مرمت نقاشی های قاجاری برای حضور در موزه لوور

سیامک احدی
یکشنبه، ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۰
مرمت نقاشی های قاجاری برای حضور در موزه لوور

تعدادی از نقاشی‌های قاجاری کاخ گلستان به‌منظور شرکت در نمایشگاه موزه لوور فرانسه مرمت و آماده‌سازی می‌شوند.

«فتح‌الله نیازی» کارشناس حفاظت و مرمت پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی‌‌فرهنگی با اشاره به برگزاری نمایشگاه آثار قاجاری کاخ گلستان در موزه لوور فرانسه در اوایل سال آینده گفت:

طی هماهنگی‌های به‌عمل آمده برای انتقال این آثار، قرار است آن‌ها در کارگاه نقاشی مرمت کاخ گلستان با همکاری پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی‌فرهنگی مرمت و آماده‌سازی شوند.

مرمت نقاشی های قاجاری کاخ گلستان

تابلوی بزرگ «صف سلام فتحعلی‌شاه» با ابعادی حدود ۳۷ متر که در نوع خود یکی از بزرگ‌ترین تابلوهای نقاشی دنیا محسوب می‌شود، یکی از این آثار است.

تابلوی صف سلام فتحعلی شاه

نیازی ادامه داد:

سه تابلوی روی بوم کوچک‌تر از آثار کمال‌الملک و مصورالممالک و دو تابلوی طراحی‌های ناصرالدین شاه نیز از‌ جمله این آثارهستند.

تابلوی نقاشی قاجاری

به گزارش پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، وی عنوان کرد:

کار مرمت و آماده‌سازی این تابلو‌ها برای انتقال به موزه لوور فرانسه در کارگاه حفاظت و مرمت کاخ گلستان در حال انجام است.

کارشناس حفاظت و مرمت پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی‌‌فرهنگی بیان کرد که با بررسی‌های اولیه انجام شده بر روی این آثار اقداماتی از قبیل مستندنگاری و آسیب‌شناسی، پاک‌سازی و تمیزکاری مکانیکی، جداسازی از چارچوب، نوارگیری اطراف نقاشی، تمیزکاری و پاک‌سازی به روش شیمیایی، اسیدزدایی، استحکام‌بخشی کرباس و لایه‌های رنگ، ساخت چارچوب با چوب راش، کلاف‌کشی مجدد بوم، وصالی بخش‌های پارگی، بتونه‌گذاری بخش‌های فقدان و پارگی‌ها، موزون‌سازی رنگی و تثبیت نهایی بر روی آثار انجام می‌شود.

وی با اشاره به اقدامات دیگر صورت گرفته از‌ جمله پاسپارتو کردن اطراف طراحی‌های ناصرالدین شاه با مقوای اسید آزاد افزود:

با این مجموعه اقدامات کارگاه حفاظت و مرمت مجموعه جهانی کاخ گلستان کار خود را آغاز کرده و نوید آن می‌رود در ادامه این فعالیت‌ها دیگر آثار این مجموعه بر اساس اولویت‌های مرمتی در این کارگاه حفاظت و مرمت شوند.

منبع تسنیم

دیدگاه