آبگرم گیوی، چشم‌اندازی زیبا در سرزمین گیوی

آبگرم گیوی، چشم‌اندازی زیبا در سرزمین گیوی

فرناز رهبران رنجبر
| دوشنبه, ۱۶ بهمن ۹۶ ساعت ۱۵:۰۰

آبگرم گیوی که نام محلی آن ایستی سو  است، یکی از زیباترین مناظر طبیعی شهر گیوی استان اردبیل بوده و همه ساله مورد بازدید مسافران و گردشگران خارجی قرار می‌گیرد.

شهر گیوی مرکز شهرستان کوثر است. اردبیل از طرف شمال، خلخال از طرف شرق و شهرستان‌های نیر و میانه از غرب و جنوب همسایگان شهرستان کوثر هستند.

مردم شهرستان کوثر (گیوی) معمولا ترک زبان بوده و مسلمان و شیعه مذهب هستند. شغل بیشتر افراد در این شهرستان کشاورزی است؛ چراکه کوثر منطقه‌ای کاملا کشاورزی محسوب می‌شود. تهیه شال، جاجیم‌های ابریشمی و پشمی، گلیم‌بافی، پلاس، لباس‌های پشمی، کرکی و بافت مسند از هنرهای دستی مشهور شهرستان کوثر است. سیب، گلابی، گردو و فرآورده‌های دامی، انواع دام، قالی و گلیم از صادرات این شهرستان هستند.

روستای خلفلو، روستای مشکول، پل فیروزآباد و آب‌گرم گیوی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان کوثر است که در ادامه به توضیح آب‌گرم گیوی می‌پردازیم.

شهرستان کوثر

آب گرم گیوی

آب‌گرم گیوی که نام دیگر آن «ایستی سو» یا «خلخال سوئی» است، از جاهای دیدنی خلخال در شهر گیوی واقع در استان اردبیل است که در فاصله ۵ کیلومتری این شهر، کنار جاده گیوی-خلخال، بر فراز کوه قرار دارد. این آب‌گرم جنبه درمانی فراوانی داشته و برای درمان بیماری‌های پوستی و مفصلی مانند رماتیسم و درد مفصل‌ها و همچنین گرفتگی اعضای بدن و درد کمر مفید است. همچنین از برخورد با رشته‌های آهکی و توده‌آذرین این آب‌گرم حاصل شده و بنابراین در درمان بیماری‌های اعصاب، متابولیکی، پوستی و گوارشی نیز مفید است. جهت استفاده آب‌گرم گیوی، دو استخر زنانه و مردانه با تعدادی دوش ساخته شده است.

آبگرم گیوی

آب گرم گیوی دارای تاسیسات مناسبی است. این آب‌گرم ۱۷۲۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد، دمای آب ۵۲ درجه سانتی‌گراد و میزان آبدهی آن ۲ لیتر در ثانیه است.

ایستی سو در مسیر جاده گیوی-خلخال قرار دارد، همچنین رودخانه زیبای هیرو چای و باغ‌های دو طرف رودخانه نیز در مسیر این جاده و در پایین دست آب‌گرم واقع شده‌اند. همه این مجموعه باعث پدیدار شدن منطقه‌ای زیبا و توریستی شده که مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد.

مثلث گردشگری شهر گیوی باعث تفاوت این آبگرم با سایر آبگرم‌های استان است که باعث به وجود آمدن منطقه نمونه گردشگری در این منطقه شده است؛ به‌گونه‌ای که به شعاع یک کیلومتری از شمال به منطقه توریستی غار یخگان (بوزلوق)، از سمت غرب به منطقه نمونه گردشگری سد گیوی و از سمت شرق به باغ‌های میوه مربوط می‌شود.

آبگرم گیوی

 مسافران و گردشگران زیادی همه روزه از این منطقه بازدید می‌کنند، به همین منظور تجهیزاتی نظیر استخر بهداشتی و مکان‌های مناسب کمپ و اتاق‌های اقامتی و فروشگاه‌های مواد غذایی در محل وجود دارد. امور آب شهرستان کوثر مدیریت چشمه معدنی آب‌گرم گیوی را بر عهده دارد.

دیدگاه  

    تبلیغات