موزه شیشه کورنینگ؛ جامع‌ترین موزه درباره شیشه (قسمت سوم)

نیکی قره گوزلویان
یکشنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۰
موزه شیشه کورنینگ؛ جامع‌ترین موزه درباره شیشه (قسمت سوم)

موزه شیشه کورنینگ در آمریکا، نه تنها دارای گالری‌های مختلف درباره شیشه است، بلکه فعالیت‌های جانبی با محوریت این ماده را نیز به همراه دارد.

موزه شیشه کورنینگ که در کشور آمریکا قرار دارد، با هدف آشنایی مردم و مخاطبان با تاریخ و هنر شیشه و شیشه‌گری، در سال ۱۹۵۱ افتتاح شده و امروزه به بزرگ‌ترین، مجهزترین و جامع‌ترین موزه درباره شیشه، تبدیل شده است. این موزه علاوه بر داشتن گالری‌های تاریخی و هنری با موضوع شیشه، برای بازدیدکنندگان این امکان را فراهم می‌سازد تا فرآیند ساخت شیشه را از نزدیک مشاهده کرده و در بخش فعالیت‌های موزه، شیشه‌های مورد نظر خود را نیز تولید کنند.

شیشه‌های مدرن

گالری شیشه‌های مدرن موزه کورنینگ، هنرهای تزئینی بین‌المللی، طراحی‌ها، شیشه‌های رنگ‌آمیزی شده و مجسمه‌های ساخته شده در طول سال‌های ۱۹۰۰ تا ۱۹۷۵ را به نمایش می‌گذارد.

پس از دهه ۱۹۰۰، هنرهای زیبا و طراحی در تمام بخش‌ها از جمله شیشه، دچار تحولات اساسی شد. در اواخر قرن ۱۹ میلادی، اکتشافاتی که توسط طراحان صورت گرفته بود و پیشرفت‌هایی که در صنعت رخ داده بود، تصورات مربوط به طراحی شیشه و استفاده از آن را به عنوان هنر، تغییر داد. در این دوره، فنون قدیمی شیشه‌گری بار دیگر احیا و تجربیات تازه با رنگ‌های جدید انجام شد. پیشرفت‌هایی از این دست، شیشه‌گران را به ابزاری مجهز کرد تا قرن جدید را با نوآوری در عرصه‌ شیشه‌، آغاز کنند. موزه کورنینگ در گالری شیشه‌های مدرن، به نمایش این قبیل آثار پرداخته است. همچنین، شیشه‌های آرت دکو که در فاصله بین دو جنگ جهانی و در اشکال شیشه‌های توخالی، مجسمه و تزئینات ساخته شده بود نیز، در این بخش از موزه قابل مشاهده است.

موزه شیشه کورنینگ

پس از سال ۱۹۴۵ میلادی، سبک‌های مختلف در هنر، معماری و هنرهای تزئینی، حتی بیش از پیش جهانی شدند. تنوع سبک‌های هنری و سلیقه‌های تازه در طراحی این دوره، نشان دهنده طیف وسیع هنر شیشه‌گری پس از جنگ بود. این طیف دربرگیرنده شیشه‌های تجاری با تولید انبوه و شیشه‌هایی در تولید محدود از هنرمندان مختلف از جمله پابلو پیکاسو و ژان کوکتو بود.

گالری شیشه معاصر

این گالری که در سال ۲۰۱۵ افتتاح شده، بزرگ‌ترین فضایی است که تاکنون به نمایش هنر معاصر شیشه‌گری و شیشه‌هایی با طراحی‌های معاصر، اختصاص یافته است. نورپردازی‌های پیشرفته این بخش، امکان مشاهده آثار شیشه‌ای را در بهترین حالت خود، برای بازدیدکنندگان مهیا کرده است.

گالری شیشه معاصر، بیش از ۷۰ اثر از مجموعه دائمی موزه به همراه محصولات اخیر و آثاری در ابعاد بزرگ را که تا پیش از این دیده نشدند، به نمایش گذاشته است.

گالری فردریک کاردر

این گالری که به آثار هنرمند انگلیسی، فردریک کاردر (۱۸۶۳ تا ۱۹۶۳) اختصاص دارد، نمایش‌دهنده آثاری است که طی ۳۰ سال نظارت او بر ساخت هنری و صنعتی شیشه‌های کارخانه کورنینگ، تهیه شده است. علاوه بر آن، این بخش دارای آثار این هنرمند از سال‌های ۱۸۸۰ (آثار اولیه) تا ۱۹۵۰ نیز هست.

در مجموع، موزه شیشه کورنینگ دارای بخش‌هایی است که در آن، به صورت چرخشی، آثاری از هنرمندان شیشه‌گر سرتاسر دنیا به نمایش درآمده و در معرض عموم قرار می‌گیرند.

مرکز خلاقیت

در مرکز خلاقیت موزه شیشه کورنینگ، بازدیدکنندگان می‌توانندنحوه دگرگونی دنیا توسط شیشه را مشاهده نمایند.. بخش‌های مختلف این موزه به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد تا با تعامل با اشیا، نه تنها نور و شیشه را خم کنید، بلکه تخیلات خود را نیز گسترش دهید. سه گالری مجزا، مرکز خلاقیت موزه شیشه کورنینگ را تشکیل می‌دهند. همچنین در این مجموعه، بازدیدکنندگان با مخترعانی آشنا می‌شوند که ایده‌، بینش سخت‌گیرانه، کار سخت و گاهی وقت‌ها نیز خوش شانسی، باعث شده تا محصول نهایی آنها، دنیا را تغییر دهد.

گالری عدسی‌ها

یکی از ویژگی‌های جذاب شیشه، نحوه کار آن با نور است. داستان‌عدسی‌ها به ما می‌گوید که از تلسکوپ‌های اولیه تا فیبرهای نوری اخیر، مخترعان چگونه توانسته‌اند نور را دستکاری کنند. در گالری عدسی‌ها، بازدیدکنندگان با مخترعانی آشنا می‌شوند که افق‌های جهان را به روی ما گشوده و سفر را برای ما امن‌تر کرده‌اند.

علاوه بر آن، نخستین صفحه معروف ۵ متری که برای تلسکوپ هیل در کوه‌های پالومار ریخته‌گری شده بود، در مرکز این گالری قرار دارد. تفاوت تلسکوپ‌های شکستی و تلسکوپ‌های بازتابی و همچنین نمای موزه کورنینگ از یک پیروسکوپ، از دیگر مباحث آموزشی این بخش است.

موزه شیشه کورنینگ

گالری شیشه‌های توخالی

این گالری که به انواع و اقسام شیشه‌های توخالی، جهت نگهداری از ماده‌های مختلف مانند، مواد روزانه، ماده‌های الکترونیکی و ظروفی که در مقابل گرما و مواد شیمیایی مقاوم هستند، اختصاص دارد. شیشه به عنوان ماده‌ای ایده‌آل برای نگهداری از مواد، مدت زمانی طولانی مورد توجه بوده، که یکی از علل این امر، خلا‌پذیری شیشه، در کنار عدم تغییر مزه خوراکی‌ها است. جالب است بدانید تا اواخر قرن ۱۹، شیشه‌ها و ظروف مربا به وسیله دست ساخته می‌شدند.

در این بخش از موزه شیشه کورنینگ، بازدیدکنندگان می‌توانند با قهرمان بی‌ قید و شرطی که صنعت شیشه را در جهت مکانیزیسون قرار داد، آشنا شوند. علاوه بر آن، آنها متوجه خواهند شد که چگونه جستجو کردن برای ساخت یک دماسنج دقیق، منجر به کشف شیشه مقاوم در برابر حرارت شد. همچنین، آشنایی با زنی خانه‌دار، مشخص می‌کند که چگونه شکستن یک ظرف غذاخوری‌، منجر به ساخت شیشه پیرکس شد.

بازدیدکنندگان در این بخش نه تنها می‌توانند با شیشه به آزمایش‌های شیمیایی بپردازند، بلکه می‌آموزند که شیفتگی دانشمندان به کریستال‌ها، این دشمن شیشه‌گران، چگونه به ساخت شیشه‌های نشکنی که در مقابل نور واکنش می‌دهند، انجامید.

گالری شیشه‌های توخالی دارای هر نوع شیشه‌، از حباب لامپ گرفته تا صفحه تلویزیون، عایق‌های فایبرگلاس و کلاهک مخروطی موشک است و علاقه‌مندان را با دنیای جدیدی از شیشه آشنا می‌کند.

موزه شیشه کورنینگ

گالری پنجره‌ها

گالری پنجره‌ها، به داستان مبارزه هر روزه برای ساخت یک پنجره به ظاهر ساده می‌پردازد. داستانی که از ۱۰۰ سال پیش و ساخت صفحات شیشه‌ای دست‌ساز آغاز شده و به شیشه‌های با کیفیت و دوجداره امروز، در تولید انبوه رسیده است. پنجره‌ای که به نظر ما، قطعه تخت و ساده از یک شیشه به نظر می‌رسد، در گذشته به سادگی تهیه نمی‌شده است.

اما چگونه پنجره از یک کالای گران و تجملی، به کالایی روزمره و ارزان قیمت تحول یافت؟ در این بخش از موزه، بازدیدکنندگان می‌توانند با مخترعانی آشنا شوند که تلاش هر روزه آنها برای ساخت شیشه‌های بزرگ‌تر، تخت‌تر و هموارتر، این امکان را فراهم کرده است. آنها همچنین با روش‌های نوآورانه‌ای که این نوابغ برای ایجاد شیشه‌های مسطح استفاده می‌کرده‌اند، نیز آشنا می‌شوند.

اما شیشه‌های بزرگتر و بیشتر به معنای شیشه‌های بیشتری برای شکستن هستند، در این بخش از موزه کورنینگ، علاقه‌مندان همچنین متوجه خواهند شد که شیشه‌های نشکن جلوی اتومبیل، شیشه درها و شیشه‌های نمای خارجی ساختمان‌ها، چگونه «نشکن» می‌شوند. علاوه بر آن، در این بخش بازدیدکنندگان می‌توانند شیشه حرارت دیده را آزمایش کرده، و اگر جرات داشته باشند، در حالی که ویدئویی از نحوه شکستن شیشه مشاهده می‌کنند، روی زمینی شیشه‌ای می‌ایستند.

موزه شیشه کورنینگ

فعالیت‌های موزه

نمایش کار با شیشه داغ

نمایش کار با شیشه داغ، با توضیحات همزمان شیشه‌گران در مورد کار و به صورت زنده، همه روزه در موزه شیشه کورنینگ انجام می‌شود. هر نمایش در این بخش میانگین ۳۰ دقیقه به طول می‌انجامد، که برای نمایش‌های مختلف ممکن است کمی متفاوت باشد.

موزه شیشه کورنینگ

در این بخش، ‌بازدیدکنندگان مشاهده خواهند کرد که استادکاران شیشه‌گری، چگونه گوی‌های شیشه‌ای از شیشه مذاب را در سر لوله دم قرار داده و با مهارت خاص خود، آنها را به ظروف توخالی، حباب یا مجسمه تبدیل می‌کنند. همزمان با این فرآیند، یک سخنگو درباره نحوه کار توضیح داده و دوربین‌هایی در دمای ۲ هزار و ۳۰۰ درجه فارنهایت، اجازه نمی‌دهند که شما حتی بخش کوچکی از نمایش را از دست دهید. مشاهده این نمایش، به شما دیدی از نحوه کار منحصر بفرد، ماهرانه و هنرمندانه شیشه‌گری ارائه می‌دهد.

این نمایش‌ها به دسته‌های زیر تقسیم‌‌بندی می‌شوند:

  • نمایش کار با شیشه داغ در موزه
  • نمایش کار با شیشه داغ که با استفاده از وسایل و تجهیزات پیشرفته، به صورت سیار به مکان‌های مختلف برده می‌شود.
  • نمایشکار با شیشه داغ در بخش دیگری به نام گلس‌برگ (Glassbarge)
  • نمایش نحوه کار با مشعل شیشه‌گری
  • نمایش نحوه کار فیبر نوری
  • نمایش چرایی و چگونگی شکست شیشه

فعالیت‌های تعاملی با موزه

طراحی از شما، ساخت از ما

در این بخش، بازدیدکنندگان علاقه‌مند به کار موزه، از هر گروه سنی، می‌توانند طرح‌های مورد نظر خود را بر روی کاغذ کشیده و با پرداخت هزینه، نمونه ساخته شده آن را با جنس شیشه، تحویل گیرند. همچنین، طراحی‌های منتخب به صورت زنده در معرض دید بازدیدکنندگان ساخته خواهد شد. این بخش از موزه تنها در دسترس بازدیدکنندگان از موزه شیشه کورنینگ بوده و علاوه بر نپذیرفتن درخواست‌های آنلاین، طرح هیچ گونه سلاحی را نیز تولید نخواهد کرد.

شیشه مورد علاقه خود را بسازید

بازدیدکنندگان با استفاده از امکانات این بخش، می‌توانند در کارگاه‌های ۲۰ تا ۴۰ دقیقه‌ای شیشه‌گری شرکت کرده، و در هر گروه سنی، کار با شیشه داغ، کار با مشعل شیشه‌گری، سندبلاست و ... را به صورت شخصی تجربه نمایند. این فعالیت مجهز به لوازم امنیتی بوده و در صورت فعالیت کودکان، حضور والدین یا سرپرست بخش نیز ضروری است.

موزه شیشه کورنینگ

کتابخانه موزه شیشه کورنینگ

کتابخانه موزه شیشه کورنینگ، بهترین و جامع‌ترین کتابخانه در مورد تاریخ و هنر شیشه و شیشه‌گری است. یکی از اهداف این کتابخانه، جمع‌آوری هر کتابی، در هر شکل و زبانی با موضوع شیشه است.

موزه شیشه کورنینگ

 منبع عکس: گوگل مپ و سایت موزه شیشه کورنینگ

دیدگاه