ثبت ملی شدن ابریشم بایگ تربت حیدریه

فرناز رهبران رنجبر
دوشنبه، ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۰۰
ثبت ملی شدن ابریشم بایگ تربت حیدریه

به گفته مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی اولویت نخست ما در سال آینده ثبت ابریشم بایگ در فهرست آثار ملی خواهد بود.

ابوالفضل مکرمی‌فر، مدیرکل میراث فرهنگی استان خراسان رضوی، دوشنبه ۲۱ اسفند در نخستین جشنواره منطقه‌ای شناخت ظرفیت‌های گردشگری جنوب خراسان رضوی در تربت حیدریه گفت:

از سوی دیگر تربت حیدریه از شهرهای کهن قبل و بعد از اسلام به شمار می‌رود که هنوز به لحاظ باستان‌شناسی فعالیت مناسب و مطلوبی برای شناسایی و احیای آن انجام نشده است.

او ضمن بیان اینکه اکنون در این شهرستان ۲۰۰ اثر تاریخی و گردشگری پیدا شده است، افزود:

ولی پیش‌بینی ما شناسایی بیش از ۵ هزار اثر تاریخی و گردشگری دیگر است که اولویت برنامه کاری سال آینده خود را بر این محور قرار داده‌ایم.

وی اضافه کرد:

هر چند بخش بایگ به عنوان قطب ابریشم کشور از دیر باز و حتی قبل از اسلام شهره جهانی بوده، ولی همچون دیگر شهرهای ایران نظیر اصفهان یا شیراز که هرگاه نام آن‌ها برده می شود به ترتیب یاد میدان نقش جهان یا حافظیه می‌افتیم، چنین اتفاقی در خصوص تربت حیدریه رخ نداده و این وظیفه ما و به خصوص بخش خصوصی است که مردم جهان و به خصوص مردم ایران را با نام تربت حیدریه در دو محصول زعفران و ابریشم شرطی کنند.

مکرمی بیان کرد:

به عنوان نمونه قنات قصبه گناباد تا پیش از این مورد توجه قرار نمی گرفت، اما با احیا و معرفی آن به گردشگران، اکنون میزان گردشگری در این منطقه به ۵۰ برابر افزایش یافته و این بیانگر آن است که باید از ظرفیت‌های این حوزه بیشتر استفاده شود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان لزوم تعریف محور گردشگری برای تربت حیدریه ادامه داد:

برای احیای این حوزه تسهیلات سازمان میراث فرهنگی در سه بخش توسعه صنعت گردشگری در روستاها، تبصره ۱۸ و تسهیلات ارتقای شاخص که عمدتا متعلق به سرمایه‌گذاری در بخش اشتغال پایدار است، آماده همکاری و تعامل با بخش خصوصی است.

احمدعلی موهبتی معاون استاندار و فرماندار ویژه تربت حیدریه نیز به ظرفیت‌ها و قابلیت های گردشگری این شهرستان اشاره کرده و گفت:

در یک سال اخیر دو محوطه و یا شهر زیرزمینی در این منطقه شناسایی شده که به دلیل کمبود نیروی انسانی متخصص و تجهیزات و امکانات لازم، هنوز احیا نشده اند.

وی اضافه کرد:

در سال ۲۸ میلیون نفر وارد خراسان رضوی می شوند که محور تربت حیدریه به عنوان دروازه جنوبی به مشهد می‌تواند ظرفیت‌های حوزه گردشگری، صنایع‌دستی و سوغات خود را در ابعاد مختلف به گردشگران و مخاطبان معرفی کند.

بازدید از رباط علیا (بالا)، آغاز بهره‌برداری از اقامتگاه بوم‌گردی روستای رودمعجن در بخش بایگ و برپایی نمایشگاه غذاهای سنتی و سالم در تربت حیدریه از دیگر برنامه‌های جشنواره است.

شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.

دیدگاه