ورزشگاه آل مکتوم؛ استادیوم‌ های جام ملت های آسیا 2019

مهتاب خسروشاهی
پنجشنبه، ۱۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۰
ورزشگاه آل مکتوم؛ استادیوم‌ های جام ملت های آسیا 2019

استادیوم «آل مکتوم» (Al Maktum) یکی از ورزشگاه‌های دبی در امارات متحده عربی است که میزبانی چند مسابقه از جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ را به‌عهده دارد

هیجان بازی‌های جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ هر روز بیشتر می‌شود. ۲۶ دی ماه قرار است دو تیم ایران و عراق در استادیوم آل مکتوم با هم بازی کنند. این دو تیم در جام ملت‌های ۱۹۹۶ آسیا هم در همین وزرشگاه با هم بازی کردند که نتیجه ۲ بر ۱ به‌سود عراق بود.

در همین دوره ایران توانست با نتیجه‌ی چشمگیر ۶ بر ۲ کره جنوبی را شکست دهد. هنوز خیلی‌ها شیرینی این برد و گل‌های کریم باقری،‌ خداداد عزیزی و چهار گل علی دایی را در خاطر دارند. این‌جا ورزشگاه خانگی تیم النصر به‌شمار می‌رود.

ورزشگاه آل مکتوم

اطلاعات کلیدی

باشگاه: النصر

سال تاسیس: ۱۹۹۵

گنجایش: ۱۵ هزار نفر

تاریخچه و توضیح ورزشگاه

ورزشگاه آل مکتوم دبی در سال ۱۹۹۵ ساخته شد. این استادیوم چند منظوره‌ است، اما بیشتر از هر ورزشی، میزبان مسابقه‌های فوتبال بوده است. البته تصور نکنید تیم‌ها قرار است امسال در ورزشگاهی قدیمی بازی کنند.

این‌ استادیوم از سال ۲۰۱۷ تا امسال کاملا بازسازی شد تا استانداردهای لازم برای برگزاری بازی‌های جام ملت‌های آسیا را داشته باشد. جایگاه تماشاچیان نوسازی شده و ظرفیتش که پیش از این ۱۲ هزار نفر بود، اکنون به ۱۵ هزار صندلی رسیده است. اتاق‌های مهمان، استودیوی ویژه‌ی تلویزیون و سالن کنفرانس هم بازسازی شده‌‌اند.

در نمای بیرونی ورزشگاه از پنل‌های لوزی‌شکل استفاده شده. این پنل‌ها در نور روز سفید دیده می‌شوند و شب‌ها آبی به‌نظر می‌رسند. نمای بیرونی می‌تواند تغییر رنگ بدهد که از این لحاظ استادیوم آلیانز آرنا، ورزشگاه خانگی تیم بایرن‌ مونیخ آلمان را یادآوری می‌کند. اکنون استانداردهای این ورزشگاه در حد اروپا است و امکانات نورپردازی و فیلم‌برداری آن در سطحی عالی طراحی شده.

دسترسی به ورزشگاه

استادیوم آل مکتوم

استادیوم آل مکتوم در شهر دبی و خیابان «عود میثاء» (Oud Metha) واقع شده است. از فرودگاه بین‌المللی دبی تا ورزشگاه آل مکتوم با اتوبوس حدود ۴۰ دقیقه راه است. باید خط اتوبوس ۲۴ را سوار شوید. هزینه‌ی بلیت اتوبوس ۵ دلار است.

اگر انتخاب شما مترو باشد، خط ۲۸ را سوار می‌شوید و ۳۲ دقیقه‌ای به مقصد می‌رسید. قبل از سوار شدن ۲ دلار بلیت می‌خرید. مترو ارزان‌ترین راه رسیدن به استادیوم است.

کرایه تاکسی از فرودگاه دبی تا ورزشگاه بین ۹ تا ۱۲ دلار است. ۸ دقیقه هم طول می‌کشد به مقصد برسید. هزینه‌ی اوبر یا تاکسی اینترنتی چندان کمتر نیست و در همین حدود باید کرایه بپردازید.

رستوران‌ها و هتل‌های نزدیک ورزشگاه آل مکتوم

هتل روتانا

یکی از هتل‌های نزدیک استادیوم آل مکتوم «هتل رودا لینکس النصر» (Roda Links Al nasr) است که حدود ۱۰ دقیقه پیاده تا این‌جا راه است. فاصله‌ی «هتل آپارتمان وینچستر» (Winchester Hotel Apartments) تا ورزشگاه با ماشین ۱۰ دقیقه و با اتوبوس نیم ساعت است. این‌جا ۴ ستاره است و امکانات کافی برای اقامتی راحت دارد. رودا لینکس ۴ ستاره است.

از ورزشگاه آل مکتوم که بخواهید به «هتل البندر روتانا - دبی کریک» (Al bandar rotana-creek) بروید با اتوبوس ۲۳ دقیقه و با تاکسی ۹ دقیقه در راه هستید. این‌جا یکی از هتل‌های لوکس و ۵ ستاره در دبی است.

بعد از بازی ایران و عراق و بالا و پایین پریدن و تشویق تیم ملی، غذای لذیذ می چسبد. رستوران نزدیک ورزشگاه آل مکتوم زیاد است. اگر غذای دریایی دوست دارید، با یک ربع پیاده‌روی به «رستوران دریایی محلی فیش هات» (Fish Hut Local Seafood) می‌رسید. این‌ رستوران ماهی‌های خوش‌مزه و تر و تازه‌ای سرو می‌کند و پرطرفدار است. قیمت غذاهای دریایی از ۶۰ درهم به بالاست.

با ۶ دقیقه قدم زدن به رستوران «کراچی دربار» (Karachi Darbar) می‌رسید. خوبی این رستوران تنوع منو است. از غذای هندی و پاکستانی تاغذای گیاهی و چینی در آن پیدا می‌شود. این‌جا رستوران گرانی نیست و می‌توانید غذای اصلی با قیمیت حدود ۲۰ تا ۳۰ درهم در منو پیدا کنید.

نیازی نیست برای رسیدن به «رستوران و کافه درج الیاسمین» (Daraj Al Yasmin Resturant and café) تاکسی سوار شوید. حدود ۲۰ دقیقه قدم بزنید تا به رستوران برسید. این‌جا غذاهای سنتی عربی سرو می‌شود و کیفیت خوبی دارد. در منو پرو پیمان آن، پاستا و ساندویچ هم ارائه شده، اما ما که می‌گوییم همان غذاهای عربی را امتحان کنید. گرسنه هم نباشید، می‌توانید در کافه بستنی، چای یا دسرهای مخصوص کافه را سفارش بدهید. قیمت غذاها از ۲۵ تا ۴۵ درهم است. 

مطالب مرتبط:

    دیدگاه