چگونه ویزای اتریش بگیریم؟

سعیده خلیلی‌صفا
چهار شنبه، ۱ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۰
چگونه ویزای اتریش بگیریم؟

اتریش یکی از اعضای اتحادیه اروپا و معاهده شینگن است؛ از این‌رو، گردشگران باید پیش از سفر به آنجا از طریق سفارت برای تهیه ویزا اقدام کنند.

اتریش یکی از کشورهای اروپای مرکزی به شمار می‌رود و پایتخت آن شهر وین است. وین، شهر بناهای تاریخی جذاب به سبک باروک، شهر کافه‌های دنج و جذاب، شهر موسیقی، هنر و موزه‌‌ها است. به عبارت دیگر، جاهای دیدنی اتریش این کشور را به مقصدی کامل تبدیل کرده است که هر کسی با هر سن و سلیقه‌ای از آن لذت می‌برد.

اگر شما نیز قصد سفر به اتریش را دارید، در کجارو می‌توانید بهترین و ارزان‌ترین تور اتریش را در بازه زمانی مورد نظر خود جستجو کرده و تور دلخواهتان را از میان ده‌ها آژانس معتبر مسافرتی انتخاب کنید.

البته باید به خاطر داشت که اتریش یکی از اعضای پیمان شینگن است، بنابراین، سفر به اتریش نیازمند مراجعه به سفارت اتریش در تهران و تهیه ویزای شینگن اتریش است.

ویزای اتریششرح خدمات
انواع ویزاتوریستی، تجاری، ترانزیت فرودگاهی، مقام‌‌های رسمی، پزشکی، تحصیلی، فرهنگی و ورزشی، دیدار با خانواده، کار و اقامت دائم
مراحل صدور ویزااز طریق کارگزار
وقت سفارتدارد
مصاحبه و انگشت‌نگاریدارد
مدارک لازم برای صدور ویزامدارک شناسایی، مالی و...
مدت زمان لازم برای صدور ویزا سفارت توصیه می‌کند درخواست ویزا حداکثر چهار هفته پیش از آغاز سفر برنامه‌ریزی شده ارائه شود.
سفارت/ کنسولگریدارد

انواع ویزای اتریش

سفارت اتریش نیز مانند بیشتر کشورهای اروپایی مراحل اولیه صدور ویزاهای کوتاه مدت (توریستی، تجاری و ملاقات با خانواده) مانند جمع‌آوری مدارک، تعیین وقت ملاقات، ثبت اطلاعات بیومتریک و عودت مدارک را به کارگزار سفارت واگذار کرده است. بدیهی است تصمیم نهایی درباره صدور ویزا به عهده سفارت اتریش است.

ویزای اتریش

مدارک لازم برای ویزای توریستی اتریش

برای دریافت ویزای توریستی اتریش، لازم است هنگام مراجعه به سفارت، مدارک زیر را همراه داشته باشید:

۱. فرم درخواست که به صورت کامل و خوانا به آلمانی (به حروف لاتین) توسط شخص متقاضی تکمیل شده باشد.

۲. دو قطعه عکس رنگی (که قدیمی‌تر از ۶ ماه نباشد) (اندازه ۳,۵ در ۴,۵ سانتی‌متر)

۳. پاسپورت معتبر؛

 • گذرنامه حداقل سه ماه بیشتر از اعتبار ویزای درخواست شده، اعتبار داشته باشد
 • گذرنامه حداقل دو صفحه آزاد داشته باشد و از تاریخ صدور آن بیشتر از ۱۰ سال نگذشته باشد

۴. کپی پاسپورت متقاضی (از صفحه مشخصات و کلیه ویزاهای شینگن گذشته)

۵. مدارک دال بر داشتن اشتغال به همراه گواهی درآمد (در صورت وجود)، اصل به همراه ترجمه به زبان آلمانی

۶. بیمه‌نامه مسافرتی (با پوشش حداقل ۳۰,۰۰۰ یورو و تقبل بازگشت برای کل مدت زمان اقامت)

۷. رزرو هتل با امضا که توسط یک آژانس مسافرتی سفرهای ورودی اتریشی یا مستقیم توسط هتل تایید شده باشد. (تاییدیه آنلاین هتل قابل قبول نیست)

۸. بلیط هواپیما (رزرو بلیط رفت و برگشت پرواز)

توضیح: اصولا ارائه‌ی بلیط قطعی خریداری شده الزامی نیست.

۹. مدارکی دال بر داشتن منابع مالی کافی (برای مثال صورت وضعیت حساب‌های بانکی، تاییدیه بانکی و غیره)؛ ارائه مدرک مبنی بر داشتن وجه نقد، در تصمیم‌گیری لحاظ نخواهد شد.

۱۰. در صورتی که متقاضی در خصوص مورد ۹ مدارک کافی ارائه نکند و سفر توسط آژانس مسافرتی ایرانی برنامه‌ریزی شود، ارائه دعوتنامه (تعهدنامه) الکترونیکی توسط آژانس مسافرتی اتریشی الزامی است.

۱۱. مسافرانی که به سن قانونی نرسیده و به تنهایی قصد سفر دارند ارائه رضایت نامه محضری والدین یا ولی قانونی یا حکم دادگاه به همراه ترجمه آن به زبان آلمانی الزامی است.

ویزای اتریش

مراحل صدور ویزای اتریش

برای درخواست ویزا یا اقامت اتریش، لازم است تا متقاضی از سفارت این کشور، وقت قبلی تهیه کند. در این رابطه، متقاضیانی که تعهدنامه الکترونیکی دارند (EVE) یا قصد دارند درخواست اقامت کنند، می‌توانند فقط به صورت آنلاین و از طریق مراجعه به وب‌سایت Terminreservierung ÖB Teheran، وقت ارائه درخواست خود را رزرو کنند. (سیستم تعیین وقت جهت ارائه درخواست ویزای اتریش)

سایر متقاضیان می‌توانند از یکشنبه تا پنج‌شنبه بین ساعت ۰۹:۰۰ تا ۱۲:۰۰ (به وقت ایران) فقط از طریق تماس با شماره تلفن ۲۲۷۵۰۰۴۶ یا ارسال ایمیل به نشانی ایمیل رزرو وقت مصاحبه سفارت اتریش، وقت خود را رزرو نمایند. همچنین مسئولان بخش کنسولی سفارت اتریش از یکشنبه الی پنج‌شنبه هر هفته بین ساعت ۱۳:۳۰ تا ۱۵:۰۰ (به وقت ایران) از طریق شماره تلفن ۲۲۷۵۰۰۴۶ آماده پاسخگویی به سوالات کنسولی (ویزا) شما خواهند بود.

مراحل صدور سایر ویزاها مانند ویزای توریستی، ویزای تجاری و ویزای ملاقات با اعضای خانواده از طریق کارگزار سفارت اتریش در تهران انجام شده و نیاز به مراجعه حضوری به سفارت ندارد.

ویزای اتریش

نکته‌های مهم

 • کلیه مدارک باید به زبان آلمانی ترجمه شوند.
 • سفارت این حق را برای خود محفوظ می‌داند که در مواقع خاص، علاوه بر مدارک فوق، مدارک دیگری را نیز از متقاضی مطالبه نموده یا متقاضی را برای انجام مصاحبه تکمیلی به سفارت دعوت نماید.
 • به غیر از مواردی که از درخواست کنندگان خواسته شده است، نباید مدارک دیگری برای سفارت ارسال شود.
 • تمامی مدارک خواسته شده باید توسط فرد متقاضی، هنگام ارائه درخواست ویزا تحویل داده شوند.
 • برای تمامی اقدامات مرتبط با صدور ویزا، تنها وجهی که باید پرداخت شود، هزینه رسیدگی به درخواست ویزا است و فرم‌های درخواست ویزا رایگان هستند.
 • لازم است تا متقاضی فرم درخواست ویزا را به صورت کامل، تکمیل و آن را امضا کند، چرا که دستور تکمیل بعدی مدارک، منجر به طولانی شدن روند رسیدگی به درخواست خواهد شد.
 • درخواست‌ها باید حداقل ۱۴ روز پیش از تاریخ پیش‌بینی شده سفر ارائه شود.
 • صدور ویزا تضمین کننده اجازه ورود به قلمرو جمهوری اتریش نیست. چنانچه هنگام گذر از مرز، دلایلی مبنی بر عدم پذیرش (اخراج) به وجود آید، امکان ابطال ویزا و عدم اجازه ورود وجود خواهد داشت. صدور ویزا به منزله مجوزی برای انجام کار و کسب درآمد به غیر از در چارچوب سفرهای تجاری نیست.

هزینه صدور ویزای اتریش

ویزای اتریش

هزینه رسیدگی به درخواست ویزا (۶۰ یورو برای بزرگسالان، کودکان ۶ الی ۱۲ سال ۳۵ یورو و کودکان زیر ۶ سال رایگان) باید به یورو پرداخت شود. لازم به ذکر است وجه پرداخت شده در صورت رد درخواست، مسترد نمی‌شود.

سفارت اتریش در ایران

 • نشانی: تهران، نیاوران، خیابان باهنر، خیابان مقدسی، خیابان احمدی زمانی، کوچه میرولی، پلاک ۸
 • کدپستی: ۱۹۷۹۶۳۳۷۵۵
 • تلفن سفارت: ۲۲۷۵۰۰۴۰
 • نمابر: ۲۲۷۰۵۲۶۲
 • تلفن بخش کنسولی: ۲۲۷۵۰۰۴۶ (زمان پاسخگویی تلفنی دوشنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۱۴ تا ۱۵:۳۰ بعدازظهر)
 • ساعت مراجعه برای ارائه درخواست هایی که نیاز به وقت قبلی ندارند: دوشنبه‌ها تا پنجشنبه‌ها از ساعت ۸ تا ۱۱ (به استثناء تعطیلات رسمی ایرانی و اتریشی)
 • وب‌سایت: www.bmeia.gv.at
 • ساعت کاری بخش کنسولی: یکشنیه تا پنجشنبه از ساعت ۹ صبح تا ۱۲ ظهر
 • تحویل گذرنامه: گذرنامه‌ها و اسناد و مدارک تائید شده متقاضیان صرفا از ساعت ۱۴ تا ۱۴:۳۰ تحویل می‌شوند.
 • تکمیل نواقص پرونده و همچنین تحویل اظهارنامه‌های کتبی: دوشنبه‌ها تا پنجشنبه‌ها ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۲:۳۰
 • تحویل نامه (پس از هماهنگی): دوشنبه‌ها تا پنجشنبه‌ها ساعت ۱۴ الی ۱۴:۳۰
 • تحویل گذرنامه و تأیید مدارک: دوشنبه‌ها تا پنجشنبه‌ها ساعت ۱۴ الی ۱۴:۳۰
 • کارگزار سفارت اتریش: www.vfsglobal.com

 

دیدگاه