نمایش کتابی به قدمت ۴۰۰ سال به نام «جامع التواریخ» در کاخ گلستان

فرناز رهبران رنجبر
سه شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۰
نمایش کتابی به قدمت ۴۰۰ سال به نام «جامع التواریخ» در کاخ گلستان

کاخ گلستان میزبان نمایش نسخه ۴۰۰ ساله «جامع التواریخ» یا «تاریخ رشیدی» می‌شود.

مسعود نصرتی مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، در مورد به نمایش گذاشتن نسخه‌ی ۴۰۰ ساله‌ی «جامع‌التواریخ» گفت:

این نسخه ارزشمند در گنجینه کاخ گلستان نگهداری می‌شود و یکی از شاهکارهای جهان در حوزه تاریخ و جغرافیا بوده که ۴۳۵ سال پیش توسط رشیدالدین فضل‌الله همدانی یکی از مورخان بزرگ ایرانی تألیف شده است، این کتاب از نظر مطالب دست اول اهمیت دارد و تا زمان خود در اختیار هیچ فردی قرار داده نشده بود، همچنین از نظر صحت و دقت اصول تاریخ نیز بسیار ارزشمند است.

او عنوان کرد:

این کتاب به نثری ساده و روشن نوشته شده و از شاهکار تاریخی جهان و نیز مهم‌ترین منبع برای تاریخ اقوام حکومت‌های ترک و مغول است، بیشتر مطلب کتاب «جامع‌التواریخ» به نثری عالمانه بیان شده و یکی از ویژگی‌های آن اهمیت دادن به منابع شفاهی بوده که بسیار قابل توجه است.

نصرتی افزود:

اگر رشیدالدین فضل‌الله همدانی نوشته‌های پراکنده و در خطر نابودی و افسانه‌های شفاهی مغولان و ترکان را به رشته تحریر درنیاورده بود، امروز از هیچ‌کدام از آن‌ها خبری در دسترس نبوده و به فراموشی سپرده می‌شد. نویسنده کتاب با بیان اینکه از کارگزارن ایلخانان و از آنان به احترام یاد کرده اما در تاریخ‌نویسی و واقع‌گرایی خود به‌درستی سخن گفته و پس از بیان ویرانگری‌ها و غارتگری مغولان تعصب خود را نیز به صراحت بیان کرده است.

با توجه به توضیحات مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، شجاعت و قلم توانای رشیدالدین فضل‌الله همدانی در بیان وقایع تاریخی او را در ردیف تواناترین مورخان قرار داده است. همچنین قلم تحریری، نثر ساده، روشن و زیبایی اثر این مؤلف از لحاظ ادبی، تاریخی و حتی نگارگری باعث شده تا به‌عنوان سندی معتبر و باارزش شناخته شود، تمامی این ویژگی‌ها باعث ثبت جهانی این اثر شده است.

وی ادامه داد:

نسخه «جامع‌التواریخ» کاخ گلستان در قطع سلطانی حجیم با کاغذ کشمیری بوده و با خط نستعلیق تحریر شده است. این نسخه دارای ۹۸ نگاره نقاشی آب‌ و رنگ کار نقاشان و طراحان هندی و ۲ سرلوح مذهب مرصع دارد و در پایین هرصفحه نام نقاش و طراح آن نوشته شده است.

کتاب تاریخی جامع‌التواریخ برای اولین بار نهم اسفند ماه ساعت ۱۴ در موزه مردم‌شناسی کاخ گلستان در معرض دید عموم قرار می‌گیرد. نمایش این کتاب تا ۱۰ روز ادامه دارد. همچنین از دو اثر گنجینه نسخ خطی شاهنامه بایسنقری و خمسه نظامی که اثری منحصر به فرد است، رونمایی می‌شود. سازمان‌هایی نظیر موزه و کتابخانه کاخ گلستان، اداره ثبت آثار، حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی، کمیته ملی یونسکو، مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب و سازمان اسناد و کتابخانه ملی در برگزاری این نمایشگاه همکاری دارند.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها تاریخی کتاب

    دیدگاه