استان فیتسانولوک در یک نگاه

صنم وفقی
پنجشنبه، ۲۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۰
استان فیتسانولوک در یک نگاه

استان فیتسانولوک در نواحی مرکزی تایلند قرار دارد و از دیدنی‌های آن می‌توان به معبد پرا سی راتانا، موزه قومی استوار تاوی و پارک ملی پو هین رونگ کلا اشاره کرد.

استان فیتسانولوک (Phitsanulok Province) از استان‌های تایلند، واقع در قاره آسیا است. با قرارگیری در مرکزی کشور، این استان از شمال با استان‌های سوکوتای و اوتارادیت، از شرق با استان‌های لوئی و پتچابون، از جنوب با استان‌های پیچیت و کامپانگ پت و از شمال شرقی با کشور لائوس مرز مشترک دارد. مرکز استان نیز، شهر فیتسانولوک است.

مساحت استان فیتسانولوک ۱۰ هزار و ۸۱۵ کیلومتر مربع و جمعیت آن اندکی بیشتر از ۸۵۱ هزار نفر برآورد می‌شود. دین اکثر ساکنان را بودیسم تشکیل می‌دهد و بعد از آن اسلام با حدود ۱.۵٪، مسیحیت با بیش از ۱٪ و هندویسم با زیر ۰.۵٪ قرار گرفته‌اند. زبان مردم استان فیتسانولوک تایلندی است.

زمین‌هایی که استان فیتسانولوک امروزی را شکل داده‌اند، از عصر سنگ سکونتگا‌ه‌ انسان‌ها بوده‌اند. اولین اسناد مرتبط با استان کنونی متعلق به قرن ۱۱ میلادی است. شهر فیتسانولوک، یکی از شهرهای کوچک و استراتژیک امپراتوری خمر به‌شمار می‌رفت که از آن با نام سونگ خاو یاد می‌کردند. در دوره امپراتوری سوخوتای، فیتسانولوک به شهری مهم تبدیل شد و چندین معبد بزرگ را در آن پایه‌گذاری کردند. فیتسانولوک به مدت ۲۵ سال، پایتخت امپراتوری آیوتایا بود. امروزه این استان به مرکز ارزشمند کشاورزی تایلند تبدیل شده است و از آن با نام سبد نان تایلند یاد می‌شود. 

استان فیتسانولوک

استان فیتسانولوک مانند دیگر استان‌های تایلند تحت حکومت مرکزی اداره می‌شود. حکومت تایلند، پادشاهی مشروطه به‌شمار می‌رود و از سه قوه جداگانه قضاییه، مقننه و مجریه تشکیل می‌شود. با مقام نسبتا تشریفاتی پادشاه، سران ارتش در راس حکومت قرار دارند و نوعی نظام دیکتاتوری بر تایلند حاکم است.

آب‌ و هوای استان فیتسانولوک استوایی است و در تابستان بیشتر از فصول سردتر بارندگی صورت می‌گیرد. متوسط دمای هوا در طول سال حدود ۲۵ درجه سانتی‌گراد و میانگین بارش سالانه باران، حدود ۱۲۰۰ میلی‌متر برآورد می‌شود.

استان فیتسانولوک

فرودگاه فیتسانولوک (Phitsanulok Airport)در جنوب شهر فیتسانولوک، مرکز استان قرار دارد و در آن سه پرواز به مقصد بانکوک برقرار است. ایستگاه اصلی قطار نیز در همین شهر، قطارهایی به مقاصد ناخون ساوان، چیانگ مای، لبپوری و بانکوک دارد. اتوبوس‌های عمومی، تاکسی‌، توک‌توک، سونگتائو و موتورهای اجاره‌ای از گزینه‌های ممکن برای جابجایی‌های درون‌شهری هستند.

سوسیس‌های سوپاترا، جارو‌های بان نا چان، سس ماهی بانگ راکام، پارچه‌های دستباف، آجیل شیرین و موز خشک‌شده از سوغاتی‌های استان فیتسانولوک به‌شمار می‌روند. شما برای خرید می‌توانید به بازار شبانه فیتسانولوک (Phitsanulok Night Bazaar) مراجعه کنید.

استان فیتسانولوک

از مهم‌ترین دیدنی‌های استان فیتسانولوک می‌توان به معبد پرا سی راتانا (Phra si Ratana Temple)، موزه قومی استوار تاوی (Sergeant Major Thawee Folk Museum)، پارک ملی پو هین رونگ کلا (Phu Hin Rong Kla National Park)، معبد نانگ پایا (Nang Phaya Temple) و کارگاه ریخته‌ گری مجسمه بودای بوراناتای (Buranathai Buddha Casting Foundry) اشاره کرد.

گالری عکس‌های استان فیتسانولوک

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه