بهترین زمان سفر به هنگ کنگ؛ کلانشهری خودمختار در جمهوری خلق چین

نگین توکلی
پنجشنبه، ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۵
بهترین زمان سفر به هنگ کنگ؛ کلانشهری خودمختار در جمهوری خلق چین

برای پیدا کردن بهترین زمان سفر به هنگ‌کنگ، نیاز به اطلاعات جزئی آب و هوایی و فصول این شهر مدرن در کشور چین است. 

برای کسانی که از بیرون به هنگ‌کنگ نگاه می‌کنند، این شهر سوالات زیادی را در ذهن برمی‌انگیزد: «آیا این شهر، جزوی از کشور چین است؟»، «آیا این شهر یک جزیره است یا دو جزیره؟»، «آیا آن‌ها به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند یا به زبان ماندارین؟ یا هر دو؟» و البته بیگانگان، دلایل خوبی برای پرسیدن این سوال‌ها دارند. این سرزمین که از چندین جزیره تشکیل شده است، در سال ۱۹۹۷ پس از صد سال اشغالگری بریتانیا، به مالکیت چین، بازگردانده شد. پس از اتحاد دوباره با چین، هنگ‌کنگ مقررات خاصی را وضع کرد که درجه‌ای منحصر به فرد از خودمختاری را برای آن فراهم می‌کرد. به طور مثال، پول رسمی رایج در هنگ‌کنگ، دلار هنگ‌کنگ (HKD)، باقی ماند؛ زبان انگلیسی و چینی، هر دو زبان رسمی این منطقه هستند؛ و این ملت کوچک، سیستم قضایی مستقل خود را دارد.

هنگ کنگ

به طور خلاصه می‌توان گفت، هنگ‌کنگ و چین، سیاست «یک کشور، دو سیستم» را دنبال می‌کنند که می‌تواند برای خارجی‌ها گیج‌کننده باشد، اما سوال دیگر بس است، این سیستم را قبول کنید و از هر چیزی که این قلمرو برای پیشنهاد دادن به شما دارد، لذت ببرید.

هنگ‌کنگ، خود را از برادران چینی خود مانند شانگهای و پکن، با چهره‌های فرهنگی پرجنب و جوش و متفاوت و مناظری نفس‌گیر، متمایز می‌کند.

هنگ کنگ

این شهر ترکیبی بریتانیایی-چینی، بازدیدکنندگان را با نواحی متراکم از آسمان‌خراش‌های مبهوت کننده مجاور هم و مناظر باشکوه، مبهوت می‌کند. از سواحل ماسه‌ای تا زمین‌های راگبی، هوای تازه بیش از آن چیزی که مسافران انتظارش را دارند، وجود دارد.

البته هنگ‌کنگ، به عنوان یک کلانشهر  با کلاس جهانی، شامل تفریحات شهری بی‌شماری چون رستوران‌های فوق‌العاده و موزه‌ها است. پس از بازدید شهر هنگ‌کنگ، تنها سوالی که در ذهن شما باقی می‌ماند، یک چیز است: «چرا زودتر به اینجا نیامدم؟»

برای برنامه‌ریزی یک سفر عالی با تورهای هنگ کنگ، با توجه به آب و هوا، در این مقاله، با ما بخوانید.

بهترین زمان سفر به هنگ کنگ بر اساس آب و هوا

هنگ کنگ

بهترین زمان سفر به هنگ‌کنگ، بین ماه‌های اکتبر تا دسامبر (۹ مهر تا ۱۰ دی) است. این بازه زمانی از سال، با دمایی دلپذیر و قیمت‌های معقول اتاق‌ها، همراه است. پس از سال نو، علی‌رغم کاهش دما، تعداد گردشگران به طرز محسوسی افزایش می‌یابد و همین امر باعث افزایش قیمت هتل‌ها و جمعیت زیاد در این شهر می‌شود.

یک زمان سفر مناسب دیگر از نظر هزینه و آب و هوا، فصل کوتاه بهار است و در حالی که تابستان، زمان سفر محبوب گردشگران به هنگ‌کنگ است، آب و هوا می‌تواند با گرمایی خفه‌کننده و مرطوب همراه شود.

برای صرفه‌جویی در سفر، از تعطیلات ملی چین و مجمع‌های بزرگ، اجتناب کنید، زیرا در این زمان، قیمت‌های هتل‌ها بسیار بالا می‌رود. برای آگاهی بیشتر و اطلاعات به روز از رویدادهای شهر هنگ‌کنگ، به این سایت، سر بزنید.

بهترین زمان سفر به هنگ کنگ بر اساس فصول

فصل پاییز: ماه‌های اکتبر تا دسامبر (۹ مهر تا ۱۰ دی)

هنگ کنگ

هنگ‌کنگ، پس از یک تابستان طولانی، گرم و حتی وجود تایفون (طوفان همراه با گردباد)، فصل دلچسب پاییز را تجربه می‌کند. در ماه‌های اکتبر تا دسامبر، دما در طول روز ۲۱٫۱ درجه سانتی‌گراد است و هتل‌ها، قیمتی معقول برای خدمات‌شان به مشتریان ارائه می‌کنند.

از سفر در هفته اول اکتبر (تعطیلات ملی) اجتناب کنید، زیرا سیل  جمعیت گردشگران چینی در این زمان از سال، به هنگ‌کنگ سرازیر می‌شوند.

فصل زمستان: ماه‌های ژانویه تا مارچ (۱۱ دی تا ۱۱ فروردین)

هنگ کنگ

در حالی که دمای پایین فصل زمستان، برخی گردشگران را ناامید می‌کند، دیگر مسافران (به خصوص گردشگران چینی) را برای تعطیلات به هنگ‌کنگ می‌کشاند. دانستن این نکته که در این زمان از سال (نزدیکی دو جشن سال نو)، قیمت هتل‌ها با افزایشی ناگهانی و زیاد همراه می‌شود، مهم است.

دمای میانگین در طول روز، معمولا ۱۵٫۶ تا ۲۱٫۱ درجه سانتی‌گراد است. در نظر داشته باشید که به علت وجود مه در بندر به خصوص در ماه مارس (۱۰ اسفند تا ۱۱ فروردین)، ممکن است نتوانید عکس‌های خوبی در قله ویکتوریا، بگیرید.

فصل بهار: ماه‌های آوریل تا می (۱۲ فروردین تا ۱۰ خرداد)

هنگ کنگ

برای مسافرانی که به دنبال فرار از اقلیم زمستان و رطوبت تابستان هستند، فصل بهار زمانی بی‌نظیر برای بازدید از هنگ‌کنگ است. البته احتمال وجود مه تا پایان ماه آوریل (۱۰ اردیبهشت) بسیار بالا است.

در طول فصل بهار، قیمت‌های هتل‌ها معقول است، مگر به موج توریستی همراه با تعطیلات ملی، برخورد کنید.

فصل تابستان: ماه‌های ژوئن تا سپتامبر (۱۱ خرداد تا ۸ مهر)

هنگ کنگ

در فصل تابستان، هنگ‌کنگ گرم، مرطوب و مورد هجوم تایفون‌ها است. آب و هوای تابستان، باعث دلسرد شدن گردشگران یا پایین آمدن قیمت هتل‌ها نمی‌شود؛ پس اگر به دنبال صرفه‌جویی یا آب و هوای خشک هستید، به دنبال زمان دیگری برای سفر باشید.

بهترین زمان سفر به هنگ کنگ بر اساس فستیوال‌ها و رویدادها

فستیوال‌ها و رویدادهای فصل پاییز

روز ملی

هنگ کنگ

روز ملی جمهوری خلق چین، مجموعه‌ای از تعطیلات ملی، هر سال در تاریخ یکم اکتبر (۹ مهر) در سراسر کشور، جشن گرفته می‌شود. روز ملی در حقیقت شروع یکی از هفته‌های طلایی تعطیلات در چین است.

جشن زمستانی هنگ‌کنگ (Hong Kong WinterFest)

هنگ کنگ

جشن زمستانی هنگ‌کنگ که به پیشواز کریسمس می‌رود، در ماه‌های نوامبر تا ژانویه در این شهر زیبا، برگزار می‌شود. چشم‌اندازهای شهری با چراغ‌های رنگارنگ تزئین می‌شود و نمایش‌های نورپردازی ویژه‌ای در این جشن‌ها، چشم‌ها را به خود خیره می‌کند. یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های جشن زمستانی، آتش‌بازی‌های خارق‌العاده و عظیم است.

فستیوال‌ها و رویدادهای فصل زمستان

سال نوی چینی

هنگ کنگ

سال نوی چینی از مهم‌ترین تعطیلات سنتی مردم چین است. تقویم چینی، تقویمی ترکیبی شمسی-قمری است و حرکت خورشید، ماه و ستارگان، تعیین‌کننده روزها، ماه‌ها و سال‌ها هستند. هر سال، در ماه بهمن  سال چینی نو می‌شود.

سال نو، با پدیدار شدن ماه در نخستین روز سال آغاز می‌شود و به همین علت گاه به آن سال نوی قمری نیز گفته می‌شود. جشن سال نو، عموما پانزده روز به طول می‌انجامد و با جشن فانوس پایان می‌یابد. در بیشتر کشورهایی که چینی‌ها اکثریت را تشکیل می‌دهند یا اقلیت قدرتمندی هستند، سال نوی چینی جشن گرفته می‌شود؛ از آن جمله می‌توان به چین، هنگ‌کنگ، تایوان، برونئی، کره، مغولستان، نپال، بوتان، ویتنام، سنگاپور، ، مالزی، فیلیپین و تایلند اشاره کرد. شروع سال نو چینی در ماه بهمن (فاصله ۲۱ ژانویه تا ۲۱ فوریه) است.

بازدید از شهر هنگ‌کنگ در زمان جشن‌های سال نوی چینی، تجربه‌ای بی‌نظیر برای گردشگران خواهد بود.

فستیوال هنر هنگ‌کنگ

هنگ کنگ

فستیوال هنر هنگ‌کنگ، از سال ۱۹۷۷ به صورت سالیانه در ماه‌های فوریه تا مارس، برگزار می‌شود. برنامه‌های فرهنگی متعدد و اجراهای زیادی از هنرمندان سراسر جهان در این فستیوال، گردشگران و شهروندان را به سمت خود می‌کشاند.

فستیوال بین‌المللی فیلم هنگ‌کنگ

هنگ کنگ

جشنواره بین‌المللی فیلم هنگ کنگ، قدیمی‌ترین فستیوال بین‌المللی فیلم آسیا است که هر سال در ماه‌های مارس تا آوریل، در هنگ‌کنگ برگزار می‌شود. این فستیوال که در سال ۱۹۷۷ تاسیس شد،  به‌عنوان یک رویداد هنری معتبر برای فیلم‌سازان آسیایی جهت معرفی آثارشان شناخته می‌شود.

فستیوال بین‌المللی هنگ‌کنگ سال ۲۰۱۸ در تاریخ ۱۹ام مارس تا پنجم آوریل (۲۶ اسفند۱۳۹۶ تا ۱۶ فروردین ۱۳۹۷) برگزار شد.

فستیوال‌ها و رویدادهای فصل بهار

جشن‌های فرهنگی هنگ‌کنگ

هنگ کنگ

جشن‌های فرهنگی هنگ‌کنگ در ماه می که از ۴ فستیوال اصلی تشکیل شده است، هر سال، با نمایش‌های خیابانی بزرگ و برنامه‌های سرگرمی متعدد، برگزار می‌شود.

فستیوال‌ها و رویدادهای فصل تابستان

فستیوال قایق اژدها

هنگ کنگ

دراگون بوت یا قایق اژدها، گونه‌ای قایق پارویی درازپیکر و باریک چینی است که در مسابقات تیمی قایق‌رانی استفاده می‌شود. فستیوال قایق اژدها، یکی از جشن‌های سنتی و تعطیلات عمومی چین است. سه فعالیت بزرگ و همگانی مهم در این روز، در ماه ژوئن، خوردن غذا، نوشیدن نوشیدنی سنتی و مسابقه قایق اژدها است.

انیمیشن کمیک گیمز هنگ‌کنگ (Ani-Com & Games Hong Kong)

هنگ کنگ

نمایشگاه انیمیشن کمیک گیمز هنگ‌کنگ، یک نمایشگاه سرگرمی و کتاب در هنگ‌کنگ است که هر سال در ماه جولای در این شهر برقرار می‌شود. این نمایشگاه بر فروش انیمیشن، سری کمیک‌های چینی و بازی، تمرکز دارد.

فستیوال میانه پاییز

هنگ کنگ

جشن ماه یا جشن میانه پاییز یک جشن محبوب برداشت محصول در چین و ویتنام است. این جشن در پانزدهمین روز از هشتمین ماه تقویم چینی که مصادف با ماه سپتامبر است (در واقع اوایل پاییز، دوم مهر) و هنگام بدر کامل برگزار می‌شود. تهیه و صرف کیک ماه یکی از مهم‌ترین مراسم این جشن است.

هر سال، در این مراسم اژدهای بزرگی در خیابان‌ها به نمایش دادن مشغول می‌شود. این مراسم سنتی، فصل دروچینی است که در آن طلوع ماه بدر پاییزی را جشن می‌گیرند. بنابراین در چین که یک چهارم جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد، ماه را منبع الهام و قدرت می‌دانند.

آنان می‌گویند وقتی که ماه کامل می‌شود، تمام موجودات طبیعت نیز کامل می‌شوند. اگرچه امروزه نیز در هنگ‌کنگ می‌دانند که رسیدن گیاهان در فصل درو به سبب کامل شدن ماه نیست، ولی همانگونه که غربی‌ها به اساطیر یونانی احترام قائل هستند، چینی‌ها نیز قدرت ماه را ستایش می‌کنند و بزرگ می‌دارند.

بهترین زمان سفر به هنگ کنگ بر اساس هزینه هتل‌ها

هنگ کنگ

رتبه‌های هنگ کنگ

گزارش رتبه‌بندی مسافرت جهانی و اخبار یو.اس، بر اساس تجزیه و تحلیل نظرات کاربران و متخصصان است. 

رتبه‌های هنگ‌کنگ به شرح زیر است:

  • نهمین مقصد برتر گردشگری در قاره آسیا

هنگ کنگ؛ آب و هوا و اقلیم

هنگ کنگ

نمودار میانگین دما و بارش ماهیانه در هنگ کنگ

در ادامه، با جداولی از میانگین بارش و دما در ماه‌های مختلف سال و همچنین به تفکیک هفته‌های مختلف، به شما ارائه خواهیم کرد تا بهترین زمان سفر را به‌صورت دقیق، انتخاب کنید و چمدانی متناسب با زمان انتخابی خود ببندید.

 ماه دما (سانتی‌گراد)  میزان بارش (سانتی‌متر)
ژانویه۱۷٫۸۳٫۳
فوریه۱۷٫۲۴٫۶
مارس۱۹٫۴۷٫۴
آوریل۲۳٫۹۱۳٫۷
می۲۷٫۸۲۹٫۲
ژوئن۲۹٫۴۳۹٫۴
جولای۳۰٫۶۳۸٫۱
آگوست۳۰٫۶۳۶٫۱
سپتامبر۲۹٫۴۲۵٫۷
اکتبر۲۷٫۲۱۱٫۴
نوامبر۲۳٫۳۴٫۳
دسامبر۲۰۳

میانگین ماهیانه دما و بارش در هنگ کنگ

با وجود اقلیم گرمسیری، هنگ‌کنگ محدوده گسترده دمایی از آب و هوایی سرد تا گرم و مرطوب، تجربه می‌کند.

بهترین زمان برای سفری عالی، ماه‌های سپتامبر تا اکتبر، فصل پاییزی هنگ‌کنگ با آسمانی آبی، رطوبت کم و دمایی ۲۰ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد است. البته حضور گردشگران در این زمان از سال، زیاد است.

ماههفته اول (دما و بارش)هفته دومهفته سومهفته چهارم
ژانویه۱۷٫۳ سانتی‌گراد- ۳٫۲ سانتی‌متر۱۶٫۷ سانتی‌گراد- ۳٫۲ سانتی‌متر۱۶٫۲ سانتی‌گراد- ۳٫۱ سانتی‌متر۱۵٫۶ سانتی‌گراد- ۳ سانتی‌متر
فوریه۱۷٫۱ سانتی‌گراد- ۴٫۳ سانتی‌متر۱۶٫۹ سانتی‌گراد- ۴ سانتی‌متر۱۶٫۸ سانتی‌گراد- ۳٫۶ سانتی‌متر۱۶٫۶ سانتی‌گراد- ۳٫۳ سانتی‌متر
مارس۱۸٫۹ سانتی‌گراد- ۶٫۷ سانتی‌متر۱۸٫۳ سانتی‌گراد- ۶ سانتی‌متر۱۷٫۸ سانتی‌گراد- ۵٫۳ سانتی‌متر۱۷٫۲ سانتی‌گراد- ۴٫۶ سانتی‌متر
آوریل۲۲٫۸ سانتی‌گراد- ۱۲٫۱ سانتی‌متر۲۱٫۷ سانتی‌گراد- ۱۰٫۶ سانتی‌متر۲۰٫۵ سانتی‌گراد- ۹ سانتی‌متر۱۹٫۴ سانتی‌گراد- ۷٫۴ سانتی‌متر
می۲۶٫۸ سانتی‌گراد- ۲۵٫۳ سانتی‌متر۲۵٫۹ سانتی‌گراد- ۲۱٫۵ سانتی‌متر۲۴٫۹ سانتی‌گراد- ۱۷٫۶ سانتی‌متر۲۳٫۹ سانتی‌گراد- ۱۳٫۷ سانتی‌متر
ژوئن۲۹ سانتی‌گراد- ۳۶٫۹ سانتی‌متر۲۸٫۶ سانتی‌گراد- ۳۴٫۳ سانتی‌متر۲۸٫۲ سانتی‌گراد- ۳۱٫۸ سانتی‌متر۲۷٫۸ سانتی‌گراد- ۲۹٫۲ سانتی‌متر
جولای۳۰٫۳ سانتی‌گراد- ۳۷٫۸ سانتی‌متر۳۰ سانتی‌گراد- ۳۷٫۵ سانتی‌متر۲۹٫۷ سانتی‌گراد- ۳۷٫۱ سانتی‌متر۲۹٫۴ سانتی‌گراد- ۳۶٫۸ سانتی‌متر
آگوست۳۰٫۶ سانتی‌گراد- ۳۵٫۶ سانتی‌متر۳۰٫۶ سانتی‌گراد- ۳۵٫۱ سانتی‌متر۳۰٫۶ سانتی‌گراد- ۳۴٫۶ سانتی‌متر۳۰٫۶ سانتی‌گراد- ۳۴٫۱ سانتی‌متر
سپتامبر۲۹٫۱ سانتی‌گراد- ۲۳٫۱ سانتی‌متر۲۸٫۸ سانتی‌گراد- ۲۰٫۵ سانتی‌متر۲۸٫۵ سانتی‌گراد- ۱۷٫۹ سانتی‌متر۲۸٫۲ سانتی‌گراد- ۱۵٫۳ سانتی‌متر
اکتبر۲۶٫۷ سانتی‌گراد- ۷٫۸ سانتی‌متر۲۶٫۱ سانتی‌گراد- ۴٫۳ سانتی‌متر۲۵٫۶ سانتی‌گراد- ۰٫۷ سانتی‌متر۲۵ سانتی‌گراد- ۲٫۹ سانتی‌متر
نوامبر۲۲٫۳ سانتی‌گراد- ۲٫۵ سانتی‌متر۲۱٫۴ سانتی‌گراد- ۰٫۸ سانتی‌متر۲۰٫۴ سانتی‌گراد- ۱ سانتی‌متر۱۹٫۴ سانتی‌گراد- ۲٫۸ سانتی‌متر
دسامبر۱۹٫۲ سانتی‌گراد- ۲٫۷ سانتی‌متر۱۸٫۴ سانتی‌گراد- ۲٫۴ سانتی‌متر۱۷٫۵ سانتی‌گراد- ۲ سانتی‌متر۱۶٫۷ سانتی‌گراد- ۱٫۷ سانتی‌متر

میانگین هفتگی دما و بارش در هنگ کنگ

دیگر زمان مناسب سفر، از انتهای ماه آوریل تا ابتدای ماه ژوئن، با دمایی عالی مانند فصل پاییز، ولی کمی رطوبت بیشتر است.

 از سفر در فصل تابستان، بین ماه‌های می تا سپتامبر، اجتناب کنید، زیرا هوایی گرم و احتمال وقوع طوفان، در انتظار شما است.

چه زمانی به هنگ کنگ برویم

ماهحداقل دمای میانگینحداکثر دمای میانگینحداقل دمای ثبت شدهحداکثر دمای ثبت شدهتعداد روزهای بارانی
ژانویه۱۴۱۹۰۲۵۴
فوریه۱۴۱۸۳۲۷۵
مارس۱۷۲۰۷۲۷۷
آوریل۲۰۲۵۱۱۳۳۸
می۲۴۲۹۱۶۳۲۱۳
ژوئن۲۷۳۰۱۹۳۵۱۸
جولای۲۷۳۲۲۲۳۳۱۷
آگوست۲۷۳۲۲۲۳۷۱۵
سپتامبر۲۶۳۰۱۸۳۳۱۲
اکتبر۲۴۲۸۱۳۳۵۶
نوامبر۱۹۲۴۷۲۹۲
دسامبر۱۶۲۱۵۲۹۳

حداقل و حداکثر دما در هنگ کنگ

هزینه روزانه توریستی در هنگ کنگ

هزینه یک روز اقامت در هنگ‌کنگ حدودا ۴۹۷ دلار (۲,۵۰۰,۰۰۰ تومان) است. هزینه‌های تخمین زده شده برای یک نفر در یک روز شامل موارد زیر است:

۱. برانچ (وعده صبحانه که دیر خورده می‌شود و جای دو وعده ناهار و صبحانه است) در رستوران سه ستاره

۲. شام در رستوران سه ستاره

۳. یک شب اقامت در هتل سه ستاره

 این هزینه‌ها بسته به این که در ماه‌های داغ سال یا کمتر توریستی به هنگ‌کنگ سفر می‌کنید، تغییر می‌کند. تخمین هزینه بالا در ماه‌های داغ در هنگ‌کنگ انجام شده است تا برای برنامه‌ریزی در سفر، به عنوان منبع از آن استفاده کنید.

دیدگاه  

    تبلیغات