غارهای ایران به دلیل نداشتن نقشه ناشناخته مانده‌اند

طیبه فلاحتی
دوشنبه، ۱۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۰۰
غارهای ایران به دلیل نداشتن نقشه ناشناخته مانده‌اند

غارهای ایران برای جذب گردشگران پتانسیل بالایی دارند، ولی از بین دوهزار غار موجود در ایران تنها برای ۳۵۰ تا ۴۰۰ غار نقشه تهیه شده و مابقی غارها همچون نقطه‌ای در نقشه هستند.

یونس شریعت‌مداری، غارشناس و کارشناس غارنوردی، با بیان اینکه کاربری توریستی از غارها نباید به صورتی باشد که سبب آسیب رساندن به اکوسیستم آن‌ها شود، بیان کرد که تنها برای ۳۵۰ تا ۴۰۰ غار از بین دوهزار غاری که در ایران وجود دارد نقشه تهیه شده است.

شریعت‌مداری درباره اینکه تا چه اندازه غارهای ایران در جهان شناخته شده هستند و گردشگرانی برای دیدن آن‌ها به ایران می‌آیند، گفت:

از نظر اتحادیه جهانی (UIS) شناسایی و معرفی غارها به این معنا است که شما از آن‌ها نقشه، عکس و همچنین گزارش زمین‌شناسی و موارد دیگر داشته باشید که در این بین نقشه به‌عنوان الویت بوده که اگر نباشد در حقیقت کسی از غار مورد نظر اطلاع ندارد. بر این اساس می‌توان گفت که از بین دوهزار غاری که در ایران وجود دارد، تنها برای ۳۵۰ تا ۴۰۰ غار نقشه تهیه شده و کارهای زمین‌شناسی، عکاسی و موقعیت دقیق جی‌پی‌اس آن را داریم و بقیه چندان شناخته شده نیستند.

به گفته ایشان در غارشناسی کشور ما در جهان هیچ جایگاهی ندارد. چراکه اطلاعاتی در مورد آن‌ها نداریم و بر اساس چیزی که سازمان زمین‌شناسی بعد از چهل و خرده‌ای سال طبقه‌بندی کرده و لیست داده است؛ اکنون تنها موقعیت مکانی و جانمایی ۲ هزار غار را در ایران وجود دارد که به‌جز حدود ۴۰۰ غار مابقی همانند نقطه‌ای در نقشه هستند.

غار

شریعت‌مداری در ادامه با بیان اینکه برترین‌ها همیشه در الویت هستند؛ خاص‌ترین غارهای ایران را این‌طور معرفی کرد: غار نمکدان به طول ۶ هزار و پانصد متر، طولانی‌ترین غار نمکی دنیا بوده که در جزیره قشم واقع شده است. همچنین غار‌های سهولان، دانیال، سراب و علیصدر از بهترین نمونه‌های غارهای آبی به شمار می‌آیند که در ایران واقع شده‌اند. همین طور غار آهکی پَرو با طول ۷۵۰ متر یکی دیگر از غارهای خاص ایران که در کرمانشاه واقع شده است.

غار

این کارشناس غارنوردی درباره میزان استقبال گردشگران داخلی از غارهای ایران نیز گفت که به‌طور کلی گردشگران استقبال خوبی از غارهای روتین ما همچون غار نخجیر در دلیجان استان مرکزی، غار کتله‌خور زنجان و غار رودافشان در نزدیکی تهران به عمل می‌آورند.

وی لامپ‌هایی‌ که برای تردد گردشگران در غارها قرار می‌دهند، نوعی عامل آسیب‌رسان به اکوسیستم غارها عنوان کرد و ادامه داد که نور و گرمایی که این لامپ‌ها ایجاد کرده،  سبب آسیب رساندن به غار می‌شود. عامل دیگر آسیب‌رسان، رفت‌وآمد گردشگران به داخل غارها است که سبب آوردن عوامل بیرونی به داخل غارها شده و آن‌ها را با مشکل مواجه می‌کند.

شریعت‌مداری ادامه داد:

برداشت‌های کنترل نشده از آب‌های درون غار عامل دیگری که موجب تخریب غارها شده است. این موضوع عوامل مختلفی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به برداشت آب توسط انسان‌ها و همچنین اکوسیستم غار اشاره کرد که گرم شدن کره زمین، سبب کاهش آب‌های زیر زمینی هم شده است.

منبع عکس: کجارو

منبع ایلنا
برچسب‌ها غار نقشه

دیدگاه