ثبت سریال هزاردستان در فهرست ملی حافظه جهانی یونسکو

طیبه فلاحتی
شنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۱۵
ثبت سریال هزاردستان در فهرست ملی حافظه جهانی یونسکو

سریال هزار دستان و چهار اثر دیداری و شنیداری دیگر به فهرست ملی برنامه حافظه جهانی یونسکو اضافه شد.

در روز جهانی میراث دیداری و شنیداری چهار اثر شامل «مستند خلیج فارس»، «برنامه رادیویی مرزهای دانش»، «سریال هزار دستان»، «مستند معماری ایرانی» و «مستند خلیج فارس» در فهرست ملی برنامه حافظه جهانی یونسکو ثبت شد.

جامع‌التواریخ به‌عنوان دهمین اثر ایرانی سال گذشته در این فهرست به‌ ثبت رسید. پیش از این نیز در فهرست ملی برنامه حافظه جهانی یونسکو کتاب‌هایی مانند مسالک‌الممالک، خمسه نظامی، شاهنامه بایسنقری، فیلم‌های مستندی مانند «جان مرجان»، «پل آزادی»، «یاد و یادگار» و «کودکان سرزمین ایران» و مجموعه عکس‌های تاریخی و مجموعه سروده‌هاو آثار موسیقیایی انقلاب اسلامی به ثبت رسیده‌اند.

برنامه حافظه جهانی یونسکو که با نام میراث مستند جهانی یونسکو نیز شناخته می‌شود، برنامه‌ای است که یونسکو به‌دنبال افزایش آگاهی نسبت به خطراتی که میراث مستند جهانی را تهدید می‌کند، برای حفظ و سهولت دسترسی به این آثار از سال ۱۹۹۲ به اجرا گذاشته است.

جلوگیری از تاراج، پراکندگی، دادوستد غیرقانونی و نابودی میراث مستند جهانی از اهداف یونسکو برای اجرای این برنامه است. این مخاطرات تهدیدکننده طبق فراخوان یونسکو از قرن‌ها قبل وجود داشته ولی جنگ، آشوب‌های اجتماعی و نبود امکانات مالی بر شدت آن افزوده‌ است.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا
    برچسب‌ها یونسکو

    دیدگاه