شگفت انگیزترین پروازهای بالونی جهان

رضا اردو
جمعه، ۳۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۰
شگفت انگیزترین پروازهای بالونی جهان

سفر با بالون از آنگونه سفرهایی است که هنوز جایگزینی برایش نیامده است. این نوع سفر در برخی نقاط جهان بیشتر توصیه می‌شود.

پروازی آرام بر فراز مکان‌های جدید تجربه‌ای بی‌نظیر است که بهترین چشم‌انداز را برای شخص به ارمغان می‌آورد. سفر با بالون هوای گرم فرازهای جدیدی از سیر و سیاحت را پیش چشم مسافر می‌گذارد. در این میان برخی نقاط جهان انگار برای سفرهای بالونی مناسب‌تر هستند که در ادامه معرفی می‌شوند.

البوکرکی، نیو مکزیکو

در اوایل پاییز هر سال، در شهر کوچک البوکرکی نیو مکزیکو بزرگ‌ترین جشنواره‌ی بالون‌های هوای گرم جهان برگزار می‌شود. طی این جشنواره‌ی ۹ روزه، بیش از ۵۰۰ بالون در اوج‌گیری با هم مسابقه می‌دهند. البته به جز در جشنواره، در طول سال نیز تورهای بالون‌سواری برای مسافران فراهم است.

بالون

جشنواره بالون‌های هوای گرم جهان، البوکرکی نیو مکزیکو

گورم، ترکیه

بالون‌سواری در هنگام طلوع آفتاب به خودی خود حسی جادویی دارد اما وقتی این پرواز بر فراز دودکش‌های جن کاپادوکیه باشد جادویی‌تر هم خواهد شد. شکل منحصر به فرد صخره‌ها و غارهای گورم در ترکیه این نقطه از جهان را به یکی از نمادین‌ترین مقاصد برای بالون‌سواری تبدیل کرده است. آسمان صبح این منطقه هر روز با صدها بالون پوشیده می‌شود و حس غریبی را به وجود می‌آورد.

بالون

گورم، منطقه‌ای از کاپادوکیه در مرکز ترکیه

سرنگتی، تانزانیا

گشت و گذار با جیپ در پارک ملی سرنگتی تانزانیا امری معمول است که مسافران انجام می‌دهند، اما برای دیدن پارک ملی گزینه‌ی هوایی نیز وجود دارد. بالون‌سواری بر فراز پارک سرنگتی چشم‌انداز کاملی از آنجا و تمام حیوانات وحشی آن به دست می‌دهد.

بالون

پارک ملی سرنگتی به خاطر حیوانات وحشی متعددش معروف است و قدیمی‌ترین پارک ملی تانزانیا به حساب می‌آید

باگان، میانمار

حس گشت و گذار در میان جنگل‌ها و معابد محوطه‌ی باستانی باگان حسی شگفت‌انگیز است، اما اگر این مجموعه را از فراز آسمان ببینید اعجاب‌آمیزتر نیز می‌شود. در این سفر هوایی، بالون از میان مه غلیظ باگان می‌گذرد و از روی معابد و دریاچه‌ی اینل گذر می‌کند.

بالون

پادشاهی پاگان (از قرن نهم تا سیزدهم میلادی) کشور میانمار را متحد کرد و باگان پایتختش بود

قطب شمال

امکان بالون‌سواری حتی در قطب شمال نیز وجود دارد. به جز تورهای قایق‌سواری و دیدار از حیات وحش قطب شمال، تور بالون‌سواری نیز در این نقطه از جهان فراهم شده است (البته اگر هوا اجازه دهد) تا مسافر بتواند دید مناسبی نسبت به محیط داشته باشد.

بالون

بالون در قطب شمال

دره ناپا، کالیفرنیا

پرواز بر فراز تپه‌ها و تاکستان‌های منطقه‌ی ناپای کالیفرنیا بسیار روح‌بخش است. تورهایی برای این کار وجود دارد تا سفر را به یادماندنی‌تر کند.

بالون

دره ناپا، در شمال سان فرانسیسکو، به خاطر تاکستان‌هایش معروف است

شاتودکس، سوئیس

شاتودکس (Château d’Oex) سوئیس مکانی معروف برای بالون‌سواران است. اولین تور جهانی بالون در سال ۱۹۹۹ در این منطقه برگزار شد. در دی ماه هر سال، این منطقه‌ی پوشیده از برف میزبان جشنواره‌ی جهانی پرواز با بالون هوای گرم می‌شود. بالون‌های رنگارنگ در این فستیوال شرکت می‌کنند و در کنارش هم افرادی به اسکی کردن در ارتفاعات آلپ می‌پردازند.

بالون

شاتودکس مکانی معروف برای ماجراجویی هم در زمستان و هم در تابستان است

اقصر، مصر

شناور شدن بر فراز معابد و آرامگاه‌های مصریان باستان حس گم شدن در زمان را به مسافر القا می‌کند. در تورهای بالون‌سواری صبحگاهی در منطقه‌ی اقصر، مسافران از ورای کویرهای بی‌پایان و حاشیه‌های سرسبز نیل می‌گذرند.

بالون

محوطه‌ باستانی اقصر مصر را اغلب بزرگ‌ترین موزه‌ی فضای باز جهان می‌نامند

لچوورث، نیویورک

بالون‌سواری در لچوورت نیویورک یعنی گذر کردن از روی رودخانه‌ها، تنگه‌ها، جنگل‌های پرپشت و آبشارهای عظیم.

بالون

پرواز بالون‌ها بر فراز پارک لچوورث

استکهلم، سوئد

یکی از نکات جالب درباره‌ی استکهلم این است که، برخلاف دیگر شهرها، بالون‌هایش در داخل شهر نیز پرواز می‌کنند. بنابراین می‌توان در استکهلم سوار بر بالون تمام مناطق تاریخی و مدرنش را یکجا دید.

بالون

بالون‌سواری یکی از مشهورترین سرگرمی‌های استکهلم است

بیابان سونورا، آریزونا

بالون‌های بیابان سونورا هم‌زمان با آفتاب آتشین صحرا اوج می‌گیرند و خیلی بیشتر از اتومبیل‌ها در دل کویر پیش می‌روند.

بالون

بیابان سونورا بخش بزرگی از جنوب غرب ایالات متحده و شمال غرب مکزیک را پوشش داده است

وادی رم، اردن

در حالت عادی بیش از یک روز لازم است تا مسافر بتواند مناظر وادی رم را ببیند، اما بالون‌سواری بر فراز آن کار را آسان می‌کند. در تورهای بالون وادی رم، مسافران شب را درون چادرهای بدوی و زیر آسمان پرستاره می‌گذرانند. سپس در صبحگاه با بالون پرواز کرده و چشم‌انداز کاملی از ریگ‌های روان و صخره‌های یکی از ارزشمندترین مکان‌های اردن به دست می‌آورند.

بالون

وادی رم محل فیلمبرداری تعدادی از فیلم‌های علمی-تخیلی بوده است

تئوتیئواکان، مکزیک

شهر باستانی تئوتیئواکان در آمریکای مرکزی از هر زاویه‌ای که نگریسته شود شگفت‌انگیز است، اما اگر از ورای بالون دیده شود چشم‌انداز بدیعی به دست می‌دهد. با پرواز روی تئوتیئواکان می‌توان به وسعت و طراحی عجیب این میراث جهانی پی برد. بالون‌سواری بر فراز این شهر باستانی بهترین راه برای دوری از شلوغی و تصور کردن شمای کلی شهری دوهزارساله است.

بالون

برخی از قابل توجه‌ترین هرم‌های آمریکای مرکزی در تئوتیئواکان قرار دارند

توسکانی، ایتالیا

این منطقه‌ی دوست‌داشتنی در ایتالیا وقتی از بالا نگریسته شود رویایی‌تر هم می‌شود. صبحانه‌ای توسکانیایی (نان محلی، روغن زیتون و پنیر تازه) و پرواز بر فراز زمین‌های کشاورزی و تپه‌ها و قلعه‌های قرون وسطایی را تصور کنید؛ این‌ها مواردی هستند که مسافر در تور بالون توسکانی تجربه می‌کند.

بالون

توسکانی، ایتالیا

پارک سیتی، یوتا

بالون‌سواری در پارک سیتی یوتا یکی از مهم‌ترین دلایل سفر مسافران در تابستان به آن منطقه است. ارتفاعات این منطقه در زمستان محل اسکی سواری می‌شود، اما در تابستان چشم‌اندازهای زیبایی به خود می‌گیرند.

بالون

پارک سیتی، یوتا

دره یارا، استرالیا

دیدن دره‌ی یارا از آسمان تجربه‌ای فراموش‌ناشدنی است. این دره در فاصله‌ی یک‌ساعته از ملبورن قرار دارد.

بالون

دره یارا، استرالیا

سسوسولی، نامیبیا

در شن‌های سرخ صحرای نامیب نمی‌توان به راحتی پیاده‌روی کرد. صحرای نامیب بلندترین ریگ‌های جهان را دارد که با بالون می‌توان به راحتی آن‌ها را مشاهده نمود.

بالون

سسوسولی گستره‌ای از خاک رس و نمک در بخش جنوبی صحرای نامیب است

دره لوار، فرانسه

با بالون‌سواری بر فراز دره‌ی لوار می‌توان قلعه‌ها، تاکستان‌ها و باغ‌های امتداد رودخانه‌ی لوار را در یک روز دید.

بالون

دره لوار مرکزی به خاطر بافت تاریخی و معماری‌اش در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است

چهار رویداد دیگر برای دوستداران بالون:

برای آن دسته از افرادی که از ارتفاع می‌ترسند (یا حداقل آمادگی هیجان را ندارند)، این جشنواره‌ها بهترین گزینه برای تماشا کردن هستند.

ایندیانولا، آیووا

در مرداد هر سال، ایندیانولا جشنواره‌ای ۹روزه برگزار می‌کند. بیش از صد بالون، در حالی که روی زمین کنسرت برگزار می‌شود، از روی مزارع ذرت پرواز می‌کنند. علاقه‌مندان می‌توانند از موزه‌ی بالون و سالن مشاهیر بالون‌سواری آمریکا، که هر دو خانه‌ی ایندیانولا نامیده می‌شوند، نیز دیدن کنند.

بالون

جشنواره ملی بالون کلاسیک در ایندیانولا، آیووا

بریستول، انگلستان

مسافرانی که در مردادماه به لیک دیستریکت انگلستان می‌روند، نباید جشنواره‌ی بین‌المللی بالون بریستول را از دست دهند. این جشنواره، که در آخر هفته برگزار می‌شود، بزرگ‌ترین رویداد بالونی انگلستان است که با برنامه‌های سرگرم‌کننده و رایگان اوقات خوشی را برای خانواده‌ها فراهم می‌آورد.

بالون

جشنواره جهانی بالون بریستول

سن-ژان-سور-ریشولیو، کبک

در میانه‌ی تابستان هر سال، جشنواره‌ای یک‌هفته‌ای در خارج از شهر مونترآل برگزار می‌شود. این رویداد بالونی با نورپردازی شبانه، پروازهای گروهی، برنامه‌هایی برای کودکان و اجراهای محلی همراه است.

بالون

فستیوال جهانی بالون سن-ژان-سور-ریشولیو

رینو، نوادا

شهریور هر سال در پارک رانکو سان رافائل (Rancho San Rafael) هیجان‌انگیزترین رویداد بالونی نوادا برگزار می‌شود. مسابقه‌ی بالونی رینو امروزه بزرگ‌ترین رویداد رایگان بالون‌سواری به حساب می‌آید.

بالون

مسابقات بزرگ بالون رینو

منبع afar

دیدگاه