ازمیر در یک نگاه

صدیقه شجاعی
دوشنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۵
ازمیر در یک نگاه

ازمیر یکی از شهرهای توریستی ترکیه است که علاوه بر تاریخ و فرهنگ غنی خود، توانسته با جاذبه‌های متعدد، هتل‌های لوکس و مراکز خرید فوق‌العاده، گردشگران زیادی را جذب خود کند.

شهر ازمیر بر فراز یک خلیج بلند و باریک در ترکیه قرار دارد و از مهم‌ترین مقاصد در انواع تور ترکیه به شمار می‌آید. کرانه‌های دریای اژه ترکیه از جمله زیباترین چشم اندازهای این شهر است. خط ساحلی باشکوهی دارد که آب شفاف دریای اژه به آن برخورد می‌کند و مملو از باغ‌های زیتون، پرتگاه‌های سنگی و جنگل‌های کاج است. دانشگاه‌های معتبری نظیر دانشگاه صنعتی ازمیر در این شهر وجود دارد. 

یکی از برجسته‌ترین نکات این شهر، سکونت هومر تاریخ‌دان و نویسنده یونانی در آن بوده است. جمعیت این شهر طبق آمار سال ۲۰۱۷ معادل ۴٬۲۷۴٬۰۰۰ میلیون نفر و مساحت آن ۷٬۳۴۰ کیلومتر مربع بوده است. اسلام بزرگ‌ترین دین مردم کشور ترکیه به حساب می‌آید، به‌طوری که ۹۹٫۸ درصد مردم این کشور و همچنین ازمیر، مسلمان هستند.

ازمیر

ازمیر از آب و هوای مدیترانه‌ای برخوردار است؛ به عبارتی تابستان‌هایی بلند، گرم و خشک و زمستان‌هایی سرد و بارانی دارد. حداکثر دمای هوا در طول زمستان به ۱۰ تا ۱۶ درجه سانتی‌گراد می‌رسد و در تابستان تا ۴۰ درجه هم افزایش می‌یابد.

سراسر جنوب ازمیر دارای سواحل زیبای ماسه‌ای و آثار تاریخی متعددی از دوره‌های پیشین است؛ همانند شهر تاریخی اِفِسوس که یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های به‌جای مانده از تمدن یونانیان در مدیترانه شرقی محسوب می‌شود. قلعه کادیفه کاله، میدان کناک با برج ساعت معروفش، قلعه آگورا یادگار دوره امپراتوری روم، بنای آسانسور و آرامگاه هخامنشی از نقاط تفریحی و جاهای دیدنی ازمیر هستند.

ازمیر

مساجد ازمیر شامل سالیچی اقلو، شادیروان و کمرالتی است؛ البته حصار بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین مسجد ترکیه با منبر و محرابی زیبا است. پارک‌های این شهر نیز جزو جاذبه‌های آن محسوب می‌شوند؛ نظیر کولتور پارک، ادنان سایگون، اینسان حاکلاری، موامر اکسوی و پارک تفریحی تورگوت ازالاز موزه‌های این شهر می‌توان به موزه باستان شناسی، موزه فرهنگ شناسی، موزه آتاتورک، موزه نقاشی و مجسمه، موزه هنر و تاریخ طبیعی اشاره کرد.

ازمیر

برای خرید نیز می‌توانید به بازار کمرآلتی (Kemeralti) سر بزنید که مهم‌ترین، بزرگ‌ترین و تاریخی‌ترین بازار ازمیر به شمار می‌رود و پرطرفدارترین اجناس کمرآلتی، پوشاک، جواهرات و چرم است. معروف‌ترین بازارهای روز ازمیر در مناطق گازیِمیر، بالجوا، کارشیاکا، بوجا، و کوناک شهر بر پا می‌شود که در تمام طول هفته حداقل در یکی از این مناطق یک بازار روز وجود دارد. مرکز خرید فروم بُرنوا، آگورا، Ege Park ایگ پارک، کوناک پیر Konak Pier، آسماچاتی، مرکز خرید لوازم صوتی و تصویری اُپتیموم از دیگر مراکز خرید ازمیر هستند.

در پایان یادآور می‌شویم که برای سفر به ازمیر و هر یک از شهرهای ترکیه می‌توانید با استفاده از امکان جستجو و مقایسه قیمت تورهای خارجی و داخلی در کجارو، بهترین پکیج‌های تور ازمیر ارزان و همچنین تورهای ترکیبی ترکیه را ببینید و تورهای مقرون به‌صرفه و ارزان برای سفرتان رزرو کنید.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه