تنکابن در یک نگاه

تنکابن در یک نگاه

شیدا  خرمشاهی
| سه شنبه, ۲۱ فروردین ۹۷ ساعت ۱۰:۰۰

تنکابن یکی از شهرهای باستانی کشور است که از جنگل‌های رویایی و سرسبز و باغ‌های کیوی، پرتقال و چای فراوانی برخوردار است و به‌عنوان یکی از قطب‌های گردشگری و پرطرفدار شمال کشور شناخته می‌شود.

تنکابن یا شهسوار یکی از شهرهای زیبای استان مازندران در شمال ایران است که بیشتر ایرانیان آن را به سرزمینی با طبیعتی سرسبز و زیبا می‌شناسند. این شهر یکی از شهرهای باستانی کشور است که در زمان حکومت هخامنشیان، محل سکونت قومی به نام «آمارد» بوده است. تنکابن که چهارمین شهر بزرگ استان مازندران به شمار می‌رود، در  ۲۴ کیلومتری شهر رامسر و در ۶۰ کیلومتری شهر چالوس جای گرفته است. شهر تنکابن جدا از جنگل‌های رویایی و سرسبزش، به خاطر باغ‌های کیوی، پرتقال، چای نیز زبانزد خاص و عام است. بزرگترین مرکز پرورش انواع گل و گیاه‌های رنگارنگ و زینتی نیز در این شهر قرار دارد. تنکابن از سویی دیگر قطب پرورش ماهی ایران و رتبه اول در مرکبات در کل کشور را نیز دارا است. جمعیت شهرستان تنکابن، حدود ۲۰۰ هزار نفر است، و در شهر تنکابن یا همان شهسوار، حدود ۶۰ هزار نفر سکونت دارند.  مردم تنکابن به زبان مازندرانی و گیلکی سخن می‌گویند.

تنکابن

تنکابنموقعیت جغرافیایی تنکابن

تنکابن

تنکابن در مسیر راه رشت به چالوس، از شمال به دریای مازندران، از شرق به چالوس، از جنوب به سلسله جبال البرز و از غرب به شهرستان رامسر محدود می‌شود. این شهر از لحاظ آب و هوایی، تابستان‌های شرجی و زمستان‌های سردی دارد. دمای این شهر در خنک‌ترین زمان تابستان به ۲۱ درجه و در گرم‌ترین زمان در فصل تابستان به ۳۲ درجه سانتی‌گراد می‌رسد و از جمله خوش آب و هواترین شهرهای استان مازندران محسوب می‌شود.

پیشینه تنکابن

تنکابن

تنکابنسکنه باستانی و بومی تنکابن «آماردها» هستند که در زمان شاهنشاهی هخامنشیان در کرانه جنوبی دریای خزر با اقوام کادوسی و تپوری زندگی می‌کردند. گفته می‌شود که نژاد بومی این منطقه به قبل آریایی‌ها و حتی به انسان‌های نخستین که از آفریقا به اروپا و آسیا آماده بودند، باز می‌گردد.

تنکابن همچنین مرکز منطقه محال ثلاث تنکابن در دوران حکومت قاجار بوده که در دوران حکومت پهلوی به نام شهسوار تغییر نام پیدا کرد و پس از انقلاب اسلامی مجددا با نام تنکابن شناخته می‌شود.

آشنایی با تنکابن

تنکابن

محصولات صنایع دستی تنکابن شامل چوخا، چادر شب، جاجیم، سفره، کلاه پشمی، کول‌گیر، پوستین کلاه و جوراب پشمی، سفال، صنایع چوبی، فرش و گلیم، بامبو و معرق می‌شود.

غذاهای شمالی نیز زبانزد خاص و عام هستند و بیشتر آن‌ها از موادی چون سیر، گردو، بادمجان و تخم‌مرغ تهیه می‌شود. غذاهای خاص تنکابنی نیز شامل مرغ ترش، ماهی شکم پر، بادمجان کباب، میرزا قاسمی، باقالی قاتق، کباب ترش و ترشی‌تره می‌شود.

تنکابن هم مانند دیگر شهرهای ساحلی استان مازندران دارای طبیعت بی‌نظیری است. این شهر مملو از جاذبه‌های گردشگری است و بهترین‌های آن شامل جنگل‌های دوهزار و سه هزار، دشت دریاسر، روستای قلعه گردن، پلاژ ساحلی عباس‌آباد، آبگرم فلک‌ده، پارک ملی خشکه‌داران، قله سیالان، آبشارهای کوه‌سر، آبشار جلیسان، پارک جنگلی چالدره، و قلعه مارکوه می‌شود. زیبایی‌های طبیعی و رویایی جنگل‌های دوهزار و سه‌هزار، آب وهوای مطبوع ییلاقی وچشم‌اندازهای بسیار جذاب ساحلی، این شهرستان را به مرکز جذب گردشگر در شمال کشور تبدیل کرده است.

تنکابن

صنایع‌دستی این شهر نیز شامل نمدمالی، گلیم بافی، جوراب بافی، چادرشب بافی، سفالگری و ساخت انواع ادوات مربوط به کشاورزی می‌شود. 

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه  

      تبلیغات