کشف یک غار آهکی در آذربایجان غربی

سعیده خلیلی‌صفا
پنجشنبه، ۲۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۵
کشف یک غار آهکی در آذربایجان غربی

در جریان حفاری‌های طرح انتقال گاز ایران به ترکیه یک غار آهکی در نزدیکی روستای رحیم‌ خان واقع در جنوب استان آذربایجان غربی کشف شد.

طبق اعلام مسئول نمایندگی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بوکان غاری آهکی در نزدیکی روستای «رحیم خان» از توابع بخش سیمینه این شهرستان و در مسیر حفاری طرح خط انتقال گاز ایران به ترکیه کشف شد.

اسعد جمیانی درباره کشف این غار گفت:

این اثر طبیعی با ۳۱۵ مترمربع مساحت در عمق ۵ متری زمین قرار دارد و توسط شرکت مجری طرح در جریان حفاری کشف شده است و می‌تواند به عنوان یک مرکز گردشگری مورد استفاده قرار بگیرد.

بنا به گفته این مقام مسئول اهالی محل اداره میراث فرهنگی را در جریان این کشف قرار داده‌اند و با توجه به حساسیت موضوع کارشناسان مربوطه از محل بازدید کرده‌اند.

وی در ادامه سخنانش افزود:

این غار فاقد هرگونه اثر تاریخی و باستانی است و کلیه حفره‌های آبی آن در طول زمان خشک شده‌اند. البته با توجه به حساسیت اهالی روستا در خصوص حفظ این غار، صورت جلسه‌ای توسط دهیار و اعضای شورای اسلامی روستا در محل مورد نظر با پیمانکار شرکت گاز منعقد شد و بر اساس آن پیمانکار متعهد شد که مسیر خط لوله را به فاصله ۱۰ متری دهنه غار تغییر دهد.

گفتنی است غار‌های آذربایجان غربی از جاذبه‌های طبیعی گردشگری این استان پهناور و کوهستانی محسوب می‌شوند و همه ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به خود جذب می‌کنند.

مطالب مرتبط:

    منبع mizanonline
    برچسب‌ها غار خبر

    دیدگاه