دریاچه سیاه گاو؛ دریاچه دوقلوی ایران

پریسا همایونی
یکشنبه، ۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۰
دریاچه سیاه گاو؛ دریاچه دوقلوی ایران

دریاچه سیاه گاو ایلام از دریاچه‌های دوقلوی ایران است در اطراف اين درياچه دشت‌ها و کوه‌هاى نسبتا مرتفعی قراردارد که جلوه‌‌هاى بهارى و پاييزى زیبایی را به وجود آورده است.

دریاچه سیاه گاو در موقعیت جغرافیایی N325142 E474203 در استان ایلام قراردارد.این دریاچه در فاصله ۸ کيلومترى سراب باغ آبدانان واقع شده است.

این دریاچه یکی از جاذبه‌های بکر طبیعی و نادر در ایران است که سرچشمه آن در اعماق زمین، کف جوش است. رودخانه سیاه گاو پس از عبور از بین صخره، دره و ارتفاعات کبیرکوه در جنوب‌شرقی آبدانان به دو دریاچه تبدیل می‌شود که دریاچه اول با کمی اختلاف سطح در بالادست دریاچه دوم قرار گرفته است.

ایلام (كردى:ئيلام) یکی از شهرهای غربی ایران و مرکز استان ایلام است که بعد از شهرهای کرمانشاه و سنندج سومین مرکز جامعه‌ی کرد در ایران است. در گذشته به دلیل اینکه مقر تابستانی والی بود، به حسین‌آباد پشتکوه معروف بوده است

5857

عکس از: سینا سالمی

درباره نام این دریاچه داستان‌های زیادی وجود دارد، برخی بومیان معتقد هستند به علت شباهت شکل دریاچه به شاخ گاو نام آن سیاه گاه است و به گفته برخی و بر اساس افسانه‌ها در گذشته‌های دور در این دریاچه اسب آبی زندگی می‌کرده و از آنجایی که اسب آبی سیاه رنگ و ناشناخته بوده، به سیاه گاو معروف شده است. در مورد وجه تسمیه دریاچه سیاه گاو به زعم دوستان آبدانانی «سیاگ او» نام درست این دریاچه است. سیاگ در گویش مردم منطقه به معنی فیلی یا همان کبود و سیاه است و او همان آب است. 

3686

عکس از: خبرگزاری مهر

با رسیدن به دریاچه گاو سیاه شما با دو دریاچه کنار هم روبرو خواهید شد، دو دریاچه که به وسیله کانالی طبیعی به عرض دو متر، عمق یک و نیم متر به طول ۷۰ متر به هم مرتبط هستند. با گذر زمان به علت فرسایش و رویش گیاهان آب‌دوست مانند نی، مساحت این دریاچه رو به کاهش است. دریاچه سیاه گاه از نوع آب شیرین است و آب درون آن به صورت دایم در جریان است. زلالی آب همراه با جلوه‌ی نیزار و رقص نور زیبایی دریاچه رو دو چندان کرده است. گردشگران زیادی هستند که در سال مخصوصا فصل بهار و اواخر زمستان به تماشای دریاچه دو قلو سیاه گاو می‌آیند و از طبیعت اینجا لذت میبرند.

دریاچه دوقلو سیاه گاو

عکس کاور از: نیما ارژنگی

عکس کاور از: ایوب فارابی

مطالب مرتبط:

    دیدگاه