مقبره شاه عباس با فرش قم حدود ۳۵۳ سال پیش مفروش می‌شود

فرناز رهبران رنجبر
شنبه، ۱۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۵
مقبره شاه عباس با فرش قم حدود ۳۵۳ سال پیش مفروش می‌شود

مقبره شاه عباس با فرش قم حدود ۳۵۳ سال پیش که جزء عجایب هفت گانه فرش در جهان مفروش می‌شود.

فرش قم برندی جهانی دارد و باید فرش ابریشم قم به‌عنوان اولین برند جهانی ثبت شود و قم نیز به‌عنوان پایتخت فرش دستباف جهان به ثبت‌ برسد. فرش قم از سال ۸۷ در سطح ملی ثبت شده، در سال ۸۹ نیز ثبت بین‌المللی شده است.

همچنین لازم است آثار طراحی و نقاشی فرش دستباف نیز به ثبت جهانی برسد. در این راستا راه‌اندازی سامانه ثبت آثار فرش دستباف در استان قم راهکاری مهم در ساماندهی فرش است. مرکز ملی فرش و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با ایجاد درگاه الکترونیکی زمینه آسان ثبت آثار طراحان و نقاشان را فراهم کرده است. این رویکرد مانع از کپی‌برداری می‌شود و هنرمندان نیز می‌توانند به‌طور قانونی طرح‌های خود را پیگیری کنند.

تورج ژوله محقق و استاد فرش در خصوص فرش مقبره شاه عباس در قم در پنجمین همایش گره طلایی رشتی‌زاده در تالار مرکزی شهر قم گفت:

حدود ۳۵۳ سال قبل چند تن از هنرمندان فرش در حوالی قم سنت دیرینه فرش قم را شکستند و فرشی ویژه مفروش کردن مقبره شاه عباس طراحی کردند.

این فرش از عجایب هفت‌گانه فرش در جهان و افتخاری برای فرش دستباف قم بوده که نعمت‌الله جوشقانی آن را بافته است. این فرش ۶۰ متری ۱۴ قطعه بی‌نظیر داشته و دارای سرو و انار و سمبل‌هایی از طبیعت است.

فرش مذکور در موزه آستانه قم به دلیل کمبود مکان به‌صورت تاشده قرار داشته و بازدیدکنندگان نمی‌توانند آن را به‌صورت تمام قد مشاهده کنند.

محقق و استاد فرش بیان کرد:

باید برای ثبت جهانی این فرش که در طول تاریخ ۴ بار از آن سخن گفته شده کاری کرد و این فرش زیبا را به جهان عرضه نمود.

منبع ایسنا
برچسب‌ها صنایع دستی فرش

دیدگاه