خیز بلند عمان برای توسعه گردشگری

زینب موحدی
جمعه، ۲۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۰
خیز بلند عمان برای توسعه گردشگری

پروژه‌های مهمی برای دست یافتن به اهداف بلندپروازانه‌ی عمان در مسیر توسعه‌ی گردشگری تدوین شده‌اند که اکنون در مراحل مختلف انجام هستند.

کشور سلطان‌نشین عمان، خیلی از ویژگی‌های مهم یک مقصد گردشگری پیشرو، اعم از محیط‌های هیجان‌انگیز، خط ساحلی دست‌نخورده، کوه‌های باشکوه و جاذبه‌های  تاریخی بسیار را که شمار زیادی از آن‌ها به‌عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند، به‌صورت یک‌جا دارد؛ همه این ویژگی‌ها در کنار هم باعث شده است که این کشور تبدیل به کشوری منحصربه‌فرد در خاورمیانه شود.

برنامه‌ی ملی افزایش تنوع اقتصادی (Tanfeedh) اقداماتی را در جهت توسعه‌ی وضعیت عمان به‌عنوان مقصد مدرن گردشگری در دست انجام دارد. برنامه‌ی «Tanfeedh» در اوایل سال ۲۰۱۶، با هدف افزایش تنوع مالی و کاهش وابستگی این سلطان‌نشین به صنعت نفت و گاز پایدار صورت گرفت. این برنامه، پنج بخش تولید، ترابری و تدارکات، ماهیگیری، معدن و گردشگری را به‌عنوان مهم‌ترین بخش‌های موجود در راستای دستیابی به این هدف شناسایی کرده است. هدف وزارت گردشگری عمان از اجرای برنامه‌ی «Tanfeedh» و سایر اقدامات این‌چنینی، جذب سالانه‌ی بیش از ۵ میلیون بازدیدکننده‌ی بین‌المللی به عمان است. این تعداد در سال ۲۰۱۶ به بیش از ۳ میلیون نفر خواهد رسید و نیازمند تشدید تلاش‌های بخش گردشگری در تولید ناخالص داخلی این سلطان‌نشین و افزایش آن از ۲٫۳٪ به ۶٪ است.

شرکت توسعه‌ی گردشگری عمان SAOC (عمران) تلاش‌های خود را معطوف ساخت چند هتل جدید در سال ۲۰۱۸ کرده و همچنین، بر مراحل ساخت کشتی دریادار «مدینه العرفان» نظارت می‌کند که نام «دروازه‌ی عمان» را بر آن نهاده است.

دیدگاه