شرایط جدید طرح ترافیک در سال ۹۷

سیامک احدی
سه شنبه، ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۰
شرایط جدید طرح ترافیک در سال ۹۷

شهرداری تهران قصد دارد تا در سال ۹۷ نسخه‌ای کامل‌تر را از طرح ترافیک با قوانین جدیدتری اجرایی کند.

سال‌ها است که با وجود تصویب و اجرایی شدن قوانین مختلف مشکل ترافیک و آلودگی‌هوا شهر تهران حل نشده، به همین دلیل شهرداری تهران قصد دارد تا در سال ۹۷ نسخه‌ای کامل‌تر را از طرح ترافیک با قوانین جدیدتری اجرایی کند.

قوانین جدید طرح ۹۷ ترافیک

«زهرا صدراعظم نوری» عضو شورای شهر تهران گفت:

قرار است در طرح سال ۹۷ ساعات طرح ترافیک به ۳ بخش تقسیم شود؛ ابتدا ترافیک صبحگاهی که از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۰ صبح است. دوم ترافیک میان روز که ساعت ۱۰ الی ۱۶ است. سوم نیز ترافیک غروب است که حجم بالای تردد در ساعت ۱۶ الی ۱۹ را شامل می‌شود.

ساعات شامل ترافیک صبحگاهی و ترافیک غروب ساعت اوج ترافیک می‌شوند و برای مثال کسانی که می خواهند در ساعات مختلف وارد طرح شوند باید متناسب با حضورشان، در محدوده طرح عوارض پرداخت کنند. مثلاً کسی که از اولین ساعت می‌خواهد وارد محدوده طرح و در آخرین زمان محاسبه خارج شود، باید سه سهم ۱۲ هزار تومانی را خریداری کند، یعنی رقمی حدود ۳۶ هزار تومان پرداخت کند.

نحوه پرداخت به این صورت است که هر فردی یک حساب کاربری برای خود ایجاد خواهد کرد و به میزان دلخواه آن را شارژ می‌کند و در صورت ورود به محدوده‌های طرح، هزینه آن به صورت خودکار بر اساس تعرفه و ضرایب تعیین شده مبلغ عوارض محاسبه و از حساب او کسر و صورتحساب او به‌روز می‌شود. این حساب کاربری با‌استفاده از اپلیکیشن‌ها خواهد بود که جزییات آن متعاقباً اعلام می‌شود.

همچنین در طرح جدید کسانی که از خودروهای گران‌قیمت استفاده می‌کنند، اگر از خودروهای پاک برقی و هیبریدی استفاده کنند شامل تخفیف ۹۰ درصدی در پرداخت عوارض می‌شود.

از سویی هم داشتن گواهی معاینه فنی برتر به معنای برخورداری از تخفیف ۲۰ درصدی است.

در روزهای پنج‌شنبه هم به کلی محدودیت‌های طرح ترافیک برداشته می‌شود. پیش‌بینی شده با این تغییر هم انگیزه برای ورود به محدوده برای روزهای شنبه تا چهارشنبه کاهش یابد و هم ترافیک سنگین ساعات بعد از ظهر پنجشنبه در طول ساعات صبح تا عصر توزیع و روان شود. بدین ترتیب شهروندان می‌توانند از این فرصت هفتگی برای دسترسی رایگان و هدفمند به محدوده طرح استفاده کنند.

دیدگاه