آمادگی مقاصد گردشگری حادثه دیده برای پذیرایی از گردشگران

زینب موحدی
پنجشنبه، ۲۳ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۰
آمادگی مقاصد گردشگری حادثه دیده برای پذیرایی از گردشگران

سال گذشته، بلایای طبیعی زیادی در جهان اتفاق افتاد که خسارت‌های زیادی به مقصدهای مختلف گردشگری وارد کرد. فکر می‌کنید آن‌ها اکنون شرایط مناسبی برای پذیرش گردشگر دارند؟   

گویی بلایای طبیعی اعم از طوفان‌ها و زمین‌لرزه‌ها و رانش‌های زمینی در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است و اغلب آن‌ها هم با اثرات ویرانگری همراه بودند. با توجه به داده‌های اداره‌ی ملی اقیانوسی و جوی، طوفان‌های ایالات متحده به تنهایی خسارت‌هایی در حدود ۳۰۶ میلیارد دلار به این کشور تحمیل کرده‌اند که می‌توان گفت امسال، پر‌هزینه‌ترین سال تاریخ آمریکا از نظر خسارت‌های متحمل شده است. با این حال، این برآوردها نمی‌توانند خسارت‌های اقتصادی وارد شده به یک منطقه‌ی آسیب‌دیده را به طور کامل منعکس کنند و تاثیرات واقعی آن مدت‌ها بعد و زمانی آشکار خواهند شد که گردشگران این مناطق تصمیم به تغییر در برنامه‌های سفر خود بگیرند.

مسافران این فرصت را دارند که با حضور در مناطق آسیب‌دیده و بازدید از آن‌ها، به طور مستقیم در احیای مقصدهای گردشگری آسیب‌دیده نقش داشته باشند. در سال پیش رو، بازدید از این شش مقصد گردشگری را که در حال بازیابی از بلایای طبیعی سال ۲۰۱۷ هستند، در لیست خود بگنجانید.

۱. پوتومایو، کلمبیا

کلمبیا

خورشید در حال طلوع در جنوب کلمبیا

در ساعت‌های ابتدایی صبح اول آوریل سال ۲۰۱۷، بیش از ۳۲۰ نفر در طغیان رودخانه‌ها و روان شدن گل و لای بسیار در شهر جنوبی موکوآ، کلمبیا، کشته شدند. این اتفاق بدترین فاجعه‌ی طبیعی طی سال‌های اخیر بود. علی‌رغم انجام تلاش‌های مربوط به ترمیم و بازسازی در پایتخت بخش پوتومایو، جاذبه‌های طبیعی نزدیک این شهر همچنان به حال خود رها شده‌اند. سری به این منطقه بزنید تا منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی گیاهان دارویی «Orito Ingi-Ande»‌، منطقه‌ای حفاظت شده در مرز آمازون و کوه‌های آند که منزلگاه گونه‌های گیاهی بسیار متنوعی است (Santuario de Flora Plantas Medicinales Orito Ingi-Ande) و جنگل‌های ابر و بلوط را در قدیمی‌ترین پارک ملی کشور، «Cueva de los Guácharos»، کشف کنید.

۲. روستاهای سونوم و ناپا، کالیفرنیا

تاکستان

عکس از جیسون جکس، نشنال جئوگرافی

اکتبر گذشته، یکی از ویرانگرترین آتشفشان‌های تاریخ کالیفرنیا، ۲۰۰,۰۰۰ (دویست هزار) هکتار از تاکستان‌های شمال سان فرانسیسکو را به ویرانی کشاند. زبانه‌های آتش چندین هفته به شدت شعله‌ور بود و تقریبا ۶۶۰۰ ساختمان را ویران کرد و جان افراد بسیاری را گرفت. با این که محصولات برخی از تاکستان‌ها از بین رفتند و برخی دیگر از محصولات هم به دود آغشته شدند، اما بیشتر درخت‌های انگور در روستاهای سونوما و ناپا در نواحی کم ارتفاعی می‌رویند که دچار سوختگی نشده‌اند. شهر کوچک و مرکزی هاتلسبورگ مرکز خوبی برای تور تاکستان‌های روستای سونوما است - همه‌ی هتل‌ها برای مقاصد تجاری در شهر باز و در حال فعالیت هستند.

۳. کارائیب

کاراییب

جامائیکا. عکس از دوگ پیرسون

پاییز گذشته، طوفان‌های ایرما و ماریا دو ضربه‌ی غافلگیرکننده به بخش بزرگی از کارائیب وارد کردند. برق حدود ۴۰ درصد از پورتوریکو قطع شد. اما بعضی از جزیره‌ها، مانند باربادوس، آنتیگوا، جامائیکا و باهاما، مقاومت بهتری نسبت به دیگران در برابر طوفان داشتند و همه‌ی بندرگاه‌های آسیب‌دیده‌ی کارائیب اکنون بازگشایی شده‌اند. پیش‌بینی می‌شود که بازدیدکنندگانی که انتظارشان را دارند، در فصل‌های پربازدید دسامبر تا مه به این مناطق برگردند. حتی چند مکان جدید برای اقامت طراحی شده اند: تفریحگاه «کوئینتیسنس» در آنگویلا، «سیرنیتی» در خلیج کوکنات در سنت لوسیا و استراحتگاه و آب گرم «جوئل گراند مونته گو» در جامائیکا؛ استراحتگاه و آب گرم خلیج هاجز در آنتیگوا در تابستان سال ۲۰۱۸ افتتاح خواهد شد.

۴. تگزاس ساحلی

تگزاس

منطقه اقتصادی هیوستون که در نور شب می‌درخشد. عکس از شبیر انصاری

در واپسین روزهای ماه آگوست، طوفان هاروی، ساحل تگزاس را طی پنج روز در هم نوردید و چندین تریلیون بشکه آب در شهرها از خود به جا گذاشت. در کورپس کریستی، قایق‌های شکسته، مزارع آب گرفته و خانه‌های ویران شده در صدر اخبار جا گرفتند و تا ۲۰۰ مایلی شمال این مناطق، به اندازه‌ای آب وجود داشت که ساکنان هیوستون در بزرگراه‌ها و مناطق شهری روی آب پارو می‌زدند. این صحنه‌ها، یادآور شرایط نیواورلئان بعد از طوفان کاترینا بود. با این که جاده‌های بزرگ در ساحل‌های تگزاس همچنان در حال بازسازی هستند، اما انعطاف‌پذیری هیوستون ثابت شده است. در هتلی در مرکز شهر، مانند هتل ۲۱ طبقه‌ی جدید و مرتفع الساندرا مستقر شوید و در یک تور شهری ثبت نام کنید تا در تونل‌های زیرزمینی که ۹۵ بلوک مرکزی را به هم متصل می‌کنند و حالا، بعد از وقوع سیل دوباره مورد استفاده قرار می‌گیرند، بگردید. از فضای سبز پارک هرمان هم می‌توانید لذت ببرید، این پارک فقط آسیب‌های جزئی دیده است.

۵. مکزیکوسیتی، مکزیک

مکزیکوسیتی

مردم در حال پینگ‌پنگ بازی کردن در مکزیکوسیتی. عکس از جان کولتی

دو زلزله‌ی شدید مکزیک را در سال ۲۰۱۷ لرزاند. زلزله‌ی اول، در روزهای ابتدایی ماه سپتامبر در جنوب ایالت چیاپاس (Chiapasاتفاق افتاد و حدود ۱۰۰ نفر کشته شدند. زلزله‌ی دوم دو هفته بعد از آن اتفاق افتاد، اما مرکز زلزله این بار ۷۵ مایلی جنوب شهر پر جمعیت مکزیکوسیتی بود و در نهایت، بیش از ۳۶۰ نفر را به کام مرگ فرستاد. این اتفاق تنها یک روز پس از زلزله‌ی اصلی روی داد که در اثر طوفان کاتیا در ایالت وراکروز اتفاق افتاد و باعث راه افتادن سیل بزرگی از گل و لای شد که جان دو نفر دیگر را هم گرفت. علی‌رغم ضربه‌ی سهمگینی که به این مناطق وارد شده است، مکزیک کشور بزرگی است و فقط بخش‌هایی از این کشور از این بلایای طبیعی آسیب دیده‌اند. بخش‌هایی مثل مناطق توریستی محبوب کانکون، لوس کابو، ریویرا نایاریت و ریویرا مایا همچنان سالم هستند و از گردشگران پذیرایی می‌کنند. حتی هتل‌ها و موزه‌های شهر، مثل موزه‌ی انسان‌شناسی، موزه‌ی فریدا کالو و  مرکز هنرهای «Palacio de Bellas Artes» در مکزیکوسیتی به روال کاری گذشته بازگشته و بازرس‌ها این ساختمان‌ها را ایمن اعلام کرده‌اند.

۶. سریلانکا

سریلانکا

قطاری در حال حرکت در ارتفاعات جنوبی سریلانکا، عکس از پیتر آدامز

در ماه مه، بارش باران‌های غیرمعمول موسمی موجب افزایش آب رودخانه‌ها در بخش جنوبی سریلانکا شد که منجر به طغیان رودخانه‌ها و هجوم گل و لای به داخل شهر و ویرانی خانه‌ها و مفقودی مردم شد. در سال ۲۰۱۶، باران‌های سنگین مشابهی باعث ایجاد گِل-رود شد که سه روستا را در خود دفن کردند. ولی، این کشور جذاب که مشغول بازسازی پس از چندین دهه جنگ داخلی است، مکان‌های بسیاری برای دیدن دارد، به ویژه در فصل خشک سال (بخش جنوب غربی کشور در ماه‌های دسامبر و مارس یا از ماه مه تا سپتامبر در مناطق شمالی و شرقی کشور). از ساحل‌های خیره‌کننده‌ی تانگالا در امتداد ساحل جنوب شرقی آن بازدید کنید و سپس به سمت دره بروید تا آهوهای کوهی، پلنگ‌ها، خرس‌های گرسنه و فیل‌هایی که در حال حمام گرفتن هستند را در پارک ملی اودوالو یا ویرانه‌های سنگی شهر باستانی «Anuradhapura» را ببینید.

مطالب مرتبط:

    دیدگاه