قنات تاریخی نبادان، ناجی سرو ابرکوه

زهرا  آذرنیوش
چهار شنبه، ۲۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۵
 قنات تاریخی نبادان، ناجی سرو ابرکوه

تداوم حیات سرو ابرکوه که با قدمت بسیار زیاد در آستانه خشک شدن است، در گرو بقای قنات تاریخی نبادان است.

قنات نبادان از قناتهای تاریخی و باستانی کهن‌شهر تاریخی ابرکوه است که تا چندماه پیش جاری و قابل استفاده بوده است. سید مصطفی فاطمی، مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد، در این مورد گفت:

متاسفانه با مجوز آب منطقه‌ای و جهاد کشاورزی، فوتی قنات، اعلام شده و بدون اطلاع اداره کل میراث فرهنگی استان، مجوز حفر یک حلقه چاه به جای قنات صادر شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد گفت:

این اداره کل با مطلع شدن از این موضوع، فورا نامه‌ای برای جلوگیری و توقف عملیات حفر چاه به اداره آب منطقه‌ای ارسال و خواستار توقف فوری حفر چاه شد.

وی در این زمینه افزود:

اداره آب منطقه‌ای ضمن طرح موضوع کاهش فاحش آبدهی قنات مذکور و رعایت حریم منابع آبی مجاور، با اشاره به حفظ ساختمان و سازه قنات به صورت تاریخی و استفاده از راهرو آن برای انتقال آب چاه به جای قنات به اراضی کشاورزی، انجام این امر را برای حفظ سرو کهن ابرکوه و اراضی قنات نبادان حائز اهمیت دانست.

وی اشاره کرد که اگر چاه به جای قنات حفر نشود، آبی برای اراضی قدیم نبادان نمی‌ماند و حفر چاه را به جای قنات، عاملی برای جلوگیری از خشک شدن سرو کهن ابرکوه دانسته شده است. وی همچنین اذعان کرد، با توجه به اینکه این قنات تاریخی، طبق شواهد موجود قبل از حفر این چاه دارای آب بوده و همچنین این قنات و سرو تاریخی در فهرست ثبت آثار ملی کشور رسیده است، هرگونه دخل و تصرف در عرصه و حریم آنها بدون مجوز سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ممنوع است.

مدیرکل میراث فرهنگی یزد در ادامه گفت:

این موضوع هم‌اکنون از سوی واحد حقوقی این اداره کل در حال پیگیری است.

قنات نبادان یکی از قنات‌های تاریخی شهرستان ابرکوه بوده و به‌عنوان آبشخور اصلی سرو تاریخی ابرکوه در مسیر خود از چهار آسیاب، یک سرداب، یک یخچال و باغات و منازل بی‌شماری عبور می‌کند و محله‌ای نیز به نام این قنات در شهر ابرکوه شهرت یافته است. نام این قنات از ماه آبان گرفته شده و نام اصلی آن «نوآبان» است که در گفتمان محلی نبادان خوانده می‌شود. این قنات دارای جاذبه‌های گردشگری بسیاری است، قسمتی از این قنات که به‌صورت تونل زیرزمینی درآمده در نزد گردشگران خارجی جذاب بوده و به شهر زیرزمینی یا شهر لی‌لی پودی معروف است.

منبع عکس کاور: ایرنا

 

مطالب مرتبط:

    منبع chtn

    دیدگاه