چگونه چادر مسافرتی بخریم؟

زهره خسروی
دوشنبه، ۳ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۰۳
چگونه چادر مسافرتی بخریم؟

خرید چادر مسافرتی فقط مخصوص کوهنوردان حرفه‌ای نیست. اگر به‌عنوان یک گردشگر قرار است حتی یک شب را در طبیعت بگذرانید، بهتر است برای خرید یک چادر مسافرتی خوب اقدام کنید.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۹/۱۳ توسط احمدرضا فرهبد نوشته شده و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۶/۰۳ بازنویسی شده است.

خرید چادر مسافرتی باکیفیت، ارزان و مناسب با نوع برنامه‌ای که قصد اجرای آن را دارید یکی از مهم‌ترین اصول کمپینگ و شب‌مانی در طبیعت است. اصلا شب‌مانی در طبیعت بدون یک چادر مسافرتی خوب نه تنها حسنی ندارد، بلکه ممکن است حتی شیرینی سفر را به‌کام شما تلخ شود. در ادامه، کجارو قصد دارد تا راهنمای خرید چادر مسافرتی را به‌شما ارائه کند.

آنچه باید درباره چادرهای مسافرتی بدانید

انواع چادرهای مسافرتی برحسب کاربرد

انواع چادر مسافرتی برحسب کاربرد

انتخاب عکس از 1freewallpapers.com

چادرهای مسافرتی ۳ فصل

بیشتر چادرهای موجود در بازار طوری طراحی شده‌اند که برای استفاده در سه فصل بهار، تابستان و پائیز کارایی خوبی دارند؛ اما مناسب زمستان نیستند. این چادرها معمولا وزن کمی دارند، حداقل دو دریچه توری در دو طرف آن‌ها برای عبور هوا در نظر گرفته شده است، هرکدام از دریچه‌ها کاوری مجزا دارند که می‌توان در هنگام استراحت آن را کاملا بست، در یک یا دو طرف آن‌ها دریچه بزرگ‌تری برای ورود و خروج در نظر گرفته شده است که معمولا از دو لایه توری و جنس اصلی چادر دوخته شده و با زیپ باز و بسته می‌شود.

چادر کوهنوردی سه فصل

انتخاب عکس از firstascent.co.za

بیشتر این چادرها همراه با یک کاور برای جلوگیری از خراب شدن چادر بر اثر تابش شدید آفتاب و ورود باران و برف به داخل چادر تولید و عرضه می‌شوند. این نوع چادرها معمولا در برابر باران‌ شدید نیز مقاومند؛ اما در مقابل طوفان و بادهای شدید و برف سنگین دوام چندانی ندارند. به‌طورکلی می‌توان گفت این چادرها از شما در برابر باران یا برف سبک محافظت می‌کنند؛ اما برای شرایط آب و هوایی زمستان مناسب نیستند. این نوع چادرها بیشتر برای طبیعت گردی و بک پکینگ مناسب‌اند.

چادرهای مسافرتی ۳-۴ فصل

چادر ۳-۴ فصل

انتخاب عکس ازwww.switchbacktravel.com

این نوع چادرها طوری طراحی شده‌اند که مناسب استفاده طولانی‌مدت در ۳ فصل بهار، تابستان و پاییز هستند. البته بیشتر برای استفاده در تابستان مناسب‌اند؛ اما می‌توان در اوایل فصل بهار و اواخر پاییز که معمولا در بیشتر نقاط سردسیر برف سبکی می‌بارد نیز از آن‌ها استفاده کرد. در طراحی این چادرها به ایجاد تعادل در جریان هوا، استحکام بالا و گرم نگه‌‌داشتن افراد در هوای سرد توجه شده است.

چادرهای مسافرتی ۳-۴ فصله، یک یا دو تیرک بیشتر از چادرهای سه فصله دارند و تعداد پنجره‌های توردار آن‌ها کمتر است. دلیل این طراحی، استحکام بیشتر و جلوگیری از خروج گرما از آن‌ها است.

این نوع چادرها برای کوهنوردان و افرادی که بیشتر به ارتفاعات سفر می‌کنند، انتخاب مناسبی است. به‌طورکلی، این چادرها مقاومت خوبی دارند؛ اما برای کمپ‌زدن در شرایط برف سنگین مناسب نیستند.

چادرهای ۴ فصل

چادر ۴ فصل

انتخاب عکس ازwww.switchbacktravel.com

چادرهای ۴ فصل برای مقاومت در برابر برف و بوران شدید طراحی شده‌اند و برف و طوفان‌های شدید گزندی به آن‌ها وارد نمی‌کند. البته این موضوع بستگی به موقعیت مکانی هم دارد؛ چراکه  حتی چنین چادرهایی در زیر برف شدید ارتفاعات هیمالیا، ممکن است به‌کلی از بین بروند.

این چادرها نسبت به انواع دیگر چادرهای مسافرتی، تیرک‌های بیشتری دارند و از مواد سنگین‌تری ساخته شده‌اند. سقف آنها برای جلوگیری از جمع‌شدن برف روی آن، گنبدی شکل بوده و کاوری که برای جلوگیری از ریزش برف یا باران روی چادر قرار می‌گیرد، تا نزدیک زمین کشیده می‌شود.

در این نوع چادر، دریچه‌ها تا حدممکن پوشیده شده تا در هوای سرد داخل آن کاملا گرم باشد. در ضمن زمانی که بادهای شدیدی می‌وزد، این چادرها می‌توانند بهترین پناهگاه برای شما باشند.

چادر سفری بوفالو

چادر سفری بوفالو

انتخاب عکس از magneticmag.com

بوفالو از پیشرفته‌ترین چادرهای مسافرتی دنیا است. این چادر با الهام‌گرفتن از خانه‌های کوچ‌نشینان طراحی شده است، چیزی شبیه به خیمه مخروطی شکل سرخ‌پوستان یا پناهگاه‌های کمتر شناخته شده مردمان اسکاندیناوی.

وزن این چادر تنها ۲۰ کیلوگرم است؛ بنابراین حمل‌ونقل، باز و بسته کردن و نصب آن بسیار آسان است. از آنجاکه پوشش پارچه‌ای چادر به قاب بدنه متصل است، نصب آن بسیار آسان است. بستن و نگهداری از چادر تنها به اندازه‌ی کشیدن پایه‌ها به سمت بالا و جا دادن آن در کیسه‌ای است که تنها اندکی بزرگ‌تر از یک کیف لوازم گلف است. این چادر به راحتی در صندوق عقب خودرو شما جا می‌گیرد.

هیچ نگهدارنده مرکزی در این چادر تعبیه نشده است. با این‌حال، بدنه چادر قابلیت تحمل وزنی معادل ۱۳۰ کیلوگرم درحالت آویزان به مرکز را دارد. پس می‌توانید چراغ قوه، هدلامپ یا لوازم دیگر خود را به‌راحتی داخل چادر آویزان کنید.

مقاومت و سازگاری چادرهای بوفالو در ساحل، هنگام بارش برف، باران، باد و در گرمای شدید مورد آزمایش قرار گرفته است. با وجود ۱ در و ۴ پنجره‌ی بزرگ، هوای ورودی به فضای چادر به اندازه‌ی کافی رضایت‌بخش خواهد بود.

رنگ خاص پارچه‌ی این چادر، برای مقابله با گرمای شدید انتخاب شده است. حتی یک خنک‌کننده برای مواقعی که گرما بسیار شدید است، در چادر قرار داده شده است. وزن این چادر در حالت بسته‌بندی ۲۲ کیلوگرم است، از جنس نایلون مقاوم در برابر حریق ساخته شده، قاب سبکی از جنس کامپوزیت فیبر کربن دارد و ضد آب است. این چادر یک روکش پلی استر، مقاوم در برابر سوراخ شدگی و اشعه UV هم دارد.

چادرهای اتاق شکل

چادرهای اتاق شکل

انتخاب عکس از gumtree.com

این چادرها معمولا مستطیلی شکل و از حداکثر ارتفاع و فضای ممکن برخوردار هستند. این نوع چادرها برای افرادی که می‌خواهند خانوادگی سفر کنند، کاملا مناسب‌اند؛ زیرا معمولا دارای چند بخش مجزا از یکدیگر بوده و علاوه‌بر در اصلی، دارای یک در فرعی در داخل چادر نیز هستند. در ضمن این چادرها یک سایبان کاربردی نیز دارند.

چادرهای گنبدی شکل (Dome tent)

چادرهای گنبدی شکل

انتخاب عکس از ldigipix.com

این چادرها استحکام بالایی دارند و در برابر وزش بادهای شدید از مقاومت بالایی برخورداند. بنابراین برای روزهای طوفانی مناسب‌تر از چادرهای اتاق شکل هستند. ارتفاع این چادرها در مرکز آن‌ها مناسب است؛ اما دیواره آن‌ها کمی شیب‌دار بوده که باعث دل‌گیر شدن فضای چادر می‌شود و نشستن در آن را مشکل می کند.

می‌توانید وسایل اضافه خود مانند کوله‌پشتی و لباس‌ها در کنار دیواره‌ها که ارتفاع کمتری دارند، قرارداده و از قسمت مرکزی چادر برای نشستن و خوابیدن استفاده کنید.

چادر سفری معلق

چادر سفری معلق

انتخاب عکس از newatlas.com

یکی از چیزهایی که این روزها طرفداران بسیاری در بین طبیعت گردها پیدا کرده، «ننو» است. خوشبختانه تنوع در این کالا به قدری زیاد است که می‌توانید از بین صدها طرح و رنگ انتخاب کنید؛ اما شاید این خبر برای شما جالب‌تر باشد که چادرهای معلق هم راه خود را به بازار باز کرده‌اند و در پنج‌ سالی که از حضورشان می‌گذرد، نظر‌های بسیاری را متوجه خود ساخته‌اند.

این چادرها شاید مانند ننوها قابلیت تاب خوردن نداشته باشد؛ اما ویژگی‌های خوب و کاربردی آن‌ها به‌قدری است که نظر هر طبیعت گردی را به‌خود جلب کند.

تریپاد کمپر (TreePod Camper) نام تجاری یکی از پیشروان ساخت چادرهای معلق است که به‌تازگی دست به طراحی یک چادر معلق و تا اندازه‌ای متفاوت زده است.

داشتن فضای کافی برای دو نفر و البته لوازم سفری که به‌همراه دارند، این چادر را گزینه‌ای مناسب برای دوست‌داران سفر به سرزمین‌های ناشناخته کرده است. به‌خاطر طراحی ویژه‌‌، حتی زمانی که در جنگلی مرطوب چادر می‌زنید، تریپاد کمپر شما را کاملا خشک نگه می‌دارد. علاوه‌بر این، از ورود هر گونه حشرات و حیوانات کوچک موذی جلوگیری می‌کند. بنابراین، دیگر لازم نیست روی زمین و صخره‌های سخت و گاها نمناک خوابی ناآرامی را تجربه کنید.

در این چادر، هر فرد درب اختصاصی خود را دارد؛ در نتیجه، ورود و خروج راحت‌تر از سایر انواع چادر مسافرتی است. حتی یک شبکه تقسیم اختیاری در چادر تعبیه شده است تا درصورت تمایل محل خواب دو نفر را از هم جدا کند.

درب و پنجره توری چادر از پانل‌های مقاوم در برابر شرایط بد جوی تشکیل شده‌اند. همچنین، نوارهای درزگیر چادر از نفوذ رطوبت به‌درون چادر جلوگیری می‌کنند؛ اما آنچه این چادر از سایر چادرهای معلق متمایز می‌کند این است که تریپاد کمپر تنها از یک نقطه معلق می‌ماند و همین مسئله نصب و جمع کردن آن را راحت‌تر کرده است.

خیلی ساده و راحت، کافی است یک شاخه محکم پیدا کنید و چادر را به آن وصل کنید. قاب آلومینیومی قوی با دیواره‌های خارجی مستحکم کششی از ویژگی‌های مهم و قابل‌توجه این چادر به‌شمار می‌آید. تریپاد به‌راحتی قابلیت تحمل وزنی معادل ۲۲۷ کیلوگرم را دارد و طول و عرض آن به ترتیب ۲ متر و ۱متر و ۳۰ سانتی‌متر هستند.

چادر سفری به شکل کوله‌پشتی

چادر مسافرتی به شکل کوله پشتی

انتخاب عکس از inhabitat.com

به‌تازگی، طراحی به نام دیوید شاتز (David Shatz) چادر سفری قابل حمل و بادوامی را برای گردشگران خانه به‌دوش و علاقمند به سفرهای سبک و ساده طراحی کرده است که می‌توان به صورت کوله‌پشتی همه جا آن را همراه خود برد.

این چادر که «ملینا» نام دارد به گردشگران اجازه می‌دهد تا کاملا امن و راحت در داخل آن استراحت کرده و نیازی به برپاکردن یا نصب چادر نداشته باشند. در واقع، ملینا باعث می‌شود تا مسافرت و استراحت در سفر برای آن‌ها مجانی تمام شود و درصورت نیاز به استراحت، فقط کافی است داخل آن خزیده و خواب شبانه امنی را تجربه کنند.

چادر ساده (The basic ridge tent)

چادر مسافرتی ساده

انتخاب عکس از lunesco.co.zw

چادرهای بیسیک، همان چادرهای کلاسیک هستند که در نقاشی کودکان هم دیده می‌شوند. این چادرها در هر سمت خود قطبی دارد که بدنه چادر را به چهار طرف می‌کشاند و شکل خیمه را به‌وجود می‌آورد. چادرهای کلاسیک بسیار باثبات هستند و ابعاد آن‌ها می‌تواند از یک‌نفره تا مناسب برای چندین نفر باشد. ارتفاع زیاد این چادرها شاید از لحاظ مقاومت در برابر باد، یک نقطه ضعف به‌شمار برود. درحالی‌که سایر انواع چادر به‌خاطر ارتفاع کم فقط مناسب خوابیدن هستند، چادرهای کلاسیک به‌دلیل ارتفاع زیاد برای دورهمی‌های خانوادگی بسیار مناسب‌اند.

چادر ژئودسیک (Geodesic)

چادر ژیودسیک

انتخاب عکس از inhabitat.com

چادرهای ژئودسیک یا سمی - ژئودسیک (semi-geodesic) از یک مدل ریاضی الگوبرداری شده‌اند. در طراحی این چادرها از خطوط متقاطع استفاده می‌شود یعنی طوری طراحی شده اند که تیرک‌ها از روی هم عبور می‌کنند و مثلث‌هایی را تشکیل می‌دهند. این تکنیک فشار باد و باران را بر روی سازه تقسیم می‌کند و آن را در برابر وزش باد و طوفان‌های شدید مقاوم می‌سازد. بیشتر هیمالیانوردها که برای فتح اورست عازم می‌شوند، از چادرهای ژئودسیک استفاده می‌کنند.

چادرهای سمی – ژئودسیک نیز با همین تکنیک ساخته می‌شوند اما تعداد مثلث‌هایی که تشکیل می‌دهند کمتر است؛ بنابراین مقاومت کمتری در برابر شرایط آب و هوایی نامساعد دارند. با این‌حال، این چادرها نیز بیشتر برای کوهنوردان و افرادی ساخته می‌شوند که قصد دارند شب را در ارتفاعات سپری کنند.

چادرهای فوری (Instant or quick-pitch tents)

چادر فوری

انتخاب عکس از amazon.com

تولیدکنندگان بسیاری به تولید چادرهای فوری پرداخته‌اند. این نوع چادر در بافت خود یک چارچوب بلند دارند که با چرخاندن به شکل دایره‌ای بسته می‌شوند. برای نصب آن هم نیاز به سرهم کردن تیرک‌ها و عبور از بافت چادر نیست. درواقع، این چادرها به صورت اتوماتیک باز و بسته می‌شوند و نیاز به تجهیزات خاصی ندارند.

عیب بزرگ این چادرها در این است که مناسب شرایط آب و هوایی مساعد هستند و به‌همین دلیل بیشتر در طبیعت ‌گردی‌های کوتاه‌مدت و گل‌گشت‌‌ها کاربرد دارند.

چادرهای بادی (Inflatable tents)

چادرهای بادی

انتخاب عکس از aliexpress.com

چادرهای بادی در مقایسه با سایر انواع چادر مسافرتی کمیاب‌تر بوده و به‌دلیل وزن بالا، کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. نحوه برپایی این چادرها نقطه قوت آنها است. تنها کافی است یکی از گوشه‌های چادر را بیرون بیاورید و با روشن‌کردن کمپرسور، چادر به‌شکل خودکار و در چند دقیقه برپا می‌شود.

چادرهای بادی برای سفرهای تفریحی مناسبند؛ اما در سفرهایی مانند طبیعت گردی و کمپینگ که نیاز به پیاده‌روی است، چندان مناسب نیستند.

چادر خیَم (The Khyam system)

چادر خیم

انتخاب عکس از khyam.co.uk

این چادرها که به‌مدت بیش از یک دهه از متداول‌ترین انواع چادرهای مسافرتی بوده‌اند، با یک سیستم حلقوی ساده شبیه به مفصل آرنج باز و بسته می‌شوند. به‌طوری‌که اسکلت چادر به‌طور دائمی روی پارچه قرار می‌گیرد و فقط کافی است تا چادر را از کیف خود خارج کنید و بگذارید قطب‌ها مانند وضعیت بازکردن یک چتر در جای مناسب قرار بگیرند.

چادر تونلی (Tunnel tents)

چادر تونلی

انتخاب عکس از campingtravelstore.co.uk

چادرهای گنبدی آن‌طور که باید امکان استفاده حداکثری از فضای موجود را به مصرف‌کننده نمی‌دهد. به‌همین دلیل تولیدکنندگان به فکر افتادند تا از ساختارهای نیم دایره‌ شکلی در امتداد یکدیگر استفاده کنند تا بشود نهایت استفاده را از فضای داخل چادر داشت و به همین دلیل چادرهای تونلی را طراحی و تولید کردند.

چادرهای تونلی تنوع زیادی در ابعاد و سبک دارند به‌طوری‌که می‌توان از آن‌ها به‌عنوان رایج‌ترین چادرهای خانوادگی تا چادرهای مخصوص اردوگاه‌ها استفاده کرد.

چادر ویساویس (Vis-à-vis)

چادر ویساویس

انتخاب عکس از outdoormegastore.co.uk

ظرفیت چادرها همیشه یکی از مهم‌ترین نکاتی بوده که تولیدکنندگان چادرهای مسافرتی به آن توجه کرده‌اند. زمانی‌که در نتیجه نیاز به ظرفیت بیشتر به ابعاد گنبدها و تونل‌های چادرهای مسافرتی افزوده شد، تولیدکنندگان به فکر افتادند تا اتاق‌هایی به ساختار چادرهای مسافرتی اضافه کنند.

این مدل چادر اولین بار در فرانسه تولید شد که یک قسمت مرکزی در ساخت چادر قرار داده شود و یک یا دو اتاق نیز به آن اضافه شود. این دو اتاق اضافه «رو‌به‌روی» هم قرار گرفتند که معادل آن در زبان فرانسوی می‌شود «vis-à-vis».

چادر پاد (Pod living)

چادر پاد

انتخاب عکس از inhabitat.com

چادرهای پاد از بزرگ‌ترین انواع چادرهای مسافرتی موجود در بازار هستند که از یک بخش مرکزی و تعدادی اتاق خواب تشکیل شده‌اند. در سفرهای خانوادگی کودکان می‌توانند فضای مخصوص به‌خود را داشته باشند و در بین روز همه اعضای خانواده در فضای نشیمن دور هم جمع شوند. اما در کنار آن اشکالاتی هم دارند: چادرهای پاد فضای بسیار زیادی اشغال می‌کنند و شاید نتوان به‌راحتی مکانی را برای کمپ‌زدن پیدا کرد. از طرفی به‌دلیل مصرف بسیار زیاد پارچه در ساخت این چادر، وزن بالایی دارند.

چادرهای بزرگ خانوادگی (Large family tents)

چادر بزرگ خانوادگی

انتخاب عکس از inhabitat.com

طراحی چادرهای مسافرتی شکل‌های پیچیده‌تری به‌خود گرفته و اشکال چادر از چادرهای کوچک به چادرهای بزرگ خانوادگی تغییر پیدا کرده است. در طراحی چادر مقیاس‌گذاری همیشه ایده خوبی نیست، بعضی طرح‌های چادر مسافرتی مناسب ابعاد بزرگتر نیستند. به‌همین دلیل اکثر تولیدکنندگان این روزها از ترکیب سبک‌های مختلف برای ایجاد چادرهای بزرگ استفاده می‌کنند. مثلا از چادرهای گنبدی‌شکل برای بخش مرکزی و از چادرهای تونلی برای اتاق‌ها استفاده می‌کنند.

نکات مهم در انتخاب یک چادر مسافرتی مناسب

ظرفیت چادر مسافرتی

ظرفیت چادر مسافرتی

انتخاب عکس از inhabitat.com

اولین نکته در انتخاب و خرید چادر مسافرتی توجه به ظرفیت آن است. چادر مسافرتی مناسب را باید بر اساس تعداد نفرات، لوازم یا حتی حیوانات خانگی خود انتخاب کنید. لازم است بدانید که هیچ استاندارد مشخصی برای تعیین ظرفیت و ابعاد چادر وجود ندارد اما برحسب تجربه توصیه می‌کنیم هنگام بررسی ظرفیت چادر همیشه بر این اساس چادر خود را انتخاب کنید که قرار است یک نفر اضافه همراهتان ببرید به‌خصوص اگر همراهان شما در سفر چاق و تنومند هستند، از فضاهای بسته به‌شدت هراس دارند، قبل از خواب یا هنگام خواب غلت می‌زنند، برای خواب راحت نیازمند فضای کافی در اطراف خود هستند و بچه یا حیوان‌ خانگی همراه خود دارند. تنها با فرض در نظرگرفتن یک نفر اضافه مشکلی از بابت فضای کافی نخواهید داشت.

درهای کافی با زیپ مناسب

زیپ چادر مسافرتی

انتخاب عکس از drifta.com.au

در هنگام خرید چادر مسافرتی باید به تعداد، شکل و جهت دریچه‌های ورودی آن توجه کنید. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که افراد زیادی بخواهند از یک چادر استفاده کنند. بنابراین بهتر است چادری را انتخاب کنید که چند دریچه ورودی داشته باشد تا برای ورود و خروج مزاحم دیگران نشوید (مخصوصا شب‌ها).

درضمن درهای زیپ‌دار کمی سخت باز می‌شوند و ممکن است سروصدای زیادی ایجاد کنند. برای حل این مشکل توصیه می‌کنیم چادری را انتخاب کنید که زیپ آن‌ از نوع YKK باشد؛ این مدل زیپ بهترین نوع در جهان است، کارخانه سازنده آن ادعا می‌کند که YKK پنج برابر سریع‌تر از زیپ‌های معمولی باز و بسته می‌شود.

تیرک‌های مناسب

تیرک های چادر مسافرتی

انتخاب عکس از drifta.com.au

ساختار تیرک‌های چادر نقش مهمی در سختی یا آسانی نصب آن‌ دارد؛ البته تقریبا همه چادرهای مناسب برای سفرهای خانوادگی فاقد تیرک هستند. به‌طوری‌که به‌صورت اتوماتیک باز می‌شوند و برای برپایی آ‌‌ن‌ها حتی نیاز به میخ چادر نیست. همچنین به‌راحتی می‌‌توانید با وارونه کردن و تکان دادن این نوع چادرها، خرده‌های کوچک زباله را از آن خارج کنید.

اما اگر چادر شما از نوعی باشد که نیاز به تیرک دارد، هرچه تعداد تیرک‌ها کمتر باشد، چادر شما سریع‌تر برپا خواهد شد. در ضمن متصل کردن تیرک‌ها به گیره راحت‌تر از پیچاندن نخ آن‌ها به دور میخ‌های کوچک است.

در بعضی چادرها تیرک‌ها هم به گیره متصل می‌شوند و هم می‌توان نخ آن‌ها را دور میخ‌های کوچک پیچید. این ویژگی به حفظ تعادل، استحکام، ایجاد جریان بهتر هوا و نصب راحت‌تر چادر کمک می‌کند. در بعضی انواع دیگر رنگ هریک از گوشه‌های چادر با رنگ گیره‌های اختصاصی آن‌ها یکسان بوده و این ویژگی به برپایی راحت‌تر چادر کمک زیادی می‌کند. در ضمن تیرک‌های آلومینیومی نسبت به انواع فایبرگلاسی خود بادوام‌تر و مقاوم‌تر هستند.

کاور ضد باران مناسب

کاور ضد باران

انتخاب عکس از pinterest.com

کاور ضد باران پوشش ضد آبی است که روی چادر شما قرار می‌گیرد. می‌توانید هنگامی که احتمال بارش باران و برف یا ایجاد شبنم وجود دارد یا زمانی‌که می‌‌خواهید کمی داخل چادر گرم شود، آن را روی سقف چادر بکشید.

دو نوع کاور ضد آب وجود دارد: برخی از کاورها فقط روی سقف را می‌پوشاند و با استفاده از آن‌ها که تا حدود زیادی هم از چادر در برابر باران محافظت می‌کنند، هم نور بیشتری به چادر می‌رسد و هم می‌توانید اطراف خود را به‌خوبی مشاهده کنید. کاورهای نوع دوم کاملا چادر را می‌پوشانند و تا جای ممکن از چادر در مقابل باد و باران محافظت می‌کنند .از طرفی به دلیل فاصله‌ای که بین بدنه اصلی چادر و کاور آن وجود دارد، دمای چادر محفوظ می‌ماند و شما را از سرما در امان نگه می‌دارد.

هرچقدر پارچه سایه‌بان و کاور ضد باران، متراکم‌تر و ضخیم‌تر باشد، مقاومت آن در برابر آفتاب، باران و برف بیشتر است.

فضای اضافی برای قراردادن وسایل همراه

چادر با فضای اضافه

انتخاب عکس از rei.com

در بعضی انواع چادر مسافرتی فضای مجزایی برای نگه‌داری از اشیا، کوله‌پشتی، کفش‌ها و وسایل پخت‌وپز در نظر گرفته شده است. این فضا را معمولا کاور ضد باران چادر ایجاد می‌کند که گاهی فقط در یک طرف چادر چنین فضایی وجود دارد و در بعضی انواع دیگر دو طرف چادر چنین فضایی دارند.

سیستم تهویه مناسب

دریچه های توری برای تهویه هوای چادر

انتخاب عکس از camptents.com

در اکثر چادرهای مسافرتی معمولا در سقف، پنجره‌ها و دیواره‌های آن، دریچه‌های توری برای ایجاد تهویه هوا، جلوگیری از عرق کردن و تماشای چشم‌انداز اطراف درنظر گرفته می‌شود. توصیه می‌کنیم اگر قصد دارید به مناطق گرم و مرطوب سفر کنید چادرهایی با دریچه‌های توری بزرگتری را انتخاب کنید.

قلاب‌ها و جیب‌های داخلی

جیب های داخل چادر برای قرار دادن اشیا

انتخاب عکس از outandaboutlive.co.uk

در داخل بعضی از چادرها، قلاب‌هایی برای آویزان کردن هدلامپ یا چراغ‌قوه دستی وجود دارد. در برخی چادرها نیز قلاب‌ها و جیب‌هایی روی دیوارها نصب شده که برای متصل‌کردن لباس‌ها، کیف کمری و قراردادن اشیای دیگر درنظر گرفته شده است. می‌توانید وسایل اضافی خود را روی این قلابها قرار دهید و فضای چادر را مرتب‌ کنید.

قلاب‌های نگهدارنده چادر

قلاب های نگهدارنده چادر مسافرتی

انتخاب عکس از gocampingeasy.com

بعضی چادرهای با کیفیت همراه با حلقه‌هایی جهت اتصال پایه‌های نگهدارنده عرضه می‌شوند. استفاده از این حلقه‌ها باعث بسته‌شدن روزنه‌ها در هوای طوفانی نیز می‌شود.

زیرانداز چادر مسافرتی

زیرانداز چادر مسافرتی

انتخاب عکس از elliscanvastents.com

زیرانداز چادر مسافرتی معمولا به‌صورت جداگانه به‌فروش می‌رسد. این پارچه ضد آب از چادر شما در برابر رطوبت یا پاره شدن بر اثر برخورد با سنگ، خار و خاشاک و شاخه‌های درختان محافظت می‌کند. پرداخت هزینه زیرانداز چادر به هزینه‌های ترمیم کف چادر می‌ارزد، پس توصیه می‌کنیم حتما یک زیرانداز خوب برای چادرتان تهیه کنید.

قفسه‌های توری

قفسه های توری برای چادر مسافرتی

انتخاب عکس از thecampercoshop.com

همان‌طور که گفتیم در بعضی چادرها، جیب‌ها و قلاب‌هایی برای قراردادن اشیای اضافی به دیواره‌های داخلی چادر دوخته می‌شوند. می‌توانید علاوه بر این جیب‌ها از قفسه‌های توری که در بالای چادرها قرار می‌گیرند و کاربرد مشابهی دارند، نیز استفاده کنید.

دیدگاه