تحریم همه ایرلاین های داخلی ممکن نیست

زهرا  آذرنیوش
سه شنبه، ۴ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۵
تحریم همه ایرلاین های داخلی ممکن نیست

با وجود اینکه اخیرا گمانه زنی‌ها به سمت تحریم ایرلان های داخلی قوت بیشتری گرفته است، رئیس انجمن صنفی دفاتر مسافرتی ایران، تحریم همه ایرلاین‌های ایرانی را غیرممکن می‌داند.

بعد از تصویب برجام، صنعت هوایی ایران از لیست تحریم‌ها خارج شد. همین موضوع فرایندی را ایجاد کرد تا ایرلاین‌های ایرانی به خرید هواپیماهای نو رو آورده و به نوسازی قطعات هواپیماهای قدیمی‌تر خود بپردازند. بعد از خروج آمریکا از برجام، مجددا تحریم‌ها علیه صنعت هواپیمایی ایران به اجرا درآمد و حال گمانه‌زنی‌ها به سمت تحریم برخی ایرلاین‌های ایرانی می‌رود.

مطابق سخنان رئیس جمهور در فروردین ماه سال ۹۶ سالانه از کشور ما، چهار میلیارد دلار برای استفاده از خدمات ایرلاین‌های خارجی هزینه می‌شد. بر این اساس اگر قرار باشد که مجددا ایرلاین‌های داخلی تحریم شوند، شاهد خروج ارز بیشتر از کشور خواهیم بود. با چنین اتفاقی قیمت‌های سفر به خارج از کشور افزایش می‌یابد. در این صورت در شرایطی که کشور با مشکل تامین ارز برای کالاهای خود مواجه است، ارز زیادی از کشور خارج خواهد شد. در صورتی که اگر ایرلاین‌های داخلی به کار خود ادامه دهند، حداقل بخشی از هزینه‌ها به شرکت‌های داخلی می‌رسد و سبب رونق صنعت هوایی و اقتصاد کشور خواهد شد که با اعمال تحریم‌ها این پول به ایرلاین‌های خارجی رسیده و نتیجه آن رشد اقتصادی و اشتغال‌زایی برای کشورهای همسایه است.

حرمت‌اله رفیعی، درباره احتمال تحریم‌ ایرلاین‌های ایرانی گفت:

اگر بنا باشد که تحریم‌ها اجرایی و برجام برچیده شود، این موضوع طبیعی است که تحریم‌های سابق مجددا باز می‌گردند. آمریکا فشار خود را روی برخی از ایرلاین‌های ما وارد کرده تا آن‌ها را تحریم کند، ولی اینکه گفته می‌شود آلمان یکی از ایرلاین‌های ما را تحریم کرده، شایعه‌ای است که براساس اخبار یکی از سایت‌ها پخش شده است. در حال حاضر پرواز در مسیر آلمان برقرار بوده و تحریم برای هیچ کدام از ایرلاین‌های داخلی ما صورت نگرفته است.

وی همچنین درباره گفته‌های رئیس جمهور مبنی بر چهار میلیون دلاری که سالانه صرف ایرلاین‌های خارجی می‌شود، چنین تصریح کرد: چون من آدم سیاسی نبوده و عقل سیاسی ندارم، نمی‌توانم در مورد سخنان آقای رئیس جمهور اظهارنظر کنم اما شخصا آن را قبول ندارم و می‌دانم که در نهایت تحریم همه ایرلان‌های ما ممکن نخواهد بود. بنا به بعضی از دلایل همچون کمک به سوریه امکان دارد که برخی از ایرلاین‌ها تحریم‌ شوند. ولی دلیلی برای تحریم تمامی ایرلاین‌های ایران وجود ندارد.

رفیعی توضیح داد که در ایام لوسیزن بنا به شواهدی که موجود است، هواپیما‌ها خالی بوده و ناوگان هوایی ما پاسخگوی نیاز مردم است. با این تفاسیر اگر برای برجام اتفاقی بیفتد، ما دغدغه‌ این موضوع را که پول زیادی را به جیب ایرلاین‌های خارجی برود، نداریم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد:

اگر صحبت‌های رئیس جمهور مبنی بر هزینه ایرلاین‌های خارجی درست باشد، چرا در شرایط کنونی، ایرلاین‌های خارجی در حال ترک بازار ایران هستند؟ به این دلیل که بازار ایران برایشان صرف نمی‌کند. خیلی از ایرلاین‌ها بازار ایران را ترک کرده‌اند و این موضوع هیچ ربطی به برجام نداشته و مربوط به نوسانات ارزی بوده است.

رئیس انجمن صنفی دفاتر مسافرتی ایران در پایان گفت:

از نظر من آنچه برای ایرلاین‌ها مشکل‌زا خواهد بود، تهیه قطعات است که باید به هر طریقی تامین شود.

منبع عکس کاور:کجارو

مطالب مرتبط:

    منبع ilna
    برچسب‌ها هواپیما

    دیدگاه