با مشهورترین آرامگاه های دنیا آشنا شوید

رسول نوری
پنجشنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۵
با مشهورترین آرامگاه های دنیا آشنا شوید

آرامگاه‌ها و مقبره‌های بزرگ در سراسر دنیا تنها به‌خاطر بزرگانی که در آن‌ها دفن شده‌اند حائز اهمیت نیستند. برخی از ‌آن‌ها معماری‌هایی شگفت انگیز دارند که بعضا حکایات فراوانی در پس پرده‌ی ساخت آن‌ها وجود دارد.

مشهورترین آرامگاه‌ های سراسر شما را حیرت‌زده خواهند کرد. آن‌ها از زیباترین سازه‌های معماری هستند که تا‌به‌حال دیده‌اید. کلمه‌ی mausoleum به‌معنای ‫‫‫‫«آرامگاه» از موزولیمی واقع در هالیکارناس، آرامگاه شاه «ماسول»، پادشاه برجسته‌ی ایرانی متعلق به قرن چهارم قبل از میلاد مسیح برگرفته شده‌ است.

آرامگاه ماسیول در هالیکارناس یکی از بزرگ‌ترین، زیباترین و چشم‌گیرترین سازه‌های جهان است که همین باعث شده این بنا یکی از عجایب هفت‌گانه‌ ی دنیای باستان باشد. متاسفانه به‌دلیل زمین‌لرزه های متعدد بین قرن‌های ۱۲ و ۱۵ این بنا تا حدی تخریب شده است و جذابیت سابق خود را ندارد اما در این سال‌ها صد‌ها آرامگاه جذاب دیگر در سایر کشور‌های سراسر دنیا ساخته‌شده‌ است. با در نظر داشتن پادشاهان، سلاطین، امپراطوران، رئسای جمهور‌ و افراد مهم دیگر، در این مطلب شما را با ۲۵ مورد از معروف‌ترین آرامگاه‌ها از سراسر جهان آشنا می‌کنیم.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

آرامگاه لنین، مسکو، روسیه

آرامگاه لنین

«آرامگاه لنین» که در میدان سرخ در مرکز «مسکو» واقع شده‌ محل آرامیدن «ولادیمیر لنین» یکی از انقلابیون کمونیست روسی و سیاست‌مدار مشهور است. ساعات بازدید این آرامگاه از ۱۰ صبح تا یک بعدازظهر بوده اما این بنا در روزهای دوشنبه و جمعه تعطیل است.

آرامگاه محمد پنجم، رباط، مراکش

آرامگاه محمد پنجم

«مقبره محمد پنجم» که از شاهکارهای معماری مدرن علویان مراکشی محسوب می‌شود به آسانی از طریق دیوار‌های سفید و سقف کاشی‌کاری شده‌ی سبز رنگش قابل تشخیص است و فضای داخلی این آرامگاه با سنگ‌ مرمر سفید کار شده‌. این آرامگاه دربردارنده‌ی مقبره‌ی محمد پنجم، پادشاه مراکشی و دو پسر او با نام‌های شاه حسن دوم و شاهزاده عبدالله است.

مقبره‌ همایون، دهلی، هند

مقبره‌ همایون

«مقبره‌ی همایون»، دومین پادشاه سلسله گورکانی هند، یکی از مکان‌های دیدنی شهر «دهلی» واقع در «هند» است. این بنا که در سال ۱۵۷۰ ساخته شده‌ به‌عنوان اولین آرامگاه شبه قاره‌ی هند که باغی آن را احاطه کرده از اهمیت فرهنگی خاص برخوردار است. این آرامگاه الهام‌بخش چندین نوآوری بزرگ در معماری است که از بزرگ‌ترین آن‌ها می‌توان از بنای مشهور و نمادین «تاج محل» نام برد.

آرامگاه هادریان، رم، ایتالیا

آرامگاه هادریان

آرامگاه هادریان که یک بنای استوانه‌ای در «رم» است به اسم «قلعه‌ی سنت آنجلو» نیز شناخته می‌شود. هادریان، امپراطور روم برای اولین بار دستور ساخت این بنا را به‌عنوان آرامگاهی برای خود و خانواده‌اش داد. بعد ها این بنا توسط پاپ‌ها به‌عنوان کاخ و قلعه‌ای نظامی مورد استفاده قرار گرفت و در حال حاضر تنها یک موزه است.

آرامگاه آرتیگاس، مونته ویدئو، اروگوئه

آرامگاه آرتیگاس

«آرامگاه آرتیگاس»، به‌عنوان محل نگه‌داری بقایای «خوزه جروازیو آرتیگاس» (José Gervasio Artigas) قهرمان اهل «اروگوئه» که به‌عنوان پدر اروگوئه نیز شناخته می‌شود، در وسط میدان استقلال «مونته ویدئو» قرار دارد. این بنا در حوالی سال‌های ۱۹۳۰ ساخته‌ شده‌ است و مقبره‌ زیر مجسمه‌ی آرتیگاس قرار دارد.

مقبره‌ لینکلن، اسپرینگفیلد، ایلینوی، ایالات متحده امریکا

مقبره‌ لینکلن

«آرامگاه لینکلن» که در قبرستان اوک ریج در «اسپرینگفیلد» واقع در «ایلینوی» قرار دارد، منزلگاه آخر شانزدهمین رئیس‌جمهور «ایالات متحده‌‌ امریکا» یعنی «آبراهام لینکلن»، همسرش «مری» و سه تن از چهار فرزند آن‌ها یعنی «ادوارد»، «ویلیام» و «توماس» است. این آرامگاه از گرانیت ساخته شده و در سال ۱۹۶۰ به‌عنوان یکی از بناهای برجسته‌ی تاریخی ملی تعیین شده است.

آرامگاه سلطنتی موریتانی، الجزایر

آرامگاه سلطنتی موریتانی

«آرامگاه سلطنتی موریتانی» بنایی تاریخی و باستانی است که ارزش قابل توجهی برای کشور «الجزایر» و تاریخ آن دارد. این مکان مقصد آخر «جوبا»ی دوم و «کلئوپاترا سلین» دوم، آخرین پادشاه و ملکه‌ی موریتانی است. سرزمین قبیله‌ای مستقل و باستانی که در جایی که امروزه به‌عنوان «مراکش» شناخته می‌شود.

آرامگاه چنگیز خان، زینجی، چین

آرامگاه چنگیز خان

«مقبره چنگیز خان مغول» که بین سال‌های ۱۹۵۴ تا ۱۹۵۶ به دست دولت «چین» و به سبک سنتی مغولی ساخته‌ شده‌ است، یکی از مهم ترین آثار تاریخی چین است. این بنا آرامگاه به‌صورت نمادین است. این آرامگاه در واقع یک مقبره‌ی خالی است و هیچ جسدی در تابوت آن وجود ندارد و تنها هدایای مردم و تجهیزاتی گوناگون در آن وجود دارد چون مقبره‌ی واقعی او تاکنون کشف نشده است.

آرامگاه دیوکلتیان، اسپلیت، کرواسی

آرامگاه دیوکلتیان

«آرامگاه دیوکلتیان»، پادشاه معروف رومی که ۳۰۵ سال پس از میلاد مسیح ساخته‌ شده‌ در حال حاضر بخشی از «کلیسای سنت دومنیوس» در «اسپلیت» کشور »کرواسی» است. این کلیسای جامع قدیمی‌ترین کلیسای جامع کاتولیک جهان محسوب می‌شود که هم‌چنان با ساختار قدیمی خود در حال استفاده است. این مکان همچنین محل نگه‌داری آثار مقدس «سنت دومنیوس» و «سنت آناستاسیوس»، شهیدانی که در شهر سلین اعدام شدند است.

آرامگاه جهانگیر، لاهور، پاکستان

آرامگاه جهانگیر

«آرامگاه جهانگیر» که در حومه‌ی لاهور «پاکستان» و در محلی به نام «شاه‌دار» در لاهور قرار دارد، متعلق به چهارمین پادشاه سلسله گورکانی یعنی «جهانگیر» است که پس از مرگش در سال ۱۶۲۷ در این مکان دفن شد. با این‌که فضای خارجی آرامگاه محدود است، این آرامگاه به‌خاطر فضای داخلی آن شناخته می‌شود که با نقاشی‌های دیواری و سنگ‌های مرمر تزیین شده‌ است.

مقبره هوشی‌ مین، هانوی، ویتنام

مقبره هوشی‌ مین

«مقبره هوشی مین» یکی از مکان‌های دیدنی مهم و تاریخی شهر «هانوی»، پایتخت «ویتنام» است. بدن مومیایی شده‌ی «هوشی مین»، فرد انقلابی و رئیس‌جمهور سابق «ویتنام»، در در سالن مرکزی خنک آرامگاه نگه‌داری می‌شود. بازدید از آرامگاه رایگان است اما شامل مقررات بسیار سختی می‌شود.

آرامگاه بورقیبه، المنستیر، تونس

آرامگاه بورقیبه

«آرامگاه بورقیبه» مقبره‌ای بسیار بزرگ و مهم در «المنستیر» است که در سال ۱۹۶۳ بنا شد و حاوی بقایای «حبیب بورقیبه»، رئیس‌جمهور سابق و پدر استقلال «تونس» است. این سازه با دو مناره‌ی ۲۵ متری احاطه شده و در بالای آن گنبدی طلایی در میان دو گنبد سبز دیگر قرار گرفته است.

مزار قائد اعظم، کراچی، پاکستان

مزار قائد

آرامگاه جناح که با نام «مزار قائد اعظم» نیز شناخته می‌شود منزلگاه پایانی «محمد علی جناح»، بنیان‌گذار کشور «پاکستان» است. این آرامگاه که به دست یک معمار هندی از شهر «بمبئی» به نام «یحیی مرچنت» ساخته شده، در بین محبوب‌ترین نقاط گردشگری در «پاکستان» است و روزانه ۱۰,۰۰۰ نفر از آن بازدید می‌کنند.

آرامگاه آگوستوس، رم، ایتالیا

آرامگاه آگوستوس

«آرامگاه آگوستوس» که در «پیاتزا آگوستو ایمپرتوره» (Piazza Augusto Imperatore) واقع در مرکز شهر «رم» قرار گرفته یکی از بناهای تاریخی مهم این شهر است. فضای داخلی این آرامگاه از یک مقبره‌ی داخلی مربعی شکل، جایی که اولین امپراطور رومی یعنی «آگوستوس» و همسرش «لیویا» در آن دفن شده‌اند تشکیل شده است. اگرچه امکان بازدید از مقبره‌ی داخلی برای گردشگران وجود ندارد، با این حال این آرامگاه یک مکان توریستی محبوب است.

حرم امام حسین (ع)، کربلا، عراق

حرم امام حسین (ع)

«حرم امام حسین (ع)»، یک مسجد و محل دفن حضرت حسین بن علی (ع)، امام سوم شیعیان اسلام است که در شهر «کربلا» واقع در کشور «عراق» قرار دارد. حرم امام حسین (ع) که به‌خاطر تزیینات باشکوهش مشهور است یکی از مقدس‌ترین مکان‌ها برای شیعیان است که در خارج از «مکه» و «مدینه» قرار دارد و افراد بسیاری از این مکان زیارت می‌کنند.

یادبود ملی ژنرال گرانت، نیویورک، ایالات متحده آمریکا

یادبود ملی ژنرال گرانت

آرامگاه گرانت که در گذشته با نام «یادبود ملی ژنرال گرانت» نیز شناخته می‌شد محل آرامیدن رئیس‌جمهور «یولیسیز سایمن گرانت» و همسر او «جولیا» است. به‌عنوان بزرگ‌ترین آرامگاه در آمریکای شمالی، این مکان شاهد قدردانی مردم نسبت به کسی است که به جنگ داخلی آمریکا پایان داد و برای جان بخشیدن به کشوری که در سال‌های آغازین پس از جنگ قرار داشت تلاش‌های فراوانی کرد.

زیارتگاه ملی، کاراکاس، ونزوئلا

زیارتگاه ملی کاراکاس

«زیارتگاه ملی ونزوئلا» که در شهر قدیمی «کاراکاس» واقع شده در ابتدا به‌عنوان یک کلیسا ساخته شده بود اما اکنون به‌عنوان یک آرامگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سال ۱۹۸۴، رئیس‌جمهور «آنتونیو گوزمان بلانکو» دستور تبدیل این کلیسا به یک زیارتگاه ملی را داد تا محلی برای نگهداری بقایای قهرمانان استقلال و سایر اشخاص برجسته باشد.

پانتئون، پاریس، فرانسه

پانتئون

«پانتئون» که در قسمت لاتین شهر «پاریس» واقع است در ابتدا به‌عنوان یک کلیسا ساخته شده بود اما این روزها و پس از تغییرات فراوان کارکرد‌های نیایش‌سرایی خود را با نقشش به‌عنوان یک مقبره‌ی مشهور ترکیب کرده است. این‌مکان که نمونه‌ای آغازین از نوکلاسیسیسم با نمایی مدل سازی شده از «پانتئون» واقع در شهر «رم»‌ است، محل دفن اشخاص فرانسوی مشهوری هم‌چون «ولتر»، «روسو»، «هوگو»، «زولا» و چند تن دیگر است.

آرامگاه چیانلینگ، استان چیان، چین

آرامگاه چیانلینگ

«آرامگاه چیانلینگ» که قدمت آن به قرن هفتم میلادی بازمی‌گردد، محل آرامگاه «گائوزونگ»، امپراطور چین باستان و ملکه‌ی او «وو زتین» ( Wu Zetian) است. این بنا فضایی برجسته و مهم را بر فراز تپه‌ی «لیانگشان» اشغال می‌کند که در ۸۰ کیلومتری شمال غربی پایتخت سابق تانگ یعنی «چانگ‌آن» (که امروزه با نام شی‌آن شناخته می‌شود) قرار دارد.

هرم بزرگ جیزه، جیزه، مصر

هرم بزرگ جیزه

اهرام مصر نیز نوعی آرامگاه هستند. به‌عنوان مثال «هرم بزرگ جیزه» (که به اسم هرم خوفو نیز شناخته می‌شود) برای حدود ۳۰۰۰ سال، بلندترین سازه‌ی ساخته‌شده به دست بشر بود ( تا زمانی که برج ایفل در سال ۱۸۸۹ کامل شد). این هرم شامل اتاق‌هایی است که اجساد فرعون‌ بزرگ «مصر»، یعنی «خوفو» و خانواده‌اش در آن‌ دفن شده‌اند.

آنیت‌ کبیر، آنکارا، ترکیه

آنیت‌ کبیر

«آنیت‌ کبیر» که در پایخت «ترکیه» یعنی «آنکارا» قرار دارد آرامگاه «مصطفی کمال آتاتورک»، رهبر جنگ استقلال ترکیه و بنیان‌گذار و نخستین رئیس‌جمهور جمهوری «ترکیه» است. اینکه ساختمان که در سال ۱۹۵۳ تکمیل شد همچنین منزلگاه آخر «عصمت اینونو»، دومین رییس جمور «ترکیه» است.

قصر خورشید کومسوسان، پیونگ یانگ، کره شمالی

قصر خورشید کومسوسان

«کاخ خورشید کومسوسان»، «آرامگاه کیم ایل سونگ»، بنیان‌گذار و رئیس‌جمهور ابدی «کره شمالی» و جانشین او، «کیم جونگ ایل» است. این کاخ در سال ۱۹۷۶ به‌عنوان سالن گردهمایی ساخته شد و به‌عنوان محل اقامت رسمی «کیم ایل سونگ» نیز مورد استفاده قرار گرفت اما این بنا در سال ۱۹۹۴ بازسازی شد و تبدیل به آرامگاه شد.

بنای یادبود تاریخی استقلال برزیل، سائوپائولو، برزیل

بنای یادبود تاریخی استقلال برزیل

«بنای یادبود تاریخی استقلال برزیل» که در محلی تاریخی در «سائوپائولو» که در آن امپراطور «پدرو» در سال ۱۸۲۲ استقلال «برزیل» را از «پرتغال» اعلام کرد قرار گرفته، دارای مجموعه‌ی بزرگی از مجسمه‌های ساخته شده از گرانیت و برنز است. در سال ۱۹۵۲ سردابه‌ای  شامل بقایای امپراطور و همسرش به این بنای یادبود اضافه‌ شد.

کلیسای سنت پیتر و پائول، سن پترزبورگ، روسیه

کلیسای سنت پیتر و پائول

«کلیسای سنت پیتر و پائول» که به‌عنوان بلند‌ترین کلیسای ارتدکس در جهان محسوب می‌شود، کلیسا و آرامگاهی قابل‌توجه بوده که محل دفن تقریبا تمامی فرمانروایان روسی از «پیتر کبیر» گرفته تا «نیکولاس دوم» است. مقبره‌ی حاکمان و خاندان آن‌ها همانند خود کلیسا، عجیب هستند و بسیار باشکوه تزیین شده‌اند.

تاج محل، آگرا، هند

تاج محل

«تاج محل» که بین سال‌های ۱۶۳۱ تا ۱۶۴۸ و به دستور همسر ایرانی «شاه جهان»، پنجمین پادشاه سلسله گورکانی هند به نام ممتاز محل، در شهر «آگرا» واقع در «هند» ساخته شده است، بدون شک مشهورترین و چشم‌گیرترین آرمگاه جهان است. این بنا که از سنگ مرمر سفید ساخته‌‌ شده، جواهر از هنر‌های اسلامی در «هند» و به‌طور کلی شاهکاری تحسین شده از میراث‌های جهان است. ‌

منبع List 25

دیدگاه