قابلیت ثبت ملی و جهانی فرش معتمد قزوین

فرناز رهبران رنجبر
چهار شنبه، ۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۳۰
قابلیت ثبت ملی و جهانی فرش معتمد قزوین

رئیس مرکز ملی فرش ایران خبر از قابلیت ثبت ملی و جهانی فرش معتمد قزوین داد.

به گفته فرشته دست‌پاک رئیس مرکز ملی فرش ایران، فرش معتمد قزوین حرف زیادی برای گفتن دارد و می‌تواند ثبت ملی و جهانی شود.

رئیس مرکز ملی فرش ایران با اعلام این‌که ۶۰۰ هزار بافنده فرش در کشور بیمه می‌شوند، گفت:

باید در قانون بودجه بیمه بافندگان دیده شود و با کمک مجلس امید می‌رود سهم بیمه تأمین اجتماعی افزایش یابد و ۶۰۰ هزار بیمه‌شده در صنعت فرش داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد:

اگر فرش قزوین ثبت جهانی شود می‌تواند از سازمان مالکیت معنوی هم مجوز بگیرد و جایگاه بالاتری پیدا کند و برند شود.

به گفته رئیس مرکز ملی فرش ایران نقش فرش در کشور زیاد است و فرش دستباف، آن‌قدر نقش پررنگی دارد که حذف‌شدنی نیست و این هنر برای زندگی ما مانند انگشتان دست برای انجام کارها است و آن‌قدر تأثیرگذار است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت و شاید هیچ هنر و صنعتی مانند فرش حامل فرهنگ و تمدن و تأثیرگذار در اقتصاد و اشتغال نباشد.

با شکل‌گیری بزرگ‌ترین صنف در شهر و روستا در صنعت و هنر فرش بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر فعالیت می‌کنند که باید بتوانیم از این ظرفیت به‌خوبی استفاده کنیم و به اقتصاد خود رونق دهیم. با همه بی‌مهری‌ها در این صنعت، هنوز هم فرش دستباف در ردیف سه کالای مهم صادراتی کشور است و با کمترین سرمایه‌گذاری بیشترین ارزش را دارد.

وی یادآور شد:

برای ایجاد هر شغل در بخش صنعت حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان لازم است در حالی‌که در صنعت فرش با ۱۰ تا ۲۰ میلیون حداقل سه شغل ایجاد می‌شود.

از دغدغه‌های فعالان این بخش توجه به امنیت شغلی بافندگان و تأمین بیمه است، باید این دغدغه برطرف شود در غیراین صورت کسی ترغیب نمی‌شود به سمت این هنر و صنعت برود.

رئیس مرکز ملی فرش ایران اضافه کرد:

باید در قانون بودجه بیمه بافندگان دیده شود و با کمک مجلس امید می‌رود سهم بیمه تأمین اجتماعی افزایش یابد و ۶۰۰ هزار بیمه‌شده در صنعت فرش داشته باشیم. صادرات فرش از دغدغه‌های جدی ما در این مرکز است، چون جهانیان با فرش ایرانی آشنا هستند و می‌دانند هویت فرهنگ و هنر کشور است و می‌توان گفت فرش ایرانی شناسنامه دوم و پرچم دوم و پاسپورت معنوی ایرانی‌هاست که باید از آن مراقبت کنیم.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا

    دیدگاه