موزه جنگ پاریس؛ بازدید از تاریخ ارتش فرانسه (قسمت اول)

نیکی قره گوزلویان
یکشنبه، ۲۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۰
موزه جنگ پاریس؛ بازدید از تاریخ ارتش فرانسه (قسمت اول)

موزه جنگ فرانسه، دید گسترده‌ای از تاریخ ارتش این کشور، انواع سلاح‌های جنگی و لحظات نظامی و تاریخی حساس، را به مخاطبان خود عرضه می‌کند.

موزه جنگ فرانسه یا موزه ارتش پاریس، که در مرکز هتل National des Invalides (بیمارستان جانبازان جنگی) و در کنار رودخانه سن قرار دارد، دارای تعداد زیادی آثار نمادین و مهم است. این موزه در سال ۱۹۰۵ و زمانی افتتاح شد که دو موزه توپخانه و موزه تاریخ ارتش با یکدیگر ادغام شده و موزه فعلی را تشکیل دادند. موزه جنگ فرانسه دارای برخی از معتبرترین مجموعه‌های جهان شامل سلاح‌های قدیمی و زره‌پوش‌ها (سومین موزه بزرگ دنیا در این زمینه)، مدل‌های کوچک توپخانه‌ (منحصر به فرد در جهان) و مجموعه‌ای بی‌نظیر از آثار قرن نوزدهم متعلق به ناپلئون بناپارت و مارشال‌های مخصوص امپراطوری او است.

موزه ارتش پاریس

تاریخچه

لوئیس چهاردهم در تاریخ ۲۴ نوامبر ۱۶۷۰، دستور ساخت مکانی را به‌عنوان خانه‌ و بیمارستانی برای سربازان سالخورده و بیمار صادر کرد. در واقع، نام این مکان هتل National des Invalides بود که کوتاه شده «بیمارستان افراد ناتوان» است. معمار این مکان لیبرال بروئنت (Liberal Bruant)، مکانی را در دشت حومه ای Grenelle در نظر گرفت و کار ساخت این مجموعه را در سال ۱۶۷۶ به پایان رساند. در آن زمان، این مکان دارای ۱۵ حیاط بود که بزرگ‌ترین آن‌ها با نام «حیاط افتخار» برای برگزاری تشریفات نظامی مورد استفاده قرار می‌گرفت. پس از مدتی، به نظر رسید که سربازان داخل این ساختمان نیازمند کلیسا هستند، به همین منظور، ژول هاردوین منسار در ساخت کلیسا به بروئنت کمک کرد، هرچند ساختمان آن در سال ۱۶۷۹ و پس از مرگ معمار تکمیل شد.

موزه ارتش پاریس

کمی پس از آن که کلیسا کامل شد، لوئیس چهاردهم دستور داد تا منسار کلیسایی مجزا، خصوصی و سلطنتی نیز برای این مجموعه در نظر گیرد. این کلیسای جدید که گنبدی بسیار شاخص دارد، در سال ۱۷۰۸ به پایان رسید.

ویژگی‌های موقعیتی و شاخص این ساختمان، آن را به مکانی مهم و تاثیرگذار در بسیاری از رویدادهای تاریخ فرانسه تبدیل کرده است. در تاریخ ۱۴ جولای ۱۷۸۹، این مکان مورد حمله شورشگران پاریسی قرار گرفت که سلاح‌ها و توپ‌های آن را به غارت بردند و برای حمله به باستیل در همان روز مورد استفاده قرار دادند. ناپلئون در زیر گنبد این مکان با مراسم و تشریفاتی عظیم در سال ۱۸۴۰ به خاک سپرده شد، و تنزل رتبه کاپیتان آلفرد دریفوس در سال ۱۸۹۴، در مقابل ساختمان اصلی این مکان صورت گرفت؛ در حالیکه در سال ۱۹۰۶، مراسم آزادسازی او نیز در حیاط اصلی این مجموعه انجام شد.

موزه ارتش پاریس

بیشترین استفاده و کاربری از این ساختمان تا اوایل قرن بیست، خانه و بیمارستانی برای جانبازان نظامی بوده است. در سال ۱۸۷۲، موزه توپخانه به این مکان منتقل شد تا در سال ۱۸۹۶ با موزه تاریخ ارتش ادغام شود. این دو موزه در سال ۱۹۰۵، موزه ارتش فعلی را تشکیل دادند. همزمان با این اتفاقات، جانبازانی که در این مکان سکونت داشتند، به مراکز کوچک‌تری به اطراف پاریس منتقل شدند. علت این امر آن بود که پس از سال ۱۸۷۲، تعداد جانبازانی که واجد شرایط ماندن در این مکان بودند، به شدت کاهش یافت. از جمله این شرایط، داشتن حداقل بیست سال سابقه خدمت به ارتش بود. بدین ترتیب، این ساختمان، برای هدف اصلی‌اش یعنی نگهداری از جانبازان جنگی، بسیار بزرگ بود، اما با این حال، این مکان هنوز با نام بیمارستان یا هتلی برای جانبازان جنگی شناخته می‌شود.

بخش‌های موزه

موزه ارتش فرانسه، از جمله مکان‌هایی است که در آن، مکان و محتوای نمایش آثار، همسو با یکدیگر قرار گرفته‌اند. بدین ترتیب، در هر بخش از این موزه، نه تنها آثار به نمایش گذاشته شده بسیار ارزشمند و تاریخی هستند، بلکه مکان قرارگیری آن‌ها نیز بسیار حائز اهمیت است. در این قسمت، ما تنها به معرفی بخش‌های مختلف موزه خواهیم پرداخت تا در مقاله بعد، هر کدام را به‌صورت مجزا مورد بررسی قرار دهیم.

 • حیاط اصلی، مجموعه توپخانه
 • دپارتمان قدیمی، سلاح‌ها و زره‌پوش‌های قدیمی (قرن ۱۳ تا ۱۷ میلادی)
 • دپارتمان مدرن، از لوئیس چهاردهم تا ناپلئون سوم (۱۶۴۳ تا ۱۸۷۰)
 • غرفه‌های نامتعارف
 • گنبد جانبازان، مقبره ناپلئون اول
 • دپارتمان معاصر، جنگ جهانی اول و دوم (۱۸۷۱ تا ۱۹۴۵)
 • یادبود شارل دوگل
 • کاتدرال جانبازان سنت لوئیس

موزه ارتش پاریس

فعالیت‌های جنبی موزه

موزه ارتش فرانسه به منظور آشنایی بیشتر بازدیدکنندگان با آثار موجود در این موزه و ساختمان آن، فعالیت‌ها و امکانات متنوعی را برای آن‌ها در نظر گرفته است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برگزاری دو نمایشگاه فصلی در بهار و پاییز، به منظور آشنایی بیشتر مردم با تاریخ ارتش فرانسه
 • برگزاری کنسرت‌های موسیقی کلاسیک در موزه
 • استفاده از سالن‌های تاریخی ساختمان، جهت اجراه به افراد برای برگزاری همایش و جلسات
 • برگزاری کارگاه‌ها، بازی‌ها و جلسات داستان‌گویی برای افراد جوان و خانواده‌ها
 • استفاده از راهنما برای بازدیدهای گروهی
 • استفاده از اپلیکیشن و برنامه‌های قابل نصب روی گوشی، جهت به اشتراک‌گذاری بیشتر اطلاعات درباره مجموعه
 • استفاده از راهنمای دیجیتال روی تلفن همراه بازدیدکنندگان

این موزه همچنین دارای مجموعه کتاب‌فروشی و رستوران است که پذیرای علاقه‌مندان و بازدیدکنندگان خواهد بود. همچنین، از جمله دیگر امکانات این موزه می‌توان به تالار کنفرانس آن اشاره کرد که دارای بسیاری از تجهیزات استاندارد، از جمله سیستم ترجمه به سه زبان دنیا است.

منبع عکس: گوگل مپ، سایت موزه ارتش فرانسه و ویکی‌پدیا

دیدگاه