واگذاری عملیات های جنوب آسیای اوبر به گراب سنگاپوری

زینب موحدی
سه شنبه، ۷ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۰
واگذاری عملیات های جنوب آسیای اوبر به گراب سنگاپوری

اوبر، عقب‌نشینی دیگری را در برابر رقیبان محلی خود تجربه کرد.

اوبر، همه‌ی عملیات‌های جنوب آسیای خود را به گراب (Grab)، رقیب مستقر در سنگاپور خود واگذار کرد. گراب، یک اپلیکیشن همسفری آنلاین است که در سنگاپور و کشورهای همسایه‌ی آن در آسیای جنوب شرقی مانند مالزی، اندونزی، فیلیپین، ویتنام، تایلند، میانمار و کامبوج، خدمات حمل و نقلی ارائه می‌دهد.

این عقب‌نشینی حاکی از شکست دیگر اوبر در عرصه‌ی خدمات‌رسانی بین المللی است که پس از آن اتفاق می‌افتد که اوبر، داد و ستد خود را در چین به رقیب محلی خود، «Didi Chuxing»، واگذار کرد. «Didi Chuxing» هم مثل اوبر یک اپلیکیشن همسفری آنلاین است.

هر دو سازمان، این معامله را یک پیروزی بزرگ برای مسافران خود می‌دانند، اما تحلیل‌گران هشدار می‌دهند که این کار می‌تواند منجر به بالا رفتن قیمت‌ها شود.

گراب، یکی دیگر از برنامه‌های همسفری آنلاین رقیب اوبر و محبوب‌ترین شرکت همسفری در جنوب آسیا است که میلیون‌ها کاربر در هشت کشور دارد. طبق مفاد این معامله، اوبر ۲۷٫۵٪ از سهام گراب سنگاپوری را به مالکیت خود درآورده است. دارا خسروشاهی، مدیر ارشد اجرایی اوبر هم به عضویت هیئت مدیره‌ی گراب در آمده است. ارزش این معامله هنوز اعلام نشده است.

آنتونی تان، مدیر اجرایی گراب، گفت که این قرارداد، آغاز عصر جدیدی است که در آن، کسب‌وکارها با هم ادغام می‌شوند تا خدمت‌رسانی بهتری به مشتریان انجام شود.

آقای خسروشاهی گفت که انجام این معامله باعث دو برابر شدن سرعت رشد ما می‌شود، زیرا آن‌ها سرمایه‌گذاری‌های سنگینی روی محصولات و فناوری انجام داده‌اند. این معامله، سومین عقب‌نشینی اوبر پس از خروج آن از چین در سال ۲۰۱۶ و واگذاری تجارت خود در روسیه به شرکت محلی یاندکس (Yandex) در سال گذشته است.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها فناوری

    دیدگاه