‌شوند. اگر از مسیر آبگرم گنو می‌خواهید به قله برسید، از یال شرقی وارد كوهستان خواهید شد. این مسیر از بقیه مسیرها شناخته‌شده‌تر است و شما را دو، سه ساعته به مقصد می‌رساند.

بهتر است برای رسیدن به قله از مسیرهای پاكوب استفاده كنید، چون اینجا یك منطقه حفاظت‌شده است و ممكن است ناخواسته به درختچه‌هایی كه در مسیر هستند و احتمالا از گونه‌های نادر، آسیب بزنید. اداره میراث فرهنگی در نزدیكی قله پیش از ورود به منطقه نظامی، آلاچیق، زمین بازی، نمازخانه و پاركینگ هم احداث کرده كه می‌توانید چند ساعتی در آنجا استراحت كنید. این كوهستان به خصوص در اوایل بهار پر از گیاهان دارویی می‌شود. مردم منطقه دوای بیشتر دردهایشان را از گیاهان دارویی و آبگرم همین كوهستان می‌گیرند.

یکی از جالب‌ترین نکته‌ها در سفر به گنو، دیدن نوعی ماهی است كه تنها در آب گرم زندگی می‌کند؛ گورخر ماهی مختص به آب‌های گنو و در دنیا بی‌نظیر است

اما شاید جالب‌ترین نكته در سفر به گنو، دیدن یک نوع ماهی باشد كه تنها در آب گرم زندگی می‌کند. این ماهی مختص به آب‌های گنو و در دنیا بی‌نظیر است. محلی‌ها به آن گورخر ماهی می‌گویند، اما در پسوند نام علمی‌اش اشاره‌ای هم به زادگاهش شده است. نامش «آفانیوس گینوئیس» است. بعضی با شنیدن چنین تعریفی از ماهی آفانیوس ممكن است این طور تصور كنند كه مثلا در همان استخر آبگرم ۴۱ درجه‌ای كه مشغول شنا هستند، این ماهی هم زندگی می‌کند، اما این طور نیست. این ماهی را در آن حوضچه‌هایی می‌توان پیدا كرد كه آبگرم بعد از خروج از چشمه‌ها در آن‌ها جاری می‌شود. متأسفانه به خاطر ریختن زباله در این حوضچه‌ها و بی‌توجهی به آن‌ها تعداد این ماهی‌ها بسیار كم شده و در خطر انقراض هستند؛ به همین دلیل حتی هنگام حركت با ماشین هم باید خیلی مواظب این حوضچه‌ها باشید. ضمنا اندازه این ماهی به اندازه انگشتان دست است.

گواهیرخر م

این‌ها تنها جانوران ساكن منطقه نیستند كه شما باید مراقب‌شان باشید؛ حیوانات دیگری هم هستند. اگرچه این حیوانات از قبیل قوچ و كل یا پرندگان را بیشتر می‌توان در ارتفاعات گنو مشاهده كرد، ولی به دلیل تحت حفاظت بودن این منطقه، هرگونه آسیب زدن به جانوران این منطقه ممنوع است و در صورتی كه بخواهید یكی از همین حیوانات را شكار كنید، دست كم با جریمه نقدی روبه‌رو خواهید شد.

توصیه‌های ایمنی

آب و هوای كوهپایه گنو نیمه بیابانی و ارتفاعات آن بیش‌تر كوهستانی است و به همین دلیل جانوران مرتبط با این آب و هوا را می‌توان اینجا دید. به خصوص با گرم شدن هوا جانورانی مثل رتیل و عقرب هم در این منطقه بیشتر وجود دارند. اگرچه این جانوران خودشان با حضور انسان‌ها در نزدیكی‌شان فراری می‌شوند. اما شب‌ها و در محل‌های تاریک باید مراقب‌شان بود؛ به خصوص زمانی كه برای خوردن شام در زیر آلاچیق‌ها نشسته یا چادر زده‌اید. در مواد خوراكی را همیشه ببندید و اگر قصد دارید شب را در چادر بگذرانید ورود و خروج، زیپ چادر را حتما محكم كنید. البته امكانات پزشکی هم در مجتمع موجود است و تاکنون هیچ اتفاق خطرناكی از بابت متوجه گردشگران نشده است؛ پس لازم نیست كه نگران باشید. 

دیدگاه  

    تبلیغات