۹۰ درصد مخزن سد زاینده رود خالی است

سیامک احدی
دوشنبه، ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۰
۹۰ درصد مخزن سد زاینده رود خالی است

با توجه به کسری قابل‌توجه آب در مخزن سد زاینده‌رود، امکان دارد امسال تصمیمات جدیدی برای بازگشایی آب تا نوروز گرفته شود، اما آنچه مشخص است تا اطلاع ثانوی بستر زاینده رود در اصفهان خشک خواهد ماند.

سد زاینده‌رود با حجم مخزن یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب در حال حاضر فقط ۱۳۲ میلیون مترمکعب ذخیره آبی دارد؛ به عبارتی حدود ۹۰ درصد از مخزن این سد خالی است.

هم‌اکنون آب ذخیره شده در پشت مخزن زاینده‌رود، حدود ۱۰ درصد از حجم مخزن این سد است. این سد ذخیره شده در حالی که در زمان مشابه سال گذشته این میزان ۱۹  درصد از حجم مخزن بود.

کاهش بارش‌های سال آبی جاری در اصفهان و سرشاخه‌های زاینده‌رود نسبت به میانگین بلندمدت به ۷۵ درصد می‌رسد. کاهش ۷۵ درصدی بارش‌ها یکی از دلایل اصلی بی‌آبی زاینده‌رود است اما دلیل دیگر الگوی کشت اشتباه در استان اصفهان است که به برداشت‌های بی‌رویه از زاینده‌رود برای کشت منجر شده و هنوز برنامه‌ای مدون برای اصلاح این الگوی کشت وجود ندارد.

هنوز هیچ زمان مشخصی برای بازگشایی آب به سطح خشک زاینده‌رود اعلام نشده و با توجه به کسری قابل‌توجه آب در مخزن سد، امکان دارد امسال تصمیمات جدیدی برای بازگشایی آب تا نوروز گرفته شود، اما آنچه مشخص است تا اطلاع ثانوی بستر زاینده‌رود در اصفهان خشک خواهد ماند.

محمدعلی افشانی معاون توسعه عمران، امور شهری و روستایی وزیر کشور در سفر اخیر خود به اصفهان بیان کرد که امسال شدیدترین خشکسالی را در ۵۰ سال گذشته شاهد بودیم به همین دلیل میزان آب پشت سد به‌گونه‌ای نیست که بتوان آب را رها کرد.

گفتنی است که زاینده‌رود ۱۱۸اُمین اثر طبیعی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

روی رودخانه زاینده‌رود چندین پل تاریخی از زمان صفویان و قبل از آن برجا مانده است. اولین پل تاریخی روی زاینده رود پل روستای اورگان از توابع شهرستان چادگان در ۴۰ کیلومتر بالاتر از سد زاینده‌رود است. در استان چهارمحال و بختیاری پل زمانخان و در استان اصفهان پل‌های مشهور تاریخی سی و سه پل یا پل الله وردی خان، پل خواجو و پل‌های اژیه و ورزنه بنا شده است. قدیمی‌ترین پل ساخته شده روی زاینده‌رود «پل شهرستان» است.

دیدگاه