ممنوعیت سفر به قبرس، از شایعه تا واقعیت!

سیامک احدی
دوشنبه، ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۰
ممنوعیت سفر به قبرس، از شایعه تا واقعیت!

چند روز بعد از نامه مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری به اداره کل استان‌ها در رابطه با عدم دامن زدن به مناقشات بین ترکیه و قبرس، شایعاتی در رابطه با ممنوعیت سفر به قبرس مطرح شد.

به دنبال نامه چند روز پیش مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری به مدیران کل میراث فرهنگی استان‌ها درباره اجرای تورهای گردشگری قبرس برخی از دفاتر مسافرتی از این نامه آن طور برداشت کرده‌اند که اجرای تور به قبرس ممنوع شده است.

در متن نامه مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری آمده است:

بنا به گزارش‌های رسیده برخی از دفاتر مسافرتی تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی اقدام به برنامه‌ریزی و اجرای تور مستقیم به منطقه مورد مناقشه میان ترکیه و قبرس تحت عناوینی نظیر قبرس شمالی، قبرس ترک‌نشین و... می‌کنند. از آنجا که تقسیم‌بندی‌های سیاسی از این دست با سیاست‌های اصولی ایران منطبق نیست، ادامه این روند می‌تواند به ایجاد تنش در روابط کشورمان با سایر کشورها منجر شود. از سوی دیگر نظر به عدم استقرار و فعالیت هیچ دفتر و نمایندگی رسمی سیاسی یا فرهنگی کشورمان در منطقه مزبور، عملا امکان رسیدگی و پیگیری مشکلات احتمالی گردشگران ایرانی در منطقه مزبور وجود ندارد. لذا هرگونه اقدام در این زمینه اعم از تبلیغ، برنامه‌ریزی و اجرای تور به مقصد مذکور توسط شرکت‌های خدمات مسافرتی و گردشگری مورد تایید نیست، لذا خواهشمند است دستور فرمایید اطلاع‌رسانی لازم در این باره به دفاتر تحت پوشش صورت پذیرد. بدیهی است با دفاتر متخلف، برابر قوانین و مقررات جاری برخورد می‌شود.

تیموری مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری درباره دلیل صدور این نامه توضیح داد:

بحثی را داشتیم تحت این عنوان که دفاتر خدمات مسافرتی تورهای گردشگری با عنوان قبرس شمالی یا قبرس ترک‌نشین یا قبرس اروپایی را تبلیغ می‌کنند. وزارت امور خارجه از ما طی نامه‌ای خواسته و اعلام کرده که سیاست رسمی کشور را مدنظر قرار دهیم، چون از نظر ما قبرس کشوری مستقل است و تقسیم‌بندی آن به قبرس شمالی و یا جنوبی و یا استفاده از عنوان قبرس ترک‌نشین خلاف مواضع رسمی ماست.

تیموری افزود:

ترکیه اعلام می‌کند که قبرس ترک‌نشین زیر مجموعه آنها است. مناقشه‌ای بین این دو کشور در این ارتباط وجود دارد که برخی از دفاتر مسافرتی به این مناقشه با جدا کردن بخش‌های این کشور دامن می‌زنند. زمانی که دفاتر مسافرتی ما وارد این فرایند می‌شوند، به این معنا است که موضع ما هم دو تکه شدن این کشور است درحالی که این طور نیست. به همین منظور به دفاتر مسافرتی اعلام کردیم که از این عناوین در اجرای تورهای قبرس استفاده نکنند. ما با اینکه دفاتر مسافرتی، گردشگر به قبرس بفرستند مشکلی نداریم.

مطالب مرتبط:

    منبع مهرنیوز
    برچسب‌ها توریسم

    دیدگاه