باغ و عمارت سعیدی نیشابور،‌ باغی به قدمت یک قرن

باغ و عمارت سعیدی نیشابور،‌ باغی به قدمت یک قرن

بهاره غنچه
| پنجشنبه, ۲۳ فروردین ۹۷ ساعت ۱۷:۴۵

باغ سعیدی و دو عمارت تاریخی آن از دیدنی‌های شهر نیشابور است که قدمت آن به ۱۰۰ سال می‌رسد.

نیشابور نمادی از تاریخ و فرهنگ ایران است. این شهر در نوروز ۱۳۹۵ به عنوان شهر نمونه گردشگری نامیده شد. با توجه به تاریخ نیشابور این شهر جاذبه‌های گردشگری  تاریخی، مذهبی و طبیعی فراوانی دارد که مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی است. از جاذبه‌های تاریخی نیشابور می‌توان به باغ و عمارت تاریخی سعیدی اشاره کرد که قابلیت گردشگری دارد.

باغ سعیدی نیشابور

باغ سعیدی یا باغ تاریخی سعیدی باغی بزرگ به وسعت ۴ هکتار است که دو عمارت تاریخی را در خود جای داده است. این دو عمارت تاریخی در جنوب و مرکز این باغ در اواخر دوره قاجاریه و اوایل دوره پهلوی توسط ابراهیم سعیدی ساخته شدند. تزیینات و معماری این ۲ عمارت یادآور معماری دوران گذر قاجاریه به پهلوی اول است و تاریخی نزدیک به یک قرن را در دل خود پنهان کرده است.

باغ سعیدی نیشابور

ابراهیم سعیدی از خان‌های نیشابور بوده است. در این عمارت مرحوم عبدالله سعیدی (فرزند ابراهیم خان) نماینده مردم نیشابور در دوره نوزدهم مجلس شورای ملی در سال‌های ۱۳۳۵ تا ۱۳۳۹ زندگی کرده است.

باغ سعیدی نیشابور

باغ سعیدی بزرگ‌ترین باغ در نیشابور است که چندی پیش گفته شد احتمال فروش و تفکیک آن وجود دارد. این باغ از نمونه‌های باارزش باغ‌های ایرانی است. این بنای تاریخی در خیابان بنیاد شهید در نیشابور قرار دارد.

باغ سعیدی نیشابور

دیدگاه  

    تبلیغات