آنکارا در یک نگاه

صدیقه شجاعی
پنجشنبه، ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۰
آنکارا در یک نگاه

آنکارا پایتخت ترکیه و دومین شهر بزرگ این کشور به شمار می‌رود که مدرنیته و سنت را در کنار هم به گردشگران پیشکش می‌کند.  

شهر آنکارا پايتخت جمهوری تركيه است و در مرکز آناتولی بر لبه شرقی فلات بزرگ و مرتفع آناتولی در ارتفاع ۸۵۰ متری قرار گرفته است. این شهر همچنین مرکز سیاسی ترکیه و یک شهر دانشگاهی بزرگ به حساب می‌آید. طبق آمار سال ۲۰۱۱ جمعیت آنکارا ۴٬۳۳۸٬۶۲۰ نفر و وسعت آن ۲۴٬۵۲۱ کیلومتر مربع است. اکثر جمعیت آنکارا را مردمان ترک‌ آناتولی تشکیل می‌دهند. این شهر از شمال با استان‌های چانکیری و بلو، از غرب با اسکی شهیر، و از شرق با استان کیر شهیر هم مرز است.

آنکارا

آنکارا آب و هوای قاره‌ای دارد؛ زمستان‌ها به خاطر ارتفاع از سطح دریا، سرد و پربرف و تابستان‌ها گرم و خشک است. تابستان آنکارا از سایر شهرهای ساحلی ترکیه مطبوع‌تر است. پیشنهاد می‌کنیم در ماه‌های مه (اردیبهشت)، ژوئیه (خرداد) و سپتامبر تا نیمه اکتبر (از اواسط شهریور تا اواخر مهر) به این شهر دیدنی سفر کنید. برای این منظور می‌توانید به‌صورت شخصی اقدام یا تور آنکارا را از میان تورهای ترکیه رزرو کنید. حمل و نقل عمومی در این شهر مبتنی بر تاکسی اختصاصی، اتوبوس و مترو است.

برای دیدن جاذبه های آنکارا می‌توانید به آرامگاه آتاتورک، برج گردان خرید آتاکوله، مسجد حاجی بایرام، بنای آنیت‌کابیر آنکارا، گالری سِر مدرن، موزه تمدن‌های آناتولی، پارک کولو، معبد آگوستوس و روم آنکارا، تئاتر رومی آنکارا، موزه هوانوردی، موزه نقاشی، شهربازی فوق‌العاده آنکارا، پارک جنگلی آتاتورک و... سر بزنید.

آنکارا

آنکارا یکی از مراکز تجاری مهم و فرهنگی در ترکیه است که بازار‌های بسیار زیبا و معروفی دارد، مانند خیابان سیکریکسیلار یوکوسو از اصلی‌ترین مراکز خرید آنکارا، قلعه‌ی آنکارا، بازار باکیرسیلار کازسیسی، فروشگاه عطر Pardas، خیابان تونالی هیلمی، مجتمع تجاری کاروم. از سوغاتی‌های این شهر می‌توان به لباس، کیف، کفش و پوشاک برند اشاره کرد.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه