ویزای پزشکی چیست؟

سعیده خلیلی‌صفا
سه شنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۰
ویزای پزشکی چیست؟

ویزای پزشکی یا درمانی یکی از ویزاهای کوتاه مدت است که برای ادامه مراحل درمانی در خارج از کشور صادر می‌شود.

این مقاله در تاریخ ۱۳۹۹/۰۳/۲۷ توسط سعیده خلیلی‌صفا به‌روزرسانی شده است.

خدمات بین‌المللی پزشکی و اعزام بیمار به خارج از کشور در سال‌های اخیر با توجه به نیاز انسان‌ها به این خدمات افزایش چشمگیری داشته است؛ حتی این رشد به‌اندازه‌ای بوده که باعث ایجاد گرایش جدیدی با نام گردشگری سلامت (Medical tourism) در حوزه توریسم نیز شده است. گردشگری سلامت، که برخی اوقات با عناوینی مانند گردشگری پزشکی، گردشگری درمانی یا توریسم درمانی نیز شناخته می‌شود، عبارت است از مسافرت افراد به یک کشور خارجی، با اهداف پزشکی و درمانی که نهایتا به بهبود سلامتی آن‌ها کمک کند.

البته با توجه به قوانین حاکم برای ورود و خروج اتباع خارجی در هر کشوری، متقاضیان اعزام به خارج جهت امور درمانی نیز مشمول دریافت نوع خاصی از ویزا موسوم به ویزای پزشکی هستند. در ادامه این مقاله از کجارو به معرفی ویزای پزشکی، شرایط و مدارک اخذ ویزای پزشکی خواهیم پرداخت.

هرآنچه باید درباره ویزای پزشکی بدانید:

ویزای پزشکی چیست؟

ویزای پزشکی که ویزای درمانی نیز نامیده می‌شود، ویزای کوتاه مدتی است که به فرد و همراه وی اجازه می‌دهد تا برای مدتی کوتاه و معین در کشور مقصد اقامت داشته و پروسه درمان خود را در بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی کشور مقصد سپری کند.

ویزای پزشکی

شرایط اخذ ویزای پزشکی چیست؟

متقاضی ویزای پزشکی ابتدا باید با ارائه مدارک مکفی به سفارت کشور مورد نظر اثبات کند که روند درمانی وی در کشور خود به هر دلیلی به‌طور کامل انجام نمی‌شود. البته برای ادامه درمان نیز باید دعوت‌نامه بیمارستانی خصوصی یا پزشک معتبر نیز به‌همراه مدارک فوق به سفارت ارائه شود. همچنین، اثبات توانایی مالی برای تامین هزینه‌های درمان در کشور مقصد نیز از جمله شرایط لازم برای دریافت ویزای پزشکی محسوب می‌شود. علاوه بر این موارد، متقاضی ویزا نباید دارای بیماری مسری مضر برای سلامت جامعه بوده و دوره درمان نیز طولانی نباشد.

ویزای پزشکی به چه گروهی از بیماران تعلق می‌گیرد؟

ویزای پزشکی، به این گروه از بیماران تعلق می گیرد:

 • بیماری‌ها و تومور‌های سرطانی که امکان درمان آن‌ها وجود داشته باشد.
 • تومورهای مغزی، نخاعی یا ستون فقرات.
 • تومورهای ثانویه (متاستاز).
 • تومورهای بدخیم مانند تومور کبد و ریه که در مراحل اولیه هستند.
 • تومورهای چشمی، گوش، کلیه، پانکراس، شش، پروستات، لنفوم هوچکین، سینه، مغز و استخوان، رحم، تخمدان و...
 • جراحی‌های پیوندی و تعویضی مانند تعویض مفصل، لگن، زانو و...

ویزای پزشکی

برای ویزای پزشکی چه مدارکی لازم است؟

فهرست مدارک لازم برای سفارت هر کشوری متغیر است، ولی برخی مدارک برای بیشتر کشورها در صدور ویزای پزشکی مشترک هستند؛

 • مدارک شناسایی شامل گذرنامه دارای اعتبار، شناسنامه و...
 • دعوت‌‌نامه پزشک یا بیمارستان
 • مدارک مالی دال بر تامین هزینه‌های درمان
 • بیمه‌ مسافرتی
 • فرم درخواست
 • گواهی پزشک معالج مبنی بر نوع بیماری

ویزای پزشکی

کدام کشورها بیشترین متقاضی ویزای پزشکی را دارند؟

در زمینه تقاضای ویزای پزشکی کشورهای اروپایی مانند آلمان، انگلیس و سوئد متقاضی بیشتری دارند. در محدوده خاورمیانه کشور ایران یک مقصد معتبر و مطمئن برای گردشگران سلامت شناخته می‌شود. طبق آمار در سال ۲۰۱۸ ایران میزبان بیش از ۱۰۰ هزار گردشگر سلامت بوده است.

ایران به‌دلیل هزینه ارزان‌تر خدمات پزشکی، مقصد خوبی برای گردشگران سلامت است

از آنجایی که ایران تجربه‌ای ارزشمند در کنترل ویروس هپاتیت B و هپاتیت C دارد، شرکت‌های داروسازی داروهای مورد نیاز برای کنترل عفونت HCV و HBV را با قیمت‌های بسیار پایین و درعین حال کارایی بالا عرضه می‌کنند و با درنظرگرفتن استانداردهای بالا و هزینه‌های پایین خدمات درمانی، بنابراین ایران می‌تواند مقصد خوبی برای گردشگران پزشکی باشد.

پیش‌بینی می‌شود تعداد گردشگران سلامت در ایران تا پایان سال ۲۰۲۲ از مرز نیم میلیون نفر هم عبور کند. کشور ایران در مقایسه با رقبای خود در منطقه از جمله ترکیه، امارات و عربستان سعودی هزینه کمتری در قبال ارائه خدمات درمانی با کیفیت دریافت می‌کند و در اولویت بالاتری برای گردشگری سلامت قرار دارد.

آیا تعیین وقت سفارت ویزای پزشکی با درخواست‌های عادی متفاوت است؟

درخواست هر نوع ویزا از سفارت کشورهای مختلف نیازمند تعیین وقت قبلی (به‌صورت تلفنی، آنلاین، کارگزار سفارت یا...) برای تحویل مدارک و در صورت لزوم مصاحبه است. البته در مورد ویزای پزشکی به‌دلیل موقعیت خاص بیمار و نیز شرایط انسان‌دوستانه این امکان وجود دارد تا سفارت‌ها به‌صورت اورژانسی و خارج از نوبت به درخواست ویزا رسیدگی کرده و ویزای درمانی را سریع‌تر صادر کنند. برای نمونه، سفارت آلمان در موارد خاص بشردوستانه یا پزشکی وقت مصاحبه ویژه را در پنج روز کاری صادر می‌کند.

ویزای پزشکی

آیا امکان تمدید ویزای پزشکی وجود دارد؟

مدت ویزای درمانی کشورها محدود است، ولی امکان تمدید آن بسته به نظر پزشک معالج وجود دارد. به عبارت دیگر، در صورتی‌كه پزشک یا متخصص معالج تشخیص دهد كه دوره درمان تمام نشده و بیمار هنوز نياز به مراقبت و ادامه درمان را دارد، می‌توان نسبت به تمدید ویزای پزشكی اقدام کرد. در این‌صورت باید نام پزشک یا متخصص معالج، قبض‌های پرداختی، زمان شروع درمان و نوع پیشرفت در درمان و مدارک مالی را كه استطاعت بیمار را نشان می‌دهد، جهت تمدید ویزا ارائه کرد.

 

مطالب مرتبط:

  دیدگاه