ورود به سایت چغازنبیل تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شد

نیکی قره گوزلویان
دوشنبه، ۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۰
ورود به سایت چغازنبیل تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شد

به دلیل خیس بودن سایت چغازنبیل، شرایط بد جوی و جلوگیری از آسیب رسیدن به بنا و گردشگران، بازدید از این مکان ممنوع اعلام شد.

عاطفه روشنویی، مدیر پایگاه میراث جهانی زیگورات چغازنبیل اعلام کرد، به دلیل بارش شدید باران، ورود به این سایت تا اطلاع ثانوی ممنوع است. او در این‌باره توضیح داد:

با توجه به این که بارندگی‌های سایت چغازنبیل از آنچه در شهر شوش اتفاق افتاده، متفاوت است؛ در این سایت شاهد ریزش باران‌های تند با قطره‌های درشت هستیم. به همین دلیل، آسیب‌پذیری دیوارها و کف بنا افزایش پیدا کرده؛ چرا که این بنا دارای کف‌فرش‌های اصیلی است که راه رفتن روی این کف‌فرش‌ها در زمانی که خیس هستند، تخریب و کوتاه شدن عمر آن‌ها را به دنبال خواهد داشت.

او در ادامه افزود:

با توجه به این‌که سایر قسمت‌های محوطه از جمله مساکن موقت دوره‌های مختلف تاریخی، بقایای حصارها و آثار مرتبط با زیگورات نیز دارای ساختار معماری و تاریخی هستند، از این‌رو، دروازه ورودی که در پایین چغازنبیل و در پشت عرصه قرار دارد را بسته‌ایم و متاسفانه نمی‌توانیم اجازه ورود گردشگران را به عرصه چغازنبیل در این مقطع زمانی بدهیم. ما حتی مجبور شدیم کارگاه مرمت را نیز در محل سایت تعطیل کنیم، چرا که حضور کارگرها روی آجرها آسیب‌رسان بود.

روشنویی در انتها از گردشگران درخواست کرد که همواره پیش از مراجعه به سایت‌های دور یا نزدیک مانند چغازنبیل، اخبار هواشناسی منطقه را چک کنند، زیرا حتی اگر هوا آفتابی باشد اما ۲۴ ساعت قبل از آن باران باریده باشد، باز هم اجازه ورود به عرصه سایت را نخواهند داشت.

منبع عکس: خبرگزاری مهر

برچسب‌ها خانواده کجارو

دیدگاه