ورزشگاه زاید اسپورت سیتی؛ معرفی استادیوم های جام ملت های آسیا 2019

مهتاب خسروشاهی
چهار شنبه، ۲۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۰
ورزشگاه زاید اسپورت سیتی؛ معرفی استادیوم های جام ملت های آسیا 2019

امارات متحده عربی چند ورزشگاه مدرن دارد که قرار است میزبان جام ملت‌های آسیا 2019 هم باشند. ورزشگاه زاید اسپورت سیتی میزبان بازی افتتاحیه و اختتامیه است.

ورزشگاه زاید اسپورت سیتی (Zayed Sports City Stadium) در شهر ابوظبی، بزرگ‌ترین ورزشگاه امارات متحده عربی است. درست است که سال‌های زیادی از ساخت آن می‌گذرد؛ اما در سال ۲۰۰۹ کاملا بازسازی شده است.

اکنون این ورزشگاه امکاناتی در حد استانداردهای جهانی دارد. قرار است بازی افتتاحیه جام ملت‌های آسیا 2019 یعنی بازی امارات و بحرین همین‌جا برگزار شود. این‌جا در پایان مسابقه‌ها، میزبان فینال بازی‌های آسیایی هم خواهد بود.

ورزشگاه زاید اسپورت سیتی

اطلاعات کلیدی

باشگاه: ندارد

سال تاسیس: ۱۹۸۰ میلادی

گنجایش: ۴۴۰۶۸ صندلی

تاریخچه و توضیح ورزشگاه

استادیوم زاید اسپورت سیتی را در شهر ابوظبی پیدا می‌کنید. اگر بخواهید اولین بازی این مسابقات را در سال ۲۰۱۹ در تاریخ ۱۵ دی از نزدیک تماشا کنید، باید با تور جام ملت های آسیا به این‌جا بیاید. این ورزشگاه در سال ۱۹۷۹ ساخته و یک سال بعد افتتاح شد.

۵۵۰ میلیون درهم امارات برای ساخت این‌جا هزینه شد. برای این‌ مجموعه سیستم صوتی و سیستم آبیاری الکترونیکی مدرن ساختند. از ابتدا قرار بود این‌جا میزبان رخداد‌های ورزشی بین‌المللی باشد؛ پس می‌بایست امکانات کافی برای پوشش ماهواره‌ای مسابقه‌ها درنظر گرفته می‌شد.

نمای بیرونی ورزشگاه هلالی‌های زیبایی دارد که تصویرش روی لوگوی ورزشگاه چاپ شده است. زاید اسپورت سیتی به باشگاهی تعلق ندارد، اما بیشتر بازی‌های تیم ملی امارات متحده عربی همین‌جا برگزار می‌شوند.

ورزشگاه زاید سیتی اسپورت مدام در حال به‌روز شدن و نوسازی است. در سال ۲۰۰۳ دو اسکوربورد در دو طرف زمین بازی قرار دادند. پیش از بازی‌های جام باشگاه‌های جهان در سال ۲۰۰۹ لاکر اتاق تیم‌ها، امکانات عمومی استادیوم و سیستم روشنایی زمین بازی نوسازی شد. اکنون این ورزشگاه ۴۲ هزار و ۳۵۵ صندلی عادی، هزار و ۴۳۶ صندلی ویژه و ۲۷۷ صندلی برای اهالی رسانه دارد.

ورزشگاه زاید اسپورت سیتی

ورزشگاه زاید اسپورت سیتی در چند سال گذشته میزبان مسابقه‌های مهم بین‌المللی بوده است. برای مثال، در سال ۱۹۹۶ میزبان فینال جام ملت‌های آسیا بود، روزی که تیم امارات در ضربه‌های پنالتی بازی را به تیم عربستان باخت.

در سال ۲۰۰۷ میزبانی فینال جام ملت‌های خلیج را به‌عهده داشت که بین تیم‌های امارات و عمان برگزار شد. مسابقه‌های نیمه‌نهایی و فینال ۲۰۰۹، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۷ جام باشگاه‌های جهان در همین ورزشگاه برگزار شده است. میزبانی مسابقه‌ی نیمه نهایی و فینال امسال جام باشگاه‌های جهان هم به زاید اسپورت سیتی رسیده است.

در این دوره از جام ملت‌های آسیا، علاوه بر افتتاحیه،‌ بازی تیم‌های عراق و ویتنام، هند و امارات، عمان و ژاپن، و بازی عربستان و قطر هم در این استادیوم برگزار می‌شود.

بازی افتتاحیه جام ملت‌های آسیا 2019 در ورزشگاه زاید اسپورت سیتی برگزار می‌شود

مسوولان این‌ مجموعه می‌خواهند این ورزشگاه نماد ورزش و سرگرمی در کشورشان باشد. آن‌ها می‌خواهند همه‌ی مردم به امکانات ورزشی دسترسی داشته باشند.

 به همین دلیل، به‌جز فوتبال، سالن بین‌المللی تنیس و سالن بولینگ و امکانات دیگر هم در زاید اسپورت سیتی وجود دارد. سافت‌بال، راگبی، تنیس، بولینگ، بستکبال، بیلیارد، ‌تنیس روی میز، هاکی، اسکیت و بدن‌سازی از جمله رشته‌هایی هستند که در سالن‌های مختلف این مجموعه آموزش داده می‌شوند.

دسترسی به ورزشگاه

موقعیت ورزشگاه زاید اسپورت سیتی روی نقشه

ورزشگاه زاید اسپورت سیتی در شهر ابوظبی،‌ بین خیابان شیخ رشید بن سعید آل مکتوم و خیابان خلیج قرار گرفته است. بیرون استادیوم ایستگاه اتوبوس وجود دارد. این را هم بگوییم که از فرودگاه تا ورزشگاه زاید اسپورت سیتی ۲۰ دقیقه با ماشین فاصله است.

اقامتگاه، کافه و رستوران‌های نزدیک ورزشگاه زاید اسپورت سیتی

هتل نزدیک ورزشگاه زاید

در ورزشگاه زاید اسپورت سیتی چند رستوران و کافه پیدا می‌شود که در مجموعه‌های تنیس و بولینگ قرار گرفته‌اند. این غذاخوری‌ها، انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم، سالادهای سالم، ساندویچ و میان‌وعده‌های پروتئینی خوشمزه‌ی دیگر سرو می‌کنند، مثل «اسپورتس‌من آرمز» (Soprtsman’s Arms). بیرون استادیوم هم چند رستوران خوب وجود دارد. «ال ضیافت کباب گریلز» (Al Dhiafa Kabab Grills) پنج دقیقه پیاده‌روی با ورزشگاه فاصله دارد. «ساب‌وی کرفور، ایرپورت رود» (Subway Carrefour, Airport Road) تا این‌جا ۷ دقیقه پیاده فاصله دارد.

ابوظبی هتل‌های خوب و راحتی دارد که فاصله‌ی چندانی با ورزشگاه زاید اسپورت سیتی ندارند. تا هتل ۴ ستاره «پیرل روتانا کپیتال سنتر» (Pearl Rotana Capital Centre) و هتل «کپیتال سنتر ارجان بای روتانا» (capital centre arjaan by rotana) شش دقیقه رانندگی و تا هتل ۳ ستاره‌ «سنترو کپیتال سنتر» (Centro Capital Centre)  هشت دقیقه با ماشین راه است.

مطالب مرتبط:

    دیدگاه