زیارتگاه شاه ولایت، مقصد محبوب گردشگران کرمان

زیارتگاه شاه ولایت، مقصد محبوب گردشگران کرمان

بهاره غنچه
| شنبه, ۱۹ آبان ۹۷ ساعت ۱۵:۰۰

زیارتگاه شاه ولایت همانند نگینی در میان بهشت خوش و آب و هوای منطقه خبر از توابع بافت استان کرمان واقع شده است.

شهرستان بافت یکی از خوش آب و هواترین مناطق استان کرمان است که منطقه‌ای کوهستانی و مرتفع محسوب می‌شود. بافت که در طول زمان، تاریخ متعددی را به خود دیده است از دیرباز شهرت و آوازه بسیاری داشته است. شرایط خاص ارتفاعی این شهر و قرار گرفتن آن بین ادامه رشته کوه‌های زاگرس و امتداد ارتفاعات فلات مرکزی ایران باعث ایجاد اقلیمی کاملا متفاوت از نواحی همجوار شده است. به همین دلیل دیدنی‌های طبیعی و تاریخی متنوعی در این شهرستان دیده می‌شود. جنگل‌های زیبا، ارتفاعات، رودخانه ها و دریاچه‌ها، غارهای طبیعی و قلعه‌های تاریخی همگی این منطقه را محلی جذاب برای گردشگران تبدیل کرده است که سالانه طبیعت‌ دوستان بسیاری به این منطقه سفر می‌کنند. زیارتگاه شاه ولایت نیز از دیگر جاذبه‌های دیدنی این شهرستان است که در دهستان خَبْر واقع شده است.

امامزاده شاه ولایت

عکس: امامزادگان

دهستان خَبْر از طول تقریبی چهار کیلومتر و عرض متوسط دو کیلومتر در نقطه پایانی رشته‌کوه زاگرس قرار گرفته‌ است. از به هم پیوستن چشمه‌های بخش شرقی این روستا رودی دایمی شکل می‌گیرد که باغ‌های گردو و انار روستا را در حاشیه این رودخانه آبیاری می‌کند و پس از گذشتن از نواحی مختلف به سد شکراب می‌ریزد. مردم این منطقه عمدتا به باغداری مشغول هستند و محصولات آن‌ها گردو، انار، بادام، زردآلو، آلبالو و به است. پارک ملی خبر، قلعه‌های تاریخی و زیارتگاه شاه ولایت از دیدنی‌های این روستا به شمار می‌رود.

آستان امامزاده شاه ولایت بر فراز روستای خبر و بر دامنه‌ی کوه با درختانی سرسبز و آبشارهای کوچک و بزرگ و درختان کهنسال همچون بهشتی بر ورودی خبر قرار گرفته است و به دلیل آب و هوای مطبوع و مناظر چشم‌نواز همه ساله در فصل تابستان هزاران گردشگر را از سراسر ایران مخصوصا بندرعباس، کرمان و سیرجان  را به خود جذب می‌کند.

عکس کاور: R.kharazmi

منبع Dana Wikipedia

دیدگاه  

    تبلیغات