رونق گردشگری ترکیه تحت تاثیر ورود گردشگران ایرانی

زینب موحدی
جمعه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۳۰
رونق گردشگری ترکیه تحت تاثیر ورود گردشگران ایرانی

ترکیه با پذیرش بیشترین تعداد گردشگر از کشور همسایه‌ی خود، ایران، در حال احیای فرصت‌های گردشگری خود پس از تنش‌های سیاسی است.

ورود گردشگران بین‌المللی با افزایش ۳۸ درصد نسبت به سال گذشته، به میزان ۱٫۴۶ میلیون نفر افزایش یافته است، در حالی که بازدیدکنندگان ایرانی با افزایش ۵۲ درصد به تعداد ۱۵۴٫۲۹۶ نفر رسیده‌اند و این کشور را جلوتر از کشورهای گرجستان، بلغارستان و آلمان، در صدر فهرست گردشگران این کشور قرار داده است.

شمار بازدیدکنندگان آلمانی در نتیجه‌ی تنش‌های سیاسی میان برلین و آنکارا، ۱۰ درصد افزایش یافته است که کمتر از میانگین بازدیدکنندگان اروپایی است.

ترکیه به دنبال افزایش تعداد گردشگران بین‌المللی خارج از بازارهای سنتی خود در اروپا است. این کشور تلاش می‌کند تا کسری هزینه‌های عمده‌ی جاری خود را که ۵٫۶ درصد از تولیدات اقتصادی این کشور در سال ۲۰۱۷ را شامل می‌شود و ناشی از وخیم شدن روابط آن با اروپا است، تامین کند.

صنعت گردشگری ترکیه که در شهر دو قاره‌ای استانبول و شهرهای تفرجگاهی آنتالیا و بدروم متمرکز است، پس از وقوع تنش‌های سیاسی بین این کشور و روسیه که در اثر ساقط کردن یک هواپیمای نظامی روسیه به دست ترکیه در نوامبر ۲۰۱۵ رخ داد، اکنون در حال بازیابی است و امیدوار هستند که ناامنی‌ها و بمب‌گذاری‌های آن سال دیگر تکرار نشود.

بازدیدکنندگانی که کشورهای بزرگ اروپایی به این کشور می‌آیند به طور متوسط ۲۶ درصد افزایش داشتند که داده‌ها نشان می‌دهد که این رقم در مقایسه با رشد ۶۲ درصدی گردشگران اهل خاورمیانه، رشد آهسته‌ای را تجربه می‌کند. گردشگران اهل کشورهای اروپای شرقی نیز ۵۰ درصد افزایش داشته است.

گردشگران اهل ایالات متحده با کاهش ۴٫۵ درصدی در نتیجه‌ی وقوع بحران سیاسی ناشی از حمایت ایالات متحده از شبه نظامیان کرد در سوریه و حمله‌ی نظامی ارتش ترکیه به این کشور، به ۱۸٫۲۷۸ نفر رسیده است.

مطالب مرتبط:

    دیدگاه