مناظر شگفت انگیزی که در بوتان و نپال می‌توانید ببینید

رضا اردو
پنجشنبه، ۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۰
مناظر شگفت انگیزی که در بوتان و نپال می‌توانید ببینید

از معابد بودایی با مجسمه‌های عظیمش گرفته تا کوه‌های مرتفع هیمالیا، بوتان و نپال از جمله کشورهای کمتر شناخته شده‌ای هستند که تجربه‌ای منحصر به فرد را در ذهن مسافرانشان به جای می‌گذارند.

سفر به نپال و بوتان بی‌تردید می‌تواند یکی از پربارترین و به یاد ماندنی‌ترین سفرهای زندگی هر شخصی باشد. اگر این بخت را داشتید که به کاتماندو، پایتخت نپال، یا بوتان سفر کنید، خود به این واقعیت پی خواهید برد. غذا خوردن در رستوران‌های محلی و گشت و گذار در ییلاقات شما را از شلوغی زندگی روزمره دور می‌کند. ماجراجویی در این قسمت از جهان و آشنایی با فرهنگ مردمانش آنقدر خاص است که در هیچ جای دیگر نظیرش پیدا نمی‌شود.

در ادامه ۱۰ نمونه از دیدنی‌های تاریخی و زیبای گستره‌ی میان نپال تا شرق هیمالیا را معرفی می‌کنیم. با این امید که دید بهتری نسبت به این مناطق کمتر شناخته شده به دست آید.

لانه ببر (پارو تاکشانگ)، پارو، بوتان

دیدار از لانه ببر جزو اولین گزینه‌ها هنگام ماجراجویی در بوتان است. پارو تاکشانگ، که معمولاً «لانه‌ی ببر» نامیده می‌شود، یکی از قابل توجه‌ترین و مهم‌ترین محوطه‌های بودایی بوتان به حساب می‌آید. این معبد صخره‌ای به همراه دیگر صومعه‌های کوچکش در ارتفاع سه هزار متری دره‌ی پارو قرار دارد. از این محوطه به خوبی مراقبت می‌شود و بالا رفتن از آن تجربه‌ای منحصر به فرد است.

بوتان

مسیر سبز و پر دار و درخت صعود به سمت معبد به تنهایی می‌تواند برای ثبت در سفرنامه کافی باشد؛ اما تاریخ و آرامش آنجا است که می‌تواند نگرش فرد نسبت به زندگی را عوض کند. گویند معلمی افسانه‌ای به نام پادماسامباوا (Padmasambhava) برای اولین‌بار، سوار بر ببر، دین بودایی را به بوتان آورد.

کافه‌ای، به طور معجزه‌آسا، در میان مسیر حرکت سبز شده است که می‌توانید آنجا برای خستگی در کردن و صرف چای و بیسکوییت یا دمنوش محلی بایستید.

قلعه و معبد تاشیچو، تیمفو، بوتان

شاه و اعضای مجلس بوتان در قلعه و معبد تاشیچو (Tashichho Dzong) دفتر دارند. در این قلعه، که تاریخی غنی دارد، راهبانی را خواهید دید که در محوطه‌اش رفت و آمد می‌کنند.

بوتان

برای ورود به اینجا هم مانند دیگر جاهای بوتان باید راهنما به همراه داشته باشید.

گذرگاه دوچولا، تیمفو، بوتان

هوا در گذرگاه دوچولا (Dochula Pass) آنقدر تمیز است که احساس می‌کنید دارید در بهشت نفس می‌کشید؛ حتی از مناطق بکر ایسلند و ژاپن هم تمیزتر است. پیرترین ملکه‌ی شاه چهارم برای یادبود کشته شدگان تنها جنگ بوتان بناهایی را در این گذرگاه ساخته است.

بوتان

گذرگاه در ارتفاع سه هزار متری از سطح دریا قرار دارد و تیمفو را به پوناخا، در شرقی‌ترین بخش هیمالیا، وصل می‌کند. هر موقع که از این گذرگاه عبور کنید، سکوت اعجاب‌آمیز آنجا شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

قلعه و معبد پوناخا، پوناخا، بوتان

قلعه و معبد پوناخا (Punakha Dzong) یکی از مهم‌ترین و البته زیباترین قلعه‌های بوتان است. ژابدرونگ، متحدکننده‌ی کشور بوتان، در نزدیکی این منطقه به حملات تبتی‌ها پایان داد. پس از خنثی شدن حمله‌ی تبتی‌ها، آنها از این منطقه خارج شدند و کشور بوتان پدید آمد.

بوتان

اینجا می‌توانید با عبور از پلی خارق‌العاده به قلعه برسید. تا سال ۱۹۵۵، پوناخا پایتخت بوتان و خانه‌ی بسیاری از اعضای خاندان سلطنتی بود. قلعه پوناخا زانگ از لحاظ قدمت دومین دژ بوتان و یکی از محبوب‌ترین بناهای این پادشاهی است.

بودا دوردنمای عظیم، تیمفو، بوتان

این سازه‌ی برنزی، که با روکش طلا تزئین شده، ۵۴ متر ارتفاع دارد و در سال ۲۰۱۵ ساخته شد. صد هزار مجسمه‌ی کوچک بودا درون بودای عظیم، که از تمام نقاط تیمفو قابل دیدن است، خانه کرده‌اند. اما عظمت آن را تنها زمانی می‌توان درک کرد که به بالای کوه بروید و از نزدیک آن را ببینید.

بوتان

بودای عظیم دوردنما (Great Buddha Dordenma) به افتخار شصتمین سالگرد درگذشت پدر شاه فعلی (چهارمین شاه بوتان) در چهار طبقه ساخته شد. از بین تمام دیدنی‌هایی که بین تیمفو و پوناخا وجود دارد، دیدار از این سازه شگفت‌انگیزترین است. ده‌ها هزار مجسمه‌ی بودا پیرامون این بنای چندطبقه را پوشانده‌اند. آنها سخت‌کوشانه و در سکوت در حال مراقبه هستند.

میدان دوربار بهکت‌پور، بهکت‌پور، نپال

شهر بهکت‌پور، که به پادشاهی مالا نیز معروف است، تا اواسط قرن پانزدهم پایتخت نپال بود. مجموعه معابد، مجسمه‌ها و حکاکی‌های این شهر همه به افتخار خدایان هندو ساخته شده‌اند.

نپال

معبد نیاتاپولا (Nyatapola) یکی از معروف‌ترین بناهای این میدان و جزو بلندترین ساختمان‌های کشور است. بومیان شهر عموماً برای پرستش الهه سیدی لاکشمی (Siddhi Lakshmi) به این معبد، که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز قرار دارد، می‌آیند. این معبد پنج‌طبقه در اوایل قرن هجدهم ساخته شد و به طور معجزه‌آسایی از زلزله‌ی اخیر کشور جان سالم به در برد.

این میدان و معبد درونش نمونه‌هایی استثنایی از معماری پاگودا هستند. معماری پاگودا در نپال پا گرفته و به اشتباه خاستگاهی چینی برایش در نظر می‌گیرند.  

میدان دوربار پاتان، لالیتپور، نپال

میدان دوربار پاتان در مرکز سومین شهر بزرگ نپال قرار گرفته است. شهر لالیتپور به خاطر تاریخ، هنر و فرهنگش معروف است و معابد و برج‌های متعددی را در خود جای داده. خیلی از این بناها بر اثر زلزله‌ی سال ۲۰۱۵ آسیب دیدند و هنوز تحت مرمت قرار دارند.

نپال

دیدار از میدان دوربار پاتان یعنی تجربه‌ی حضور در میراثی جهانی در قلب دره‌ی کاتماندو. مجسمه‌های شیر و طاق‌های زنگ‌دار در گوشه و کنار حیاط مرکزی دیده می‌شود. میدان دوربار پاتان یکی از بهترین جاها برای دیدن زندگی شهری در کشور نپال است.

معبد سوایامبونات، کاتماندو، نپال

معبد سوایامبونات (Swayambhunath Stupa) مهم‌ترین محوطه‌ی بودایی نپال به شمار می‌آید. هزاران پرچم و صدها میمون در این محل حضور دارند و به همین خاطر به «معبد میمون» نیز معروف است.

نپال

این استوپا، از آنجا که بزرگ‌ترین معبد در دره‌ی کاتماندو محسوب می‌شود، از نظرگاه‌های متعددی شایسته توجه است. می‌توان روزها از این محل، که در افق شهر واقع شده، لذت برد؛ ناگفته نماند که چشم‌انداز بالای معبد، که به کاتماندو نظر دارد، شگفت‌انگیز است. از آنجا می‌توان معبد دیوا دارما (Dewa Dharma)، جایی که مجسمه‌ی برنزی بودا قرار دارد، را دید.

هتل داریکا، کاتماندو، نپال

هتل دواریکا (Dwarika) در کاتماندو اما دور از مناطق شلوغ شهر قرار دارد. هتل به صورت خانوادگی اداره می‌شود و به راستی جایی آرامش‌بخش است. یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های آثار چوبی در این هتل نگهداری می‌شود و همواره، به افتخار بنیانگذار انسان‌دوست هتل، امور خیریه آنجا در جریان است.

نپال

در نزدیکی اتاق‌های منحصر به فرد هتل، می‌توانید غذاهای نپالی و ژاپنی بیابید.

کوه‌های هیمالیا، آسیا

البته تعجبی ندارد که کوه‌های هیمالیا جزو جاذبه‌های این منطقه از زمین باشند اما باید دیدار از آنها را جدی گرفت. کوه‌های هیمالیا یکی از بهترین مناظری هستند که هر مسافری می‌تواند پیش چشم داشته باشد. این رشته‌کوه عظیم، که حدود ۲۴۰۰ کیلومتر طول دارد و در کشورهای پاکستان، چین، نپال، هند و بوتان کشیده شده، مرتفع‌ترین قلل جهان را نیز در بر گرفته است. عظمت کوه‌هایش موجب شده تا برخی از داستان‌های بشری درباره‌ی غلبه یافتن بر چالش‌ها با آن پیوند بخورند.

هیمالیا

حتماً لازم نیست که از کوه اورست یا دیگر کوه‌های بلند هیمالیا بالا بروید؛ همین که بین نپال و بوتان پرواز کنید چشم‌اندازش پیش چشمتان خواهد آمد. دیدار از منظره‌ی کوه‌های هیمالیا می‌تواند تکمیل‌کننده‌ی این سفر متحول‌کننده باشد.

منبع afar

دیدگاه