یونسکو به باغ عباس آباد کارت زرد داد

زهرا  آذرنیوش
چهار شنبه، ۲۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۵
یونسکو به باغ عباس آباد کارت زرد داد

یونسکو، به‌دلیل ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم باغ عباس‌آباد، به این اثر تاریخی و طبیعی کارت زرد داد.

مجموعه تاریخی باغ‌های عباس‌آباد به مساحت ۵۰۰ هکتار در ۹ کیلومتری شهرستان بهشهر و در دامنه رشته‌کوه‌های البرز یکی از ۹ باغ ایرانی است که در قالب پرونده‌ زنجیره‌‌ای باغ‌های ایرانی در سال ۱۳۹۰ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

باغ عباس‌آباد، در سال‌های اخیر دچار خشکسالی شد و این خشکسالی تهدیدکننده موجودیت باغ و سبب نابودی آن شد. با وجود اینکه حال باغ عباس‌آباد خوب نبود، یونسکو هم به آن کارت زرد داد تا نمکی بر جراحت آسیب آن باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگی استان مازندران این خبر را تایید کرده و گفت:

علت دریافت کارت زرد مجموعه عباس‌آباد بهشهر، ساخت و سازها در قالب خدمات گردشگری در عرصه و حریم این مجموعه بوده است.

سیف‌الله فرزانه تاکید کرد، در گذشته مدیریت محلی بدون اجازه سازمان میراث فرهنگی، کارگروه گردشگری مستقل و محلی تشکیل داده و اقدام به صدور مجوز برای ساخت رستوران، فروشگاه و دیگر سازه‌های خدماتی کرد که خلاف مقررات میراثی بود.

وی در ادامه گفت:

دریافت کارت زرد از سوی یونسکو زنگ خطر برای مجموعه تاریخی باغ عباس‌آباد است که در صورت تمکین نکردن از ضوابط و مقررات میراثی امکان خروج آن از فهرست آثار ثبت جهانی است.

فرزانه عدم توجه مسئولان گذشته و همچنین دستگاه‌ها و مسئولان دخیل به ارزش و مقررات آثار میراثی را مسئول رخ دادن چنین واقعه‌ای دانست. در صورت خروج باغ تاریخی عباس‌آباد از فهرست میراث جهانی، نه‌تنها منجر به از دست رفتن اعتبار جهانی این باغ می‌شود، بلکه بسیاری از اعتبارات، خدمات و مشاوره‌های کارشناسی، مرمتی و اعتبارات مالی جهانی برای حفظ و احیا را نیز از دست خواهد داد.

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران گفت:

در حال حاضر برای برطرف شدن کارت زرد سازمان جهانی یونسکو، جلسه فوری با دستگاه‌های مرتبط همچون آب منطقه‌ای، محیط زیست، منابع طبیعی و همچنین فرمانداری شهرستان بهشهر برگزار شد که در نتیجه منجر به تدوین کتابچه خدمات مشترک شد تا به مرور ساخت و سازهای اطراف باغ تخریب و برچیده شوند.

گفتنی است که این تنها خطری نیست که تاکنون باغ تاریخی عباس‌آباد را تهدید کرده است و سال گذشته نیز تغییر کاربری و ساخت‌وساز غیرمجاز در بخشی از حریم باغ جهانی عباس‌آباد بهشهر مازندران پس از طرح شدن در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی هنوز در کش و قوس چراها و چه می‌شود ناشی از عدم هماهنگی‌ها بلاتکلیف و معلق ماند.

اراضی جنگلی عباس‌آباد متعلق به سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و جزو منابع طبیعی و ملی ایران است و این نهاد، زمین مورد نظر را در سال‌های بعد از انقلاب برای احداث زندان در اختیار سازمان زندان‌ها و قوه قضاییه قرار داد.

در حال حاضر باغ تاریخی عباس‌آباد دارای ۱۳۴ هکتار عرصه و یک‌هزار و ۵۷۰ هکتار حریم است. این مجموعه که شامل سد، مخزن و دریاچه سد، گل‌باغ، کاخ، حمام، آسیاب آبی و ۲ برج آجری است به دستور شاه عباس اول صفوی در سال‌های ۱۰۲۰ و ۱۰۲۱ هجری قمری در محلی که پیشتر «خرگوران» نام داشت ساخته شد. این باغ در حال حاضر مهم‌ترین باغ غیرکویری ایران است.

مطالب مرتبط:

    منبع irna
    برچسب‌ها یونسکو

    دیدگاه