۱۰ نکته برای گرفتن عکس های شگفت انگیز در سفر

رضا اردو
یکشنبه، ۲۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۰
۱۰ نکته برای گرفتن عکس های شگفت انگیز در سفر

زوایای خاص، میزان نور، زوم کردن، محو و سیاه و سفید کردن عکس تنها گوشه‌هایی از ترفندهای عکاسی هستند. توجه به آن‌ها نیازمند دقت و استفاده از زمان و مکان خاص است تا شگفت‌انگیزترین عکس‌ها به دست آید.

امروزه با فراگیر شدن گوشی‌های هوشمند با دوربین‌های قوی، تمایل به عکاسی و ثبت هر چه بهتر مناظر در سفر بیشتر شده است. اگرچه همچنان گرفتن بعضی عکس‌ها تنها با استفاده از دوربین‌های حرفه‌ای ممکن است، اما نکاتی هم وجود دارد که در هنگام عکاسی توجه کردن به آن‌ها هم برای عکاسان حرفه‌ای و هم عکاسان مبتدی می‌تواند مفید باشد. این نکات هم به زمان و مکان مربوط می‌شود و هم به نوع نگاه عکاس. در این مقاله به ۱۰ نمونه از این نکات کلیدی اشاره می‌کنیم.

سحرخیز باشید

صبح زود بیدار شدن این فرصت را به شما می‌دهد که پیش از طلوع و پدیدار شدن نور مناسب به مکان مورد نظر خود رفته و وسایل عکاسی را آماده کنید. در قله‌ی اروپا (Picos de Europa)، در شمال اسپانیا، طوفان حالت دراماتیکی به ابرها داده و با نور صبحگاهی رنگشان آتشین شده است. تأثیری که نور خورشید در آن وقت روز بر ابرها گذاشته چیزی است که عکس را خاص کرده است. خوب است هنگام عکاسی در سفر زمان طلوع و غروب خورشید را در نظر داشته باشید.

عکاسی

مناطق مرتفع را پیدا کنید

نور کم زمستانی و آسمان تیره‌ جلوه‌ی خاصی به خانه‌های رنگی شهر ریکیاویک، پایتخت ایسلند، داده‌اند. این عکس از بالای هالگریمز (Hallgrimskirkja)، کلیسای جامع ریکیاویک، گرفته شده و چشم‌انداز خوبی از شهر به دست داده است. نکته‌‌ی قابل توجه تضاد آسمان تیره و خانه‌های رنگی است که به سادگی در حالی که دوربین در حالت خودکار بوده گرفته شده.

عکاسی

زوایای غیر متعارف را امتحان کنید

آبشار سلیالاندفوس (Seljalandsfoss) یکی از آبشارهای جنوب ایسلند است که خیلی محل عکاسی قرار می‌گیرد. راه لغزنده‌ای که به پشت آبشار منتهی می‌شود زاویه‌های خاصی را برای عکاسی می‌آفریند. لنز چشم‌ماهی ۱۰ میلی‌متری را بر دوربین خود نصب کنید، آنگاه خواهید دید که نتیجه چقدر عالی می‌شود. در تمام طول سال، تنها چند بار خورشید در حال غروب دیوار پشت آبشار را روشن می‌کند. این عکس در اوایل پاییز گرفته شده است.

عکاسی

سعی کنید فردی را در دورنما داشته باشید

در اینجا، یخ با آن بافت بلورینش در نور کم و تیره‌ی زمستانی می‌درخشد. عکاسی که در پس‌زمینه قرار گرفته گویی در موج‌ها در حال محو شدن است و انگار با سوژه‌اش یکی شده. این حالت پس از قرار دادن دوربین روی سه‌پایه و سه ثانیه نورگیری با فیلتر 6-stop ND به دست آمد.

عکاسی

از راهنمای محلی استفاده کنید

در حیات وحش یا مناطق دورافتاده، سعی کنید با راهنمایی محلی همراه باشید. این عکس در غرب گرینلند گرفته شده؛ اگر راهنماهای محلی نبودند هیچ‌گاه چنین منظره‌ای با آن سگ‌ها دیده نمی‌شد. عکس در هنگام ظهر گرفته شده اما فیلتری که بر آن گذاشته‌اند حس نوعی بی‌زمانی را به بیننده انتقال می‌دهد.

عکاسی

عکاسی سیاه و سفید را فراموش نکنید

تا همین اواخر، مردان قبیله کنیاک (Konyak) در ایالت ناگالند هند شکارچیان تندخویی بودند. در این عکس‌ها، نوری بر چهره‌ی قوی و خشن آن‌ها تابیده است. نور تک‌رنگ و کنتراست بالا موجب شده تا چهره‌شان قوی‌تر به نظر برسد. این عکس‌ها با لنز ۸۵ میلی‌متری f/1.8 در ISO 2500 گرفته شده‌اند.

عکاسی

سوژه خود را رازآلود کنید

لداخ، سرزمین مرموز بودایی در شمال غرب هند، چشم‌اندازهای بی‌نظیر و معابد زیبایی دارد. این عکس در نور گرفته‌ی هنگام طوفان گرفته شده اما نقطه قوتش آن حس رازآمیزش است. اینجا سوژه‌ی اصلی معابد بودایی هستند اما با تار کردن آن‌ها و برجسته کردن دعانوشته‌ها در قالب تصویر آن حس را به وجود آورده‌اند. سیاه و سفید کردن آن رنگ‌های روشن پارچه‌نوشته‌ها را محو کرده تا توجه را بیش از حد جلب نکند و عکس را ساده کرده است.

عکاسی

در دقایق پس از غروب عکاسی کنید

این پل چوبی در ایالت آسام هند تنها راه مردم محلی برای عبور از رودخانه‌ی براهماپوترا است. آن بیست دقیقه‌ی پس از پنهان شدن خورشید در افق لحظه‌ای جادویی است؛ زیرا آب روشن و سوژه‌ها شبح‌گون هستند. عکاس باید از قبل این زمان محدود را پیش‌بینی کرده باشد تا از بهترین نور برای عکاسی استفاده کند.

عکاسی

روشنایی پس زمینه را در نظر داشته باشید

مسیر نور در عکاسی خیلی مهم است. روشنایی پس زمینه می‌تواند تخمین نورگیری عکس را مشکل کند اما اگر به خوبی از آن استفاده شود عکس‌های متفاوت و شگفت‌انگیزی به دست می‌آید. نور ملایم پس زمینه‌ با آن درخت‌های محو حالتی روحانی به عکس این چای‌چین آسامی داده است. این حالت وقتی به دست آمد که با دیافراگم ۵.۶ زوم ۳۰۰ میلی‌متری بر سوژه انجام شد.

عکاسی

عکس‌های چاپ شده را برای سوژه‌ها بفرستید

خورشید عصرگاهی پس‌زمینه‌ی این بچه‌های جزیره‌ی ماجولی در ایالت آسام هند را روشن کرده است. پسر سمت راست تصویر عکسی را در دست دارد که عکاسان در دفعه‌های پیشین از آنجا گرفته بودند. دیدن لذت بومی‌ها هنگامی که عکس‌هایشان را می‌بینند خیلی تأثیرگذار است. عکاسان با این کار به سوژه‌های خود حس خوب می‌دهند و راه را برای عکاسان بعدی هموار می‌کنند.

عکاسی

مطالب مرتبط:

    منبع ultriple

    دیدگاه